هدایای پاتختی
۳۱
خرداد

آداب مراسم پاتختی

آداب مراسم پاتختی

آداب مراسم پاتختی : بعد از برگزاری مراسم عروسی قسمت هیجان انگیز کار جشن پاتختی است. تقریبا امروزه در تمامی شهرها و فرهنگ و آداب و رسوم جشن پاتختی برگزار می گردد. این مراسم نیز از جمله مهم ترین تدارکات به شمار می آید که معمولا نیز با آداب خاصی همراه می باشد که بهتر است عروس و دامادهای جوان از آن با خبر گردند و خودشان را آماده کنند.

آداب مراسم پاتختی :

مراسم پاتختی همانطور که;می دانید یک جشن کوچک چند;ساعته است که معمولا نزدیکان و آشنایان فامیل;در آن حضور پیدا می کنند;و هدایای نقدی و غیر نقدی خود را به;ان ها تقدیم می کنند.

درواقع می توان گفت;دلیل برپایی مراسم سنتی;و قدیمی پاتختی کمک به عروس و;داماد و رفع مشکلات مالی احتمالی آن ها;در شروع زندگی است. از این لحاظ سنت خوب وپسندیده ای;می باشد که تا به امروز نیز ادامه;یافته است.

آداب مراسم پاتختی
آداب مراسم پاتختی

پیشینه مراسم سنتی پاتختی :

جالب است بدانید در گذشته;مراسم پاتختی کمی با;مراسمی که امروزه برگزار می شود;متفاوت بوده است. در گذشته سه روز;پس از برگزاری جشن عروسی تحت عنوان روز;سوم میهمانان به منزل عروس و داماد می رفتند و به پایکوبی و شادی می پرداختند . پذیرایی از میهمانان نیز اعغلب با آش و شیرینی بوده است. در پایان نیز هدایای نقدی و غیر نقدی به عروس و داماد تقدیم می شد.

به مرور و با تغییراتی که در جوامع صورت گرفت جشن ها به طور دلخواه در خانه پدر شوهر یا پدر زن برگزار می گردد و مراسم پاتختی یک روز بعد از مراسم عروسی برگزار می شود. میهمانان که اغلب از وابستگان درجه یک و دو عروس و داماد هستند با توجه به وضعیت مالیشان به زوج جوان کادوی نقدی یا غیر نقدی تقدیم می کنند.

مفهوم جشن پاتختی :

معنی و مفهوم نهفته در این جشن بر روی عروس خانم ها متمرکز است. لفظ مراسم پاتختی که در عرف بر زبان ها جاری می شود درواقع همان نشاندن عروس بر صندلی می باشد. فاصله ی مراسم عروسی و مراسم پاتختی به طور معمول یک روز است که به شکل یک جشن کوتاه عصرانه بین اقوام و خویشاوندان نزدیک گرفته می شود. در این بین نیز عروس و داماد هدایایی را به عنوان شادباش و تبریک دریافت می کنند.

مفهوم سنتی جشن پاتختی:

اما مفهوم سنتی این مراسم بدان معناست که عروسی که امروز بر صندلی نشسته و از دختران دیگر یک قدم جلوتر و بالاتر رفته شب باکرگی خود را رد کرده است و امروز مانند ملکه ها بر تخت تکیه داده است و با افتخار به دختران مجرد حاضر در جمع می نگرد.

به طور کلی جشن پاتختی بیشتر با حضور خانم های فامیل برگزار می شود و حضور مردان کمرنگ است اما در برخی از خانواده ها مردان نزدیک عروس و داماد نیز حضور دارند و یک جشن خانوادگی و دورهمی شاد در کنار یکدیگر برگزار می کنند.

معنای مراسم پاتختی
معنای مراسم پاتختی

ساعت برگزاری جشن مراسم پاتختی :

این جشن کوچک و ساده اکثرا در بعدازظهر ها برپا می شود. معمولا نیز هزینه برگزاری این مراسم بر عهده خانواده عروس می باشد. پذیرایی از میهمانان نیز با وسایلی مانند کیک ، میوه ، شیرین و نوشیدنی های مخصوص هر فصل ازجمله : آب پرتقال ، آب هویج ، آب آلبالو ، عرقی جات ، چای ، شیرکاکائو ، قهوه و … می باشد.

نحوه ی دادن هدایای جشن پاتختی :

قسمت هیجان انگیز جشن پاتختی دادن هدایای عروس و داماد است . بعد از پذیرایی از میهمانان و شادی و پایکوبی برای آغاز مبارک زندگی مشترک دو زوج جوان نوبت به اهدای هدایای میهمانان می رسد. در ابتدا از بزرگان فامیل عروس و داماد شروع می کنند و سپس سایر اقوام هدایای خود را نشان می دادند.

هدایا می تواند نقدی و یا غیر نقدی مانند : ظرف و ظروف تزیینی و کریستالی ، ساعت ، تابلو ، پتو و …. باشد. البته همواره پیشنهاد می شود که هر کس با هر توان مالی که دارد فقط هدایای نقدی را اهدا نماید تا عروس و داماد با پول جمع اوری شده بتوانند وسایل مدنظر خود را تهیه کنند. یا این که در مورد مایحتاج عروس و داماد پرسیده شود و چیزی که آن ها لازم داند خریداری و هدیه داده شود. اما در کل هدایای نقدی می توانند خیلی مفیدتر باشند و عروس داماد بر اساس نیازشان از پول جمع اوری شده مصرف می کنند.

نکات مراسم پاتختی
نکات مراسم پاتختی

تعداد دعوتی های جشن پاتختی :

در گذشته معمولا برای مراسم پاتختی دعوت رسمی وجود نداشته و میهمانان و اقوام فردای روز عروسی خودشان به منزل عروس و داماد می رفتند اما امروزه با بالا رفتن فرهنگ آپارتمان نشینی و کوچک تر شدن خانه ها این جشن به خانه ی پدر داماد یا پدر عروس منتقل شده است. در نتیجه به هماهنگی نیاز است. در این میهمانی اکثرا فامیل های درجه یک و دو شرکت می کنند پس لازم نیست به تمام خانم هایی که در مراسم عروسیتان شرکت داشته اند خبر دهید.

تکلیفآقایان نیز که معلوم است زیرا جشن پاتختی را بیشتر دورهمی های زنانه تشکیل می دهد البته باز سلیقه و خواست هر خانواده می تواند جمع را از زنانه بودن مطلق خارج سازد و به یک دورهمی شاد فامیلی تبدیل کند.