۱۴
خرداد

ضروری ترین تناسبات برای ازدواج

ضروری ترین تناسبات برای ازدواج

ضروری ترین تناسبات برای ازدواج : همانطور که می دانید انتخاب همسر و ازدواج اگر اصولی و حساب شده صورت گیرد خوشبختی و لذت به هراه دارد و در غیر این صورت زمینه مشاجره ، اختلاف و جدایی را فراهم خواهد کرد. در نتیجه در هنگام انتخاب همسر باید به نکات بسیار حیاتی و ضروری در خصوص تناسبات بین دختر و پسر دقت نمود تا یک عمر شیرینی و شادی به وجود آورد.

ضروری ترین تناسبات برای ازدواج :

ازدواج باید در چهارچوب صحیحی خود انجام پذیرد تا به جای این که برهم زننده ی آرامش باشد ، به راحتی بتواند مسببات آرامش زوجین را فراهم سازد. از این رو در این مقاله به چندین مورد از مهم ترین تناسباتی که باید طرفین ازدواج داشته باشند پرداخته شده است.

1-تناسبات خانوادگی :

از آن جا که اصول و آداب و فرهنگ;و اخلاق در هر خانواده;متفاوت است و هر فرد از تربیت;خانواده خود تاثیر می پذیرد;لذا نقش خانواده;در پیدایش شخصیت و تربیت;او بسیار زیاد است;و نمی توان آن را نادیده;گرفت. زیرا بعدها به طور مستقیم بر;روی زندگی مشترک;زوجین تاثیر می;گذارد. بنابراین زوج های جوان نمی توانند;بگویند ما قرار است باهم زندگی کنیم;نه با خانواده هایمان !

2-تناسبات فرهنگی :

فرهنگ نیز همان بایدها و نبایدهایی;است که در هر خانواده برای فرزندان از طرف پدر و مادر اعمال می شود و فرزندان با این باید ها و نبایدها رشد می کنند و شکل می گیرند. در واقع همان کارهای صحیح و غلطی است که به ما گوشزد می شود حتی طرز غذا خوردن ، طرز ارتباط با دیگران و ….

بنابراین لازم است که طرفین ازدواج از فرهنگ های یکدیگر باخبر شود و بدون تمسخر ان ها را بپذیرند.

3-تناسبات اعتقادی و مذهبی :

این یک حقیقت است که اعتقاد و باورها ریشه ی محکمی در جان آدمی دارند و به خاطر هیچکس به وجود نمی آیند و از بین هم نمی روند . اگر دختر و پسری به خاطر هم کاری را انجام دهند که به ان اعتقادی ندارند ممکن است در آینده با کوچکترین مشکلی دست از انجام ان بردارند .

در نتیجه باید دو شخص از این لحاظ باهمدیگر هم عقیده باشند و باورهایشان شباهت های زیادی با یکدیگر داشته باشد تا بتوانند از یک سو به مسائل زندگی نگاه کنند و آن ها را حل سازند.

4-تناسبات اجتماعی و اقتصادی :

بهتر است از لحاظ اقتصادی سطح هر دو خانواده بهم نزدیک باشد . فاصله ی زیاد موجب تغییر در رفتار و افکار می شود و ناخوآگاه نگرششان به زندگی را از هم دور می سازد.

5-تناسب تحصیلی :

ضروری ترین تناسبات برای ازدواج :این تناسب نیز بسیار مورد ویژه و موثری در زندگی مشترک خواهد بود. تحصیلات همانطور که می دانید اکتسابی است یعنی دختر و پسر بعد از ازدواج نیز می توانند به تحصیلاتشان ادامه دهند اما باز هم پیشنهاد می شد که هر دو دارای تحصیلات هماهنگی باشند تا فضای فکری ان ها با بکدیگر مشابه باشد.

6-رضایت والدین :

این تناسب مربوط به تناسب عروس و داماد با خانواده ها به خصوصو والدین می باشد. شاید تا کنون دیده باشید که عدم رضایت والدین تا سال های سال گریبانگیر زندگی مشترک دو زوج بوده است و تاثیرات بدی رابرای آن ها به همراه داشته است.بنابراین اگر دو زوج تصمیم به ازدواج دارند حتما باید با رضایت قلبی خانواده ها صورت گیرد یا حتی الامکان تا راضی شدن ان ها صبر کنند و خانواده ها را متقاعد گردانند.

7-هوش :

این مسئله نیز کاملا روشن و واضح است اگر هر دو دختر و پسر باهوش باشند گرفتاریها و مشکلات زندگی را به راحتی و به کمک یکدیگر حل و فصل می کنند. با ارتباط بیشتر و نزدیک تر به همدیگر توانایی درک شرایط اطرافشان را پیدا می کنند و به اصطلاح یکدیگر را بیشتر می فهمند.

8-تناسبات شخصیتی :

ضروری ترین تناسبات برای ازدواج :این تناسب هم می تواند مهم و تاثیرگذار باشد. تفاوت های شخصیتی زیاد رابطه ی بین زن و شوهر را سرد می کند. مثلا اگر فردی برون گرا که به راحتی قادر است احساسات و هیجانات و افکار خود را بیان کند با فردی ازدواج کند که نقطه مقابل اوست یعنی در بیان عواطفش با مشکل روبروست شاید در ابتدای راه این تفاوت هیجان انگیز و خاص جلوه نماید اما به مرور از هم فاصله می گیرند و روابطشان به تنهایی و سردی منجر می شود. زیرا از دید هم شخصیتهای جذابی ندارند و نمی توانند نیازهای یکدیگر را به راحتی پاسخ دهند.