سفره عقد
۰۸
خرداد

اجزای سفره عقد

اجزای سفره عقد

اجزای سفره عقد : می توان گفت سفره عقد تنها سفره دو نفره ی مخصوص عروس و داماد می باشد که بر سر همین سفره مقدس پیوند آسمانیشان برای همیشه بسته می گردد. این لحظه برای تمامی زوج های جوان هیجان انگیز و گاهی همراه با دلهره است. اما در نهایت شیرین ترین لحظات به شمار می رود و اجزای درون سفره که هر کدام نماد و نشانه چیزی است بر این زیبایی و جذابیت می افزاید.

اجزای اصلی سفره عقد معمولا تعداد مشخصی دارد و هر شهر بر حسب فرهنگ و رسومی که دارند بر این اجزا می کاهند یا می افزایند اما در نهایت اجزای اصلی حتما بر سر سفره عقد وجود خواهند داشت.

اجزای سفره عقد :

خوشبختانه تمامی تشریفات مجالس و یا مکان ایی که سفره های عقد را به زوج های جوان کرایه می دهند مدل های مختلف سفره های عقد با تمامی امکانات را مهیا کرده اند و زوجین می توانند بر اساس سیلقه و سبک مدرن یا سنتی کی از آن ها را انتخاب نمایند. به طور کلی اجزای سفره عقد شامل : قرآن ، آینه و شمعدان ،  بادام ، فندق ، گردو ، عسل ، نقل و نبات ، تخم مرغ ، میوه ، کله قند و نان و پنیر و در نهایت گل می باشد. در برخی از شهرها نیز همانطور که ذکر شد بر حسب آداب و رسوم خود وسایل دیگری مانند اسفند، گلاب ، برنج ، گندم ، نمک ، چای ، سبزی و … را اضافه می کنند.

1-کلام الله مجید :

قرآن بار معنوی مجلس را بر دوش می کشد و پیوند را مقدس و فرخنده می نماید. هم چنین نشان دهنده ی پاکی وصلت از سوی خداوند و برای محمک تر شده پایه های ازدواج عروس و داماد می باشد.

اجزای سفره عقد
اجزای سفره عقد

2-آینه و شمعدان :

اولین نکته طرز قرار گرفتن آینه و شمعدان هاست. آینه باید طوری قرار بگیرد که هردو صورت عروس وداماد در آن مشخص باشد. یعنی باید آن را روبروی عروس و داماد تنظیم کنید . شمعدان ها نیز در دو طرف آینه قرار می گیند . شمع های شمعدان ها نیز همرنگ تم سفره عقد انتخاب می گردند. و در هنگام شروع خواندن خطبه عقد آن ها را روشن می کنیم. آینه ای که در مقابل زوج جوان قرار می گیرد نماد پاکی و صفای قلب و یکرنگی است. شمع و شمعدان ها نیز نماد روشنایی و گرمی آن پیوند می باشد.

3-بادام و فندق :

این دو میوه را از میوه های بهشت و سمبل تداوم نسل می دانند . از این رو برای ادامه دار بودن نسل عروس و داماد ان را درون سفره می گذارند.

4-گردو :

گردو را نماد طولانی بودن;عمر است و برای افزایش طول عمر;عروس و داماد درون سفره قرار;می گیرد.

5-عسل :

همانطور که اطلاع دارید;بخش جذاب و هیجان انگیز مراسم;عقد قسمت عسل خوردن عروس و;داماد می باشد. عسل معمولا;به دست هر کدام;در دهان یکدیگر گذاشته می;شود . ظرف عسل کوچک و همینطور;سبک می باشد . برای زیباتر شدن;از گل های کوچک بر روی;ظرف عسل استفاده;کنید . از دو روش می توان;برای خوردن عسل بهره برد یکی اینکه;با انگشت درهان یکدیگر;بگذارید روش دوم;استفاده از قاشق های عسل;خوری می باشد. هر کدام از روش هایی که مایل بودید را انتخاب نمایید;و اجرا کنید.

عسل در واقع سمبل شیرین کامی است که معمولا بعد از خواندن خطبه عقد و گرفتن بله از عروس و داماد ، آن ها در دهان یکدیگر می گذارند و به یکدیگر اطمینان می دهند که با کمک یکدیگر و دست در دست هم تلخی ها و مشکلات زندگی را پشت سر گذاشته و همینطور شیرینی ها و شادیها را نیز با هم تقسیم کنند.

نکات سفره عقد
نکات سفره عقد

6-نقل و نبات :

از دیگر اجزای سفره عقد نبات و نقل می باشد که نماد شیرینی شروع پیوند زناشویی و زندگی مشترک عروس و داماد است. نبات هایی که در سفره قرار می دهند رنگشان با تم سفره هماهنگ می باشد.

7-تخم مرغ :

تخم مرغ سمبل تولید و بچه دار شدن می باشد. برای تزیین تخم مرغ ها نیز از رنگ ، منجوق ، اکلیل ، تور و … استفاده می کنند.

8-کله قند :

معمولا ابعاد کله قند را در اندازه های کوچک انتخاب می کنند و با ربان ، تور ، نوارهای رنگی و ملیله و …. تزیین می نمایند.  همانطور که می دانید از کله قند برای ساییدن بر روی سر عروس و داماد استفاده می کنند. ساییدن کله قند سمبل باریدن شادی و خوشی و سلامتی بر سر عروس و داماد می باشد . قبل از انجام ساییدن قند پارچه ای سفید و حریر مانندی را بر روی سر زوجین می گیرند و سپس بر سرشان قند می سایند.

مدل های سفره عقد
مدل های سفره عقد

9-نان و پنیر و سبزی:

این جزء از اجزای سفره عقد نماد برکت و رزق و روزی فراوان در طول زندگیشان برای عروس و داماد است.

10-اسپند :

اسپند را معمولا برای دور شدن چشم بد از عروس و داماد درون سفره قرار می دهند .