آلبوم عروس
۱۰
خرداد

آلبوم عروس

آلبوم عروس

آلبوم عروس : همانطور که می دانید;پس از برگزاری موفق مراسم ;جشن عروسی و سپری کردن;لحظات خوش عروس و داماد آن ها;معمولا بی صبرانه منتظر دیدن عکس های زیبای;خود هستند. آلبوم عروس که به نام;آلبوم های ژورنالی یا مجله ای;در بین عکاسان و آتلیه داران;معروف است همان;آلبوم عروس است . در واقع از آلبوم های;ژورنالی برای مراسم خاص و ویژه ای;مانند مراسم عروسی استفاده می گردد. در این آلبوم ها عکس های عروس و داماد به گونه ای کاملا جذاب ، هنری و حرفه ای کنار یکدیگر و چسبیده به برگه های آلبوم کنار هم قرار می گیرند که گویی جزوی از آلبوم هستند. نه این که عکسی بر روی آلبوم چسبیده شده باشد!

آلبوم عروس :

به طور کلی وقتی زوج های جوان برای برنامه ریزی در مورد تهیه عکس و فیلم از مراسم ازدواجشان به دنبال پیدا کردن بهترین آتلیه می روند یا این که به آتلیه هایی که شرکت تشریفات مجالسشان به ان ها معرفی کرده است سری می زنند مهم ترین چیزی که با آن ها در میان گذاشته می شود در مورد تهیه آلبوم ژورنالی یا همان آلبوم عروس است.

درواقع وارد بودن به تهیه این آلبوم از خدمات اصلی و ویژه ی آتلیه های عکاسی به شمار می رود .

عکاسی در قدیم:

در گذشته عکس ها سیاه و سفید بوده و کیفیت مناسبی نداشته اند و عکاسی از عروس و داماد نیز طبق آداب و رسوم و سنت های موجود انجام می شده است اما به مرور زمان و گسترش شهرنشینی ، پیشرفت وسایل و تجهیزات عکاسی ، پیشرفت در صنعت چاپ می توان شاهد بالا رفتن مدل های متنوع و کیفیت ها و سبک های گوناگون بود .

حتما تا به حال آلبوم زورنالی عروس و داماد های تازه ازدواج کرده در بین دوستان و آشنایانتان را دیده باشید. آلبوم های عکس ماند یک دفترچه در ابعاد مختلف هستند که از صفحات خشک و سخت یا نرم تشکیل شده اند . عکس ها در آلبوم های عکس یا به صورت چسبان است یا این که درون کاور صفحات آلبوم قرار داده می شود. این روکش ها روی عکس به ماندگاری و عدم تخریب عکس بسیار کمک می کنند.

اندازه های عکس هایی که درون آلبوم ها قرار می گیرد می تواند متفاوت و هم چنین به صورت عمودی یا افقی قرار داده شود.

آلبوم عروس
آلبوم عروس

انواع آلبوم عروس :

1-آلبوم ساده:

آلبوم های عروس امروزه در دو نوع ساده و ژورنالی تقسیم بندی می شود. برای پوشش این آلبوم ها از انواع پوشش های چرمی ، جیر و جلدهای حرفه ای و زیبا استفاده می شود. اما تفاوت این دو نوع آلبوم در این است که آلبوم های ساده با استفاده از برنامه های کامپیوتری از پیش آماده شده طراحی و آماده می شوند و از کادر ها و همینطور الگوهای اماده برای قرار دادن چندین عکس کنار هم استفاده می کنند . به همین دلیل آتلیه های عکاسی معمولا این البوم ها را به عنوان آلبوم ویژه و اصلی عروس معرفی نمی کنند. این آلبوم ها را شاید به عنوان آلبوم هدیه و خدمات جانبی در همان شب عروسی از طرف آتلیه عکاسی به عروس و داماد داده شود.

2-آلبوم ژورنالی:

در آلبوم های ژورنالی یا همان آلبوم های مجله ای بیشترین دقت بر روی مهارت عکاسی شخص عکس گیرنده می باشد و بستگی زیادی به تصور خلاقیت و روحیه هنری عکاس دارد. طراحی ها می تواند به قدری حرفه ای انجام گیرد که برگه های آلبوم را تبدیل به صفحات زیبای مجلات مد نماید. از این رو می توان گفت کار بروی عکس های عروس و داماد به طور مستقیم با هزینه ی پرداختی ان ها رد ارتباط است. به قول معروف هر چی پول بدی آش می خوری!

در آلبوم های ژورنالی شما اصلا لبه های عکس را نمی توانید از صفحات آلبوم تشخیص دهید و عکس ها به گونه ای قرار داده شده که در پس زمینه صفحات آلبوم ادغام و انگار ترکیب شده است.

آلبوم ژورنالی عروس
آلبوم ژورنالی عروس

تفاوت آلبوم های عروسی در ایران و خارج از آن:

عکاسی در ایران:

همانطور که می دانید در ایران برای عکاسی و فیلم برداری محدودیت هایی وجود دارد و بیشتر عکس های عروس و داماد در آتلیه عکاسی یا باغ ها گرفته می شود و به دلیل خجالتی بودن عروس ها و تعصبی بودن آقا دامادها ژست ها و فرم هایی که بین عروس و داماد قرار است اجرا شود اکثرا مصنوعی و خشک از آب در می آیند .

انواع آلبوم عروس
انواع آلبوم عروس

عکاسی در خارج از ایران:

در خارج از ایران عکاس از ابتدای تدارکات ازدواج در کنار عروس و داماد قرار دارد و از تمام جزئیات ان ها و لحظاتشان عکس برداری می کند. به عنوان مثال ، از مراسم عقد ، آماده شدن و لباس پوشیدن عروس و داماد ، آرایشگاه عروس و داماد ، دسته گل ، کفش ها ، حلقه ها ، شام دونفره عروس  داماد ، و حتی لحظات پایانی ان ها و … عکس تهیه می کنند . همینطور عروس  داماد ها در خارج از کشور به دلیل مذاهب خاص خود می توانند در هر نقطه از شهر و باغ های محل سکونتشان که بخواهند عکس و فیلم تهیه نمایند که معمولا در ایران نمی شود بدین گونه عمل کرد!