تاریخچه عروسی
۰۵
اردیبهشت

تاریخچه عروسی

تاریخچه عروسی :

تاریخچه عروسی : به نظر می رسد عروسی;از گذشته های دور نیز باب بوده;و به شکل های مختلف انجام می گرفته است .

عروسی یا سور مراسمی;سنتی به شمار می رود که زوج های;جوان برای آغاز زندگی مشترکشان آن;را بر پا می کنند و جشن می گیرند .این مراسمات در کشورهای;مختلف و مذاهب گوناگون و همینطور در وسعت کوچکتر;طبقات اجتماعی و هم چنین قوم های مختلف به گونه ای;متفاوت برگزار می شود .

جشن عروسی معمولا بعد از انجام گیری;مراسم ازدواج رسمی در دفاتر رسمی;و قانونی کشور انجام می گردد.

قدمت تشریفات عروسی
قدمت تشریفات عروسی

تاریخچه عروسی  :

قدمت برخی از رسوماتی که تحت عنوان تشریفات عروسی در جشن و مراسم عروسی انجام می گیرد به روزگارهای دور بر می گردد.

این سنت ها و رسومات در بین اقوام و ملل مختلف مشترک است و شاید فقط شیوه ی اجرای ان متفاوت باشد.رسوماتی مانند ردو بدل حلقه بین زوجین ، مهره و شیربها ، گل دادن ، شادباش ، ولیمه و مهمانی شب عروسی ، موسیقی ، خواندن شعر ، دعا و همینطور کتاب های مقدس و…

مراسمات دیگر مانند بریدن کیک و یا رقص عروس و داماد بعدها اضافه گردیده است و در همه ی فرهنگ و آداب و رسوم وجود ندارد.اما در کل عروسی و تشریفات متعدد آن تاریخچه ی طولانی و قدمت داری ندارند.تشریفات و برنامه های عروسی همانطور که می دانید تقریبا زیاد هستند .

تشریفات عروسی
تشریفات عروسی
انواع برنامه های عروسی :

تاریخچه عروسی : برخی از برنامه ها عبارتند از : لباس عروس و داماد ، موزیک ، آرایشگاه عروس و داماد ، گل ارایی ، شام عروسی ، کیک ، سفره عقد ، آتش بازی ، میوه ارایی ، شمع آرایی ، کترینگ عروسی ، فیلم برداری ، عکس و آتلیه و …

از آن جا که برای انجام همه ی این کارها به وقت و انرژی زیادی نیاز است و زوجین تلاش می کنند که همه را به صورت منظم و دقیق انجام دهند تشریفات مجالس شکل گرفت و وظیفه انجام این امور را بر عهده گرفت تا عروس و داماد برای انجام سایر کارهایشان فرصت کافی داشته و آسوده خاطر باشند .

در حال حاضر مراسم جشن عروسی بدین شکل است که عروس و داماد در صبح عروسی به آرایشگاه می روند و سپس اقای داماد با ماشین گل زده به سراغ عروس خانم می رود.عروس خانم با لباس سپید خود به همراه آقای داماد راهی اتلیه عکاسی می شوند و بعد از عکس و فیلم راهی محل برگزاری مراسم می شوند و تا اواخر شب به جشن و موسیقی و پایکوبی می گذرانند .در انتها عروس خانم دسته گل خود را به سمت خانم های مجرد پرتاب می کند و سوار بر ماشین به سمت خانه ی مشترک خود حرکت می کنند.مهمان ها نیز پس از بدرقه ان ها به خانه هایشان بر می گردند .

اولین تشریفات عروسی در دنیا :

جالب است بدانید شکل گیری اولین تشریفات عروسی در اروپا صورت گرفت و خدماتی از قبیل : آماده کردن یک سالن برای جمع شدن مهمان ها و قرار دادن میز و صندلی در ان ، تهیه یک نوع غذا به عنوان شام عروسی

همانطور که می بینید در گذشته تشریفات کاملا ساده بوده و بیشتر شبیه جشن های خانگی می ماند .

تاریخچه تشریفات عروسی
تاریخچه تشریفات عروسی

اولین تشریفات عروسی در ایران :

بعد از ورود لباس های سپید عروس با طرح و رنگ های مختلف در سال های 1920 و 1930 جذابیت برگزاری جشن های عروسی بیشتر شد و کم کم این مراسمات پا به کشور ایران نیز گذاشت و در بین عموم مردم جا باز کرد و فراگیر شد .

اولین شخصی که تشریفات عروسی را در کشور ایران راه اندازی کرد فردی به نام آقای محمد شفیعی بود.او اولین جشن عروسی را در سالن در سال 1328 برگزار نمود.بنابراین از برگزاری اولین تشریفات عروسی حدود 60 سال است که می گذرد .

تاریخچه عروسی : در گذشته همانطور که;اشاره شد جشن ها ساده و بدون;تشریفات صورت می گرفت و در کل حالتی سنتی;به خود داشت اما امروزه با پیشرفت ارتباطات;و فناوری و دنیای مد و … تشریفات عروسی;به شکل مجلل تر و با انواع خدمات;باورنکردنی د رحال انجام فعالیت;و ارائه خدمات هستند . خدماتی که;بی شباهت به تشریفات;کشورهای اروپایی نیست !!!

در نهایت می توان گفت در;واقع تشریفات عروسی به صورت یک مجموعه;برای نظم بخشیدن و هماهنگ کردن;مراسم جشن عروسی به وجود امده است و آداب;و آیین آن را به صورت کامل و با دقت;و هم چنین در خور شان عروس;و داماد کاملا تخصصی;و با مهارت انجام می دهد .

خوشبختانه در حال حاضر;تشریفات عروسی در تمامی شهرها;در حال فعالیت است تا زوجین با خیال راحت;یک شب به یاد ماندنی و خاطره انگیز و عاشقانه را سپری;کنند .