سفره عقد
۰۷
خرداد

سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد : یکی از مهم ترین انتخابات اولیه;عروس خانم ها انتخاب سفره عقد;می باشد . البته همانطور که می دانید;سفره عقد را می توان;به دو نحو تهیه;نمود . برخی زوج ها دوس دارند;سفره عقدشان را خودشان طراحی;و تزیین کنند اما برخی دیگر به سراغ;سفره عقدهای متنوع;و آماده ای که در بازار وجود دارد می روند;و از بین آن ها سفره مورد علاقه;خود را انتخاب می;نمایند . در هر صورت بهتر است;از محتویات درونی سفره;عقد اطلاع داشته باشید;تا هم در امر طراحی و تزیین و;هم در انتخاب بهترین کار و;تصمیم را انجام دهید.

سفره عقد نیز مانند سفره هفت;سین در بین تمامی قوم ها;و فرهنگ های هر شهر از کشور;ایران مشترک می باشد;و همه بلا استثنا;هنگام عقد پای سفره عقد می;نشینند. البته فقط ممکن است در مورد محتویات درونی سفره عقد مقداری اختلاف باشد . یعنی برخی مواد و وسایل کم و زیاد گردد.

سفره عقد :

سفره عقدی که عروس خانم ها باید انتخاب کنند معمولا به دو صورت سنتی و مدرن ارائه می گردد که هر کدام برای خود از زیبایی های خاصی برخوردارند و همینطور مخاطبان وهواداران خود را دارند . مدل سفره عقد مدرن به دو صورت می باشد: اولی با پایه های آب و آینه است و به جای ظرف از پایه های شمع و گل استفاده می کنند. که البته این مدل قیمت بالاتری دارد . در نمونه دوم پارچه های حریر ، تور و یا پارچه های ساتن را به کار می برند و تزیینات داخلی را با شمع و گل انجام می دهند .

البته می توان طبق سلیقه و نظر برخی از عروس خانم ها این دو دسته یعنی سفره سنتی و مدرن را با یکدیگر تلفیق  و مخلوط کرد و به ان ها ارائه داد.

پیشنهاد می شود اگر قرار است جشن عقدتان را در یک تالار یا سالن برپا کنید آماده کردن ، طراحی و تزیین سفره خود را نیز به همان تشریفات مجالس که مراجعه کرده اید بسپارید تا کار دشوار و وقت گیر میوه آرایی و سفره آرایی را نیز برایتان انجام دهند .

خوب است بدانید هر کدام از اجزاء درونی و محتویات سفره عقد مفهوم و معنای خاصی دارد و به عنوان یک نما برای عروس و داماد در نظر گرفته می شود .

تفاوت سفره عقد سنتی و مدرن :

1-انتخاب سفره :

وقتی تصمیمتان را درمورد انتخاب مدل سفره گرفتید ابتدا به سراغ سفره و انتخاب پارچه آن بروید. معمولا در مدل های سنتی از پارچه های سنتی ترمه دوزی شده یا قلم کاری شده استفاده می شود. اما اگر انتخاب شما سفره عقد مدرن است برای زیر کار و به اصطلاح همان سفره از تورهای حجیم و البته خشک و همینطور پارچه های ساتن استفاده می کنند . حجیم کردن تور یا پاره به این دلیل است که ظروف درون سفره در آنها فرو روند و برجستگی هایی از تور یا پارچه در بین ان ها باقی بماند. مشاهده این وضعیت سفره را شیک تر می نماید.

انتخاب سفره عقد
انتخاب سفره عقد

2-انتخاب ظروف :

در سفره عقدهای سنتی اکثرا از ظرف های سفالی و و یا جام های فلزی با نقش و نگارهای زیبا و کار شده استفاده می شود. البته ظرف های سفالی هم بیشتر در دسترس است و هم اینکه قیمت ارزان تری دارند و می توان در انواع رنگ ها ظروف سفالی را تهیه نمود.

در سفره عقدهای مدرن نیز از ظروف شیشه ای ، کریستالی  ، ظرف های بزرگ گیلاسی شکل و … استفاده می کنند که به دلیل شفافیت و براق بودن زیبایی ویژه ای به سفره می بخشند.

3-استفاده از سطوح متفاوت :

در چیدمان سنتی سعی می کنند سفره را در یک وضعیت و حالت قرار دهند طوری که سفره هم سطح زمین باشد درست مثل سفره های سنتی پیشین  اما در حالت امروزی و مدرن از چندین سطح متفاوت و بلند و کوتاه برای زیر سفره استفاده می کنند تا بعضی از اجزای کوچکتر در سفره بیشتر نمایان شود و بدین گونه جلوه بیشتری به سفره می دهند .

مدل سفره عقد
مدل سفره عقد

انتخاب سفره عقد از بین سفره عقدهای آماده :

اگر برگزاری مراسم جشن عقدتان را به تشریفات مجالس واگذار کرده اید حتما با دقت نمونه کارها و سفره عقدهای آن ها را مشاهده کنید و بدون رودرواسی از آن ها بخواهید که قبل از برپایی مراسمتان سفره عقد مطابق سلیقه تان را آماده کنند تا شما از آن بازدید کنید تا یک وقت از دیدن سفره در زمان عقدتان شوکه نشوید.

فقط باید به این نکته توجه فرمایید که هر چه سفره و وسایل درون ان ساده تر باشند شیک تر و جذاب تر جلوه می نمایند.

لازم نیست حتما از بین آخرین مدل های سفره عقد یکی را انتخاب کنید که قیمت زیادی نیز دارد و یا مدل های شلوغ و عجیب با انواع رنگ ها را بپسندید انتخاب یک مدل ساده با تمامی انکانات نیز می تواند زیبا و شکیل باشد .

نکات سفره عقد
نکات سفره عقد

4-گندم و برنج برای سنتی ها :

معمولا در سفره عقدهای سنتی درون ظروف سفالی یا نقره ای از گندم ، برنج نیز برای تزیین استفاده می کنند و این دو نیز از اقلام های درون سفره به شمار می روند.

5-گل آرایی سفره عقد :

این بخش نیز به سلیقه و البته مقدار هزینه ای بستگی دارد که متقبل می شوید. اما گل ها همیشه زیبایی را دوچندان و حال و هوای مجلس را عوض می کنند . هم چنین فضای شاد و رمانتیکی را نیز برای عروس و داماد به وجود می آورند.