جهیزیه عروس
۲۷
خرداد

جهیزیه عروس

جهیزیه عروس

جهیزیه عروس : همانطور که می دانید;خرید جهیزیه عروس در عرف;جامعه توسط خانواده;عروس صورت می گیرد;و به ان ها محول می شود. البته;تهیه ی جهیزیه و وسایل منزل عروس و داماد;وظیفه ای نیست که طبق شرع;برعهده پدر عروس یا داماد;گذاشته شود. از این رو خانواده ی;عروس و داماد می توانند با همکاری;و به صورت مشارکتی;هر کدام وسیله هایی را به;عنوان مقدمات اولیه و ضروری و;برای کمک به شروع زندگی;دو زوج جوان تهیه نمایند.

جهیزیه یعنی فراهم کردن لوازم ضروری برای آغاز یک زندگی نه تامین مایحتاج تمام عمر افراد. در نتیجه جوان ها نباید این انتظار را داشته باشند که خانه ی آن ها در ابتدای زندگی مانند خانه ی پدریشان باشد که ده ها سال است از شروع زندگی مشترکشان می گذرد.

وسایل ضروری جهیزیه نیز وسایلی است که اگر نباشد در اول زندگی عروس و داماد با مشکل مواجه می شوند.

جهیزیه عروس :

زوج های جوان و تحصیل کرده و با درک و فهم می دانند که در هنگام خرید جهیزیه در وهله اول باید کیفیت ، مرغوبیت و کارایی کالا را در نظر داشته باشند نه زیبایی آن را.

عروس و داماد ها باید بدانند که خرید جهیزیه قرار است شروع زندگی مشترکشان را آسانتر کند نه این که دغدغه و مشکلی باشد برای آغاز آن. آسایش در گرو تجملات و اسراف نیست و ساده آغاز کردن نیز می تواند آرامش و خوشی به هماه داشته باشد . یادتان نرود که با دعای مادر و پدر به زندگی شما برکت داده می شود نه با وسایل گرانقیمت و تزیینات بیشتر.

جهیزیه عروس
جهیزیه عروس

گمان نکنید که هر چه بیشتر بخرید آرامش و اسایش زیادتری برای خود فراهم می کنید برعکس گاهی لوازم بیش از حد نیاز فقط زحمت ما را بیشتر می کند به خصوص این که همه ی آن ها به نگداری و مراقبت نیاز دارند و اگر مستاجر باشید جاگیر هستند و جابه جایی آن ها دردسر خواهد شد .

در نتیجه سعی کنید لوازم غیر ضروری و تزیینی را با تلاش و سرمایه خودتان در طول زندگی مشترک به دست آورید تا تجربه ی احساس مسئولیت زندگی مشترک را لمس کنید و از سوی دیگر زحمت محوله بر دوش خانواده ها را نیز کم نمایید.

این نکته را در نظر داشته باشید که جهیزیه وسایل زندگی دو نفر می باشد پس چرا باید آن را یک نفر تهیه نماید ؟

فراموش نکنید که اگر خانواده عروس وسایلی را به عنوان جهیزیه به شما می دهند وظیفه قانونی و شرعی آن ها نیست بلکه لطف و محبتی است که در مقابل به شما دارند و از سر لطف و مهربانی به زندگی دختر و  دامادشان هدیه می دهند. پس هر چه از دوست رسد نیکوست …

اقلام جهیزیه عروس :

همانطور که می دانید پرخرج ترین قسمت در تدارکات عروسی خرید جهیزیه عروس می باشد . در ادامه به برخی از اقلام جهیزیه اشاره می کنیم :

1-مبلمان و سرویس خواب :

تخت خواب دو نفره ، تشک دو نفره ، کمد لباس ، مبلمان راحتی ، میز ناهار خوری ، میز تلویزیون ،جاکفشی ، فرش ، پرده

2-لوازم صوتی و تصویری :

تلویزیون ، کولر گازی ، تلفن ، دوربین

نکات مربوط به جهیزیه عروس
نکات مربوط به جهیزیه عروس

3-لوازم برقی :

یخچال فریزر ، فرگاز ، ماشین لباس شویی ، جاروبرقی ، چرخ گوشت ، زودپز ،آبمیوه گیری ، بخارپز ، سبزی خردکن فاتو ، پنکه برقی ، سه راه برق ، محافظ وسایل برقی ،ساعت دیواری ، چراغ اضطراری

4-وسایل آشپزخانه :

ست قابلمه و ماهیتابه ، کتری و قوری ، سرویس غذا خوری ، سرویس چای خوری ، سرویس قاشق و چنگال ، ست چاقو آشپزخانه و میوه خوری ، ست دیس مرغ و ماهی ، رنده ، سیر خردکن ، قند شکن ، گوشت کوب ، در بازکن ، نمکدان ، هاونگ ، انواع آبکش فلزی و پلاستیکی ، ترازو آشپزخانه ، فلاسک ، انواع سینی در سایز های مختلف ،منقل ، سیخ کباب و جوجه ، کلمن ،قندان ، سبد سبزی ، شعله پخش کن ،سماور ، فندک ، کبریت ، انواع صافی ، جا نانی ،قیف ، الک ،اسکاج ، قالب کیک و بستنی و ژله ، سفره پاک کن ، زیر قابلمه ای ، شیرجوش

لیست جهیزیه عروس
لیست جهیزیه عروس

5-لوازم مصرفی و منسوجات :

رو تختی ، ملحفه ، پتو ، بالشت ، حوله حمام ، حوله مسافرتی ، رختخواب مهمان ، دستکش ظرف شویی ، قالب و پرده حمام ، سفره رومیزی ، جاصابونی حمام و توالت ،سرویس آینه و ظروف حمام و توالت ، سطل زباله ، جا حوله ای ، جارو و خاک انداز ، گیره لباس ، تی ، چوب رختی ، بوگیر ، مایه دستشویی و ظرفشویی ، سدمپایی توالت و حمام ، جا صابونی ، مگس کش ،پودر لباس شویی ،دستمال سفره ، آینه دیواری ، آفتابه ،جارو دستی ، رو فرشی ، چسب نواری ، گاز پاک کن ، چادر مسافرتی ، زیر انداز ، سبد مسافرتی ، کیسه فریزر و زباله ،واکس ، چتر