شام عروسی
۱۷
خرداد

غذای مناسب مراسم عروسی

غذای مناسب مراسم عروسی

غذای مناسب مراسم عروسی : همانطور که;می دانید برای با شکوه تر;کردن مجالس عروسی و;همینطور محیا کردن هر چه بیشتر;شادی و خوشی میهمانان توجه به;نوع و نحوه پذیرایی از اهمیت;زیادی برخوردار است. عروس و داماد;با کمک گرفتن از شرکت;تشریفات مجالس و راهنمایی;های آنان و همینطور با توجه;به بودجه خود بهترین پذیرایی;را از میهمانانشان;انجام دهند.

غذای مناسب مراسم عروسی :

همانطور که اطلاع دارید;از رسومات جالب و قدیمی ایران که;در آموزه های دینی هم بیان شده دادن;ولیمه در مراسم عروسی;است. ولیمه عروسی که در اصطلاح عامیانه به آن شام عروسی می گویند امروزه از شکل ساده آن در امده و مجلل تر و تشریفاتی تر تهیه می شود. به گونه ای که موجب چشم و همچشمی گشته و عروس و داماد ها را به دردسر انداخته است.

تهیه شام عروسی مناسب و آبرومند می تواند به عروس و داماد کمک نماید تا در آغاز روزهای زندگی مشترکشان پس اندازی داشته باشند . درست است که شام عروسی از برنامه هایی است که نمی توان از ان چشم پوشی کرد اما باید تهیه آن به گونه ای باشد که برای عروس و داماد به یک دغدغه و مشکل تبدیل نشود و اصراف نیز نگردد.

غذای مناسب مراسم عروسی
غذای مناسب مراسم عروسی

نکات تهیه شام عروسی:

از ان جا که کشور ایران از اقلیت های قومی و مناطق جغرافیایی مختلفی تشکیل شده بنابراین توجه به نوع غذا ، نوع ادویه و همینطور تزیین غذا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  به عنوان مثال در شهرهای جنوبی بیشتر غذاهای تند مصرف می شود یا شهرهای شمالی بیشتر غذاهای دریایی میل می کنند .

توجه به نوع غذای هر شهر و همینطور توجه به سلیقه و ذائقه میهمانان برای تهیه هر چه بهتر و خوشمزه تر شدن شام عروسی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد اما با این حال باید در کنار غذاهای محلی و منطقه ای و سنتی هر شهر از غذاهایی  که در همه جای کشور سرو می شوند و عرف هستند نیز استفاده شود.مثلا غذاهایی مانند باقالی پلو با گوشت ، جوجه کباب و پلو ، زرشک پلو با مرغ ، ته چین ها ، بره بریا ، انواع کباب و چلو و ….که در هر مجلس و سفره ای حضور دارند.

این غذاها میز شام عروسی را مجلل تر و رسمی تر جلوه می دهند. پس به این نکته توجه کنید که مثلا غذایی مانند غذاهای دریایی در شمال که جزو غذاهای سنتی این شهرها به حساب می آید برای شمالی ها از غذاهای معمولی به شمار می رود حال ان که این غذا در شهرهای مرکزی مانند یزد جزو غذاهای مجلسی و تشریفاتی به شمار خواهد رفت .

نکته ی مهم دیگر توجه ویژه به کیفیت و طعم غذاست. زیرا مزه و طعم غذا هیچوقت از یاد میهمانان خارج نمی گردد.

پیشنهادهای مناسب برای شام عروسی :

از ان جا که غذاهای سنتی و محلی هر شهر توسط مردم همان شهر به دفعات پخت و پز می شوند بهتر است از غذاهای مشهور ایرانی که عمومیت بیشتری دارد و رایج تر است استفاده کنید.

انواع غذای مناسب مراسم عروسی
انواع غذای مناسب مراسم عروسی

انواع پلو و چلو ایرانی و فرنگی برای شام عروسی :

زرشک پلو با مرغ ، آلبالو پلو با مرغ ،برنج سفید زعفرانی ، ته چین مرغ یا گوشت ، پلو مکزیکی ، پلو یونانی ، باقالی پلو با گوشت بره ، شیرین پلو با مرغ ، مرصع پلو با مرغ ، پلو چینی با میگوی تند و …

انواع کباب برای شام عروسی :

کباب کوبیده ، کباب سلطانی ، کباب شیشلیک ، کباب بختیاری ، کباب قفقازی ، کباب بلغاری ، کباب لبنانی ، کباب یونانی ، کباب عربی ، کباب ترش ، کباب فیله ، کباب چوبی گوشت ، کباب میگو پفکی ، کباب ماهی قزل آلا ، کباب لقمه ، کباب چوبی مرغ و ….

انواع خوراک مخصوص شام عروسی :

خوراک ژیگو ، خوراک بیف استروگانف ،خوراک رست بیف مرغ ، خوراک شینسل مرغ ، خواک چیکن گریل ، خوراک گوشت ، خوراک کارنه ایتالیایی ، خوراک بیف تایلندی ، خوراک شائوشائو چینی و …

انواع خوراک دریایی برای شام عروسی :

ماهی حلوا ،ماهی قزل الا ، ماهی شیر ، ماهی زبیده ، ماهی گریلی ، خوراک قلیه ماهی ، لابستر ، میگو بنیه ،میگو پفکی ، خوراک سوشی ژاپنی و …

منوی شام عروسی
منوی شام عروسی

انواع خورشت ها برای شام عروسی :

خورش قیمه ، خورش قرمه سبزی ، خورش کرفس ، خورش فسنجان و …

انواع غذاهای تشریفاتی و مجلل برای شام عروسی :

بره درسته ، بوقلمون درسته ، بره اسلایسی با تزیینات سبزیجات و …

انواع سالاد برای شام عروسی :

سالاد فصل ، سالاد شیرازی ، سالاد سزار ، سالاد فرانسوی ، سالاد ماکارانی ، سالاد میگو ، سالاد پاستای ایتالیایی ، سالاد سبزیجات تند عربی ، سالاد پنیر و قارچ ، سالاد میوه اسلایسی ، سالاد الویه ، سالاد قفقازی ،سالاد تن ماهی هلندی ، ماست و خیار و ….

پذیرایی مراسم عروسی
پذیرایی مراسم عروسی

انواع دسر برای شام عروسی :

ژله ، کرم کارامل ، پای سیب ، ژله میوه ای ، موس شکلات ،پلمبیر ، شارلوت ، پودینگ ، کیک بستنی ، ترامیسو و ….