محضرخانه
۰۳
خرداد

محضر خانه

محضر خانه

محضر خانه : همانطور که می دانید برای;ثبت پیوند رسمی بین دو زوج جوان;ابتدا به این مکان مراجعه می کنند;و پس از طی مراحل قانونی;کتابچه ی کوچکی تحت عنوان سند;ازدواج رسمی به زوجین;داده می شود . در محضر خانه باید به برخی نکات;دقت کنید که در ذیل;بیان می گردد .

محضر خانه :

مراسم عروسی تنها مراسمی;است که در طول عمر هر فرد;فقط یکبار اتفاق می افتد;اما قبل از آن باید این پیوند;را در محضر خانه به طور رسمی ثبت نمایند . لحظات خواندن خطبه عقد نیز برای عروس و داماد شیرینی ها و هیجانات خاص خود را به همراه دارد.

برخی از زوجین عاقد را به درون منزل خود دعوت می کنند به این نوع عقد ، عقد محضری گفته می شود . فقط کافیست زمان و مکان مورد نظر را با عاقد در میان بگذارید. ایشان بعد از خواندن خطبه و گرفتن امضا محل شادی و پایکوبی شما را ترک می کند.

بعضی از زوج های جوان نیز به دفتر های ازدواج رسمی مراجعه می کنند . معمولا این گونه دفترها همه چیز از جمله سفره عقد را به صورت آماده و در واقع نمادین پهن کرده تا عروس و داماد ها از ان استفاده نمایند . دقت کنید دفترخانه ای که انتخاب می نمایید حتما نزدیک به محل زندگی خودتان باشد تا رفت و آمد برایتان راحت تر شود. نکته ی دیگر در مورد زمان مراجعه و وقت گرفتن از دفتر خانه است. برای این عقد محضری باید چندین روز قبل وقت تعیین نمایید و این کار را به روزهای آخر واگذار ننمایید.

قبل از رفتن به محضر حتما به نکات زیر دقت نمایید تا مراسمی بی دردسر و شادی را پشت سر بگذارید.

عقد محضری
عقد محضری

1-انتخاب تاریخ عقد :

اولین نکته این است که به صورت توافقی تاریخی را برای برگزاری عقد انتخاب نمایید . اگر تاریخ انتخابی شما از بین اعیاد و تعطیلات رسمی و … می باشد حتما از یکی دو ماه قبل از محضر خانه ی مورد نظر خود وقت بگیرید. معمولا روزهای اعیاد مثل نیمه شعبان یا روز ولادت ها نمی توانید جای خالی پیدا نمایید . پس در این باره دقت کافی را به خرج دهید تا برنامه هایتان به درستی پیش رود .

2-همراهی بزرگ ترها :

برای رفتن به محضر خانه لازم نیست همه ی بستگان و کودکان را به همراه ببرید . تنها حضور بزرگان خانواده و درجه اول کافیست. پیش از آت تعداد میهمانانتان را درنظر بگیرید و پس از هماهنگی با دفترخانه و اتمام عقد رسمی به منزل برگشته و منتظر استقبال از میهمانان باشید.  این هماهنگی بسیار مهم است و از بی نظمی و ازدحام جلوگیری می کند .

3-آوردن دسته گل :

یادتان نرود دسته گل عروس را از یاد نبرید. حتما همراهی  دسته یا سبدی از گل مجلستان را با طراوت تر و زیباتر خواهد کرد. چند ساعت قبل از رفتن به دفتر خانه برای تهیه ی یک دسته گل زیبا همراه همسرتان به گل فروشی بروید.

عقد رسمی
عقد رسمی

4-هزینه محضرخانه :

دفترخانه ها یا همان محضرخانه ها معمولا تعرفه ای معین را از زوجین دریافت می کنند که شاید هر سال تغییرات کوچکی داشته باشد. این هزینه ثابت از سمت سازمان ثبت برای دفترخانه ها تعریف می گردد. البته بعد از مراجعه به دفترخانه ها متوجه خواهید شد هر کدام بر اساس خدماتی که به زوجین ارائه می دهند این مبلغ را متغیر می کنند. مثلا برخی از دفترخانه ها اتاق عقد مجزا و سفره های عقد مجلل و مفصل دارند و حتی نیروهای خدماتی ای هستند که از میهمانان شما پذیرایی ، عکاسی و همینطور فیلم برداری می نمایند.

برای اطلاع از قیمت ها می توانید از چندین دفترخانه بازدید و با نرخ های متفاوت و امکاناتی که به شما ارائه می دعند آشنا شوید و سپس محضرخانه ی خود را انتخاب نمایید.

5-آینه شمعدان :

همانطور که می دانید برای عقد مهم ترین وسایل اساسی و اولیه  برای عروس و داماد ها قرآن و آینه و شمعدان می باشد . پس حتما آینه شمعدان اختصاصی خود را همراهتان به محضرخانه ببرید. گرچه محضرخانه ها آینه و شمعدان بر سفره قرار داده اند اما پیشنهاد می شود آینه و شمعدان خاص خود را به جای آن ها قرار دهید.

عقد در محضر
عقد در محضر

6-همراه بردن مدارک :

حتما یادتان نرود مدارکی ازجمله شناسنامه و کارت ملی و همینطور آزمایشات خود را برای عقد به همراه ببرید.

7-دیدن عقدنامه های دیگران :

می توانید برای اطلاع دقیق از مراحل قانونی دفترخانه و بررسی شرایط و ضوابط عقدنامه ی دیگران را نیز مطالعه نمایید و از بزرگترها مشورت بگیرید.