جشن حنابندان
۱۱
خرداد

حنابندان

حنابندان

حنابندان : همانطور که می دانید آخرین;مراسم قبل از جشن عروسی برگزاری مراسم;قدیمی و;سنتی حنابندان است که در حال حاضر;هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد;و کمی مجلل تر و مدرن تر;شده است.

این مراسم شاد و جالب;یک یا دو شب قبل از مراسم عروسی برگزار می گردد;و در هر شهر و با توجه به تعدد;فرهنگ های قومی به اشکال;متفاوت و به شیوه خودشان برپا;می شود. البته هستند افرادی که از برپایی جشن;حنابندان چشم پوشی می کنند;یا آن را فقط بین اعضای;خانواده عروس و داماد که به اصطلاح یک جمع خودمانی است;انجام می دهند.

در واقع می توان گفت جشن حنابندان همان;مراسم خداحافظی دختر;از خانه ی پدری و اعضای خانواده و وارد شدن به دنیا و زندگی متاهلی می باشد.

حنابندان :

معمولا در گذشته رسم بر این بود که خانواده داماد سینی حنا را در منزلشان آماده می کردند و با شادی و پایکوبی و ساز و دهل آن را به منزل عروس می بردند و هزینه پذیرایی از میهمانان نیز بر عهده پدر عروس می شد.

البته در شهرهای مختلف ایران ممکن است کم و بیش تفاوت هایی در برگزاری مراسم جشن حنابندان داشته باشند اما در اصل قضیه همه مشابه هم عمل می کنند و دست عروس و داماد را حنا می گذارند.
جشن حنابندان که در خانه ی پدری عروس خانم برگزار می شود از سنت های قدیمی و جذاب به شمار می رود که معمولا میهمانان ان دوستان و آشنایان نزدیک عروس و داماد و اغلب مجرد هستند که دور عروس و داماد جمع می شوند تا جشن کوچک و شادی را برایشان ترتیب دهند و در آخرین شب سکونت عروس در منزل پدری اش او را همراهی نمایند.

حنابندان
حنابندان

آداب حنابندان :

همانطور که ذکر شد سینی حنا در منزل داماد تهیه و به منزل عروس خانم برده می شود. در قدیم رسم بر این بود که سینی حنا در مجلس و بین میهمانان می چرخید و آن ها نیز کمی از حنا را برداشته و به دست خود می مالیدند. حنا به عقیده ایرانیان باستان هدیه ای از بهشت و نماد شادی و محبت بود .

خانواده داماد برای تهیه حنا مقداری حنا را با آب می خیسانند و در سینی آماده کرده و با آن دست و پای عروس وداماد را به حنا آغشته می کردند. رسم بر این بوده که خواهر عروس دستان عروس و برادر داماد دستان داماد را حنا می بست.

در بعضی از شهرها در مراسم حنابندان شال قرمز رنگی را بر سر می اندازد و دست راست خود را بلای سر می گیرد و در مجلس می چرخد . بدین ترتیب میهمانان هدایای خود را در دست وی قرار می دهند.

مراسم حنابندان
مراسم حنابندان

حنابندان مدرن :

امروزه مراسم جشن حنابندان با تغییراتی نیز همراه بوده است. در حال حاضر جوانان سعی می کنند مراسم حنابندان را در محل و مکان زیباتر و بزرگ تری برگزار نایند . عروس لباس مخصوص حنابندان به تن کرده آرایشگاه می رود و بعد عروس و داماد به همراه خانواده و میهمانان به آن مکان می روند و به شادی و پایکوبی می پردازند.

امروزه سینی حنا مدرن تر شده و حنا را به اشکال مختلف طرحدار می کنند و تزیینات جالبی روی آن انجام می دهند. مثلا حنا به شکل گل رز ، حنا به شکل طاووس ، ماهی و ….

هزینه مراسم حنابندان معمولا برعهده پدر عروس است و لباس و هزینه آرایشگاه و همینطور طراحی و تزیین سینی حنا را خانواده داماد بر عهده می گیرند. البته گاهی خانواده های عروس و داماد هر کدام برای آشنایان و میهمانان خود به صورت جداگانه جشنی را برپا می کنند و در نهایت با دادن شام از میهمانان پذیرایی می نمایند.

آداب حنابندان
آداب حنابندان

اصلی ترین سنت جشن حنابندان :

بخش اصلی این مراسم آغشته کردن دستان عروس خانم به حنا است. اما امروزه به جای قرار دادن حنا در کف دست عروس ، دست وی را با طرح های زیبا و جذاب تزیین می کنند. طراحی دست عروس با حنا چندی است که رواج پیدا کرده و مورد استقبال قرار گرفته است. در نقش حنا سه سبک عربی ، هندی و ساده وجود دارد که به سلیقه عروس خانم هر طرحی که بخواهد را بروی دستش نقش می زنند.

البته جای نگرانی نیست زیرا با چند بار شستن آن جای حنا پاک خواهد شد.