عقد محضری
۰۶
خرداد

عقد محضری و نکات مربوط به آن

عقد محضری و نکات مربوط به آن

عقد محضری و نکات مربوط به آن : شاید بتوان گفت;تدارکات برای برگزاری مراسمات جشن عروسی دغدغه و دلهره ی;اکثر جوانان کشورمان باشد زیرا همانطور که می دانید بخش;عظیمی از مردم کشور;عزیز ایران در طبقه متوسط و رو به;پایین زندگی خود را می;گذرانند. این خانواده ها;نمی توانند برای برپایی مراسم عقد;و عروسی هزینه های زیادی را;بپردازند . عقد محضری برای این دسته;از افراد بهترین گزینه برای شروع;می باشد . البته محضرخانه ها هم جدای از تعرفه ی;جداگانه ی ثابتی که دارند خدمات متفاوت;با هزینه های متفاوتی انجام;می دهند که به سلیقه عروس;و داماد و با توجه به بودجه ی آن ها در اختیار آن ها;قرار خواهد گرفت.

بنابراین برگزاری جشن مراسمات;عقد و عروسی کاملا به سطح رفاه افراد بستگی دارد . به قول معروف هر چی پول بدی آش می خوری!!!

عقد محضری و نکات مربوط به آن :

در اصل قضیه ی ازدواج در فرهنگ دینی و همینطور بومی ما صحبتی از تشریفاتی خاص و مجلل برای برپایی جشن این مراسمات صحبت به میان نیامده اما با گذشت زمان و توسعه شهرنشینی و بالا رفتن سطح رفاه جامعه شاهد برنامه ها و تشریفات خاص و متعددی برای برگزاری مراسمات عقد و عروسی شده ایم که گاهی برای برخی از خانواده ها دلهره آور و نگران کننده است. اما در نهایت تمامی خانواده ها می کوشند که مراسم عروسی آبرومندانه و شیک و زیبایی برپا کنند.

عقدهای محضری به دلیل این که مهم ترین اقلام لازم که همان سفره عقد و وسایل درون آن است را برای عروس و داماد مهیا کرده گزینه ی خوبی به شمار می ورد که فشار کمتری را بر خانواده ها تحمیل می کند.

فراموش نکنید که سادگی هرگز از مد نمی افتد .

عقد محضری و نکات مربوط به آن
عقد محضری و نکات مربوط به آن

تعیین مهریه برای عقد :

همانطور که اطلاع دارید مهریه در حکم شرع درواقع به عنوان هدیه ای تلقی می شود که آقا داماد برای عروس خانم در نظر می گیرد. در عرف مقدار مهریه را پدر عروس تعیین می کند که عندالمطالبه می باشد و هر زمان که عروس خانم خواست آقا داماد باید نسبت به پرداخت آن اقدام نماید.

هزینه های محضر :

عقد محضری و نکات مربوط به آن :همانطور که در بالا ذکر شد محضرخانه های ثبت ازدواج بر اساس خدمات و امکاناتی که در اختیار زوجین قرار می دهند هزینه هایی را درنظر می گیرند. البته نرخ مصوبی که توسط سازمان ثبت برای تمامی محضرخانه ها ابلاغ می گردد نرخ ثابتی است که توسط هر دو خانواده باید پرداخت گردد.

در بیشتر شهرها و فرهنگ ها هزینه های عقد بر عهده خانواده عروس می باشد و در عوض هزینه های عروسی توسط خانواده داماد صورت می گیرد. در برخی از شهرها نیز کلیه هزینه تدارکات و برنامه های ازدواج دختر و پسر بین دو خانواده به طور مساوی تقسیم می گردد بدین گونه فشار کمتری بر یک خانواده می آید و هر دو بار یکسانی را بر دوش می کشند. این عملکرد عاقلانه تر و عادلانه تر خواهد بود.

خوب است بدانید در قوانین کشور ایران ثبت ازدواج رسمی اجباری می باشد و باید حتما در دفاتر رسمی ازدواج یا همان محضرخانه ها ثبت قانونی گردد.

عقد در محضر
عقد در محضر

آزمایشات قبل از ازدواج :

در این مقاله در مورد آزمایشاتی که قرار است پیش از عقد از شما گرفته شود توضیحاتی را ارائه می کنیم تا بیشتر با روند آن آشنا گردید.

معمولا قبل از عق باید زوج  ها آزمایش هایی مثل اعتیاد و تالاسمی را حتما انجام دهند و نتیجه ان را برای بردن به محضرخانه نگهداری کنند.

البته ابتدا لازم است به محضرخانه ای که قرار است در آنجا عقد کنید بروید و یک معرفی نامه برای مراجعه به آزمایشگاه از آن دفترخانه تهیه کیند و سپس به آزمایشگاه های که خود سازمان ثبت اسناد کشور اعلام کرده است بروید.

دقت کنید که برای انجام آزمایشات خیلی عجله نکنید زیرا اعتبار صحت آزمایشات تا یک ماه بیشتر اعتبار ندارد و مجبورید دوباره از نو آزمایشات پیش از ازدواج را تکرار نمایید. بنابراین ظرف مدت یک ماهی که وقت دارید به محضرخانه مراجعه و عقدتان را رسمی کنید.

نکات مربوط به محضرخانه
نکات مربوط به محضرخانه

تغییر مقدار مهریه :

به این نکته دقت فرمایید بعد از این که مقدار و میزان مهریه توسط دو خانواده تایید شد و ازداج با این میزان مهریه به طور رسمی ثبت گردید برای افزایش ان با مشکل روبرو خواهید شد. یرا برای افزایش مقدار مهریه طبق قانون باید طلاق بگیرید و از هم جدا شوید و مجدد با تعیین مهریه جدید ازدواج نمایید. اما در خصوص کاهش مهریه این گونه نیست و برای کاهش دادن ان می توانید با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی این کار را انجام دهید.

هم چنین عروس خانم هایی که می خواهند مهریه شان را به آقا داماد ببخشند همین کار را انجام دهند.