بله برون
۲۸
خرداد

مراسم بله برون

مراسم بله برون

مراسم بله برون : همانطور که;می دانید شب بله برون از شب های به یادماندنی;و شیرین برای عروس و داماد;است. این مراسم که بعد;از بله گفتن عروس خانم اجرا;می شود شبیه مراسم خواستگاری;می باشد اما کمی مفصل تر، پر سرو صداتر;و البته صمیمی تر ….

طبق سنت و رسم و رسومات;ایران دختر و پسر با مراسم بله برون;رسما نامزدی خود را به صورت آشکار آغاز;می کنند.  البته مراسم بله برون;مانند سایر مراسمات ازدواج آداب و رسم خاص خود را دارد و خانواده عروس و داماد در این مراسم یک سری کارها و صحبت های مهم را با یکدیگر رد و بدل می نمایند.

مراسم بله برون :

مراسم بله برون به قول معروف وقت گذاشتن قول و قرارهاست. یعنی تمام تدارکات و مراسمات آینده در این روز برنامه ریزی می گردد و به توافق می رسد.

این مراسم که اولین قدم محکم و جدی در ازدواج می باشد با میزبانی خانواده عروس صورت می پذیرد و برنامه های نهایی عقد و تدارکات عروسی نیز تنظیم می گدد.

در این مقاله به نکاتی در رابطه با برگزاری این مراسم می پردازیم :

بله برون
بله برون

1-دعوتی های مراسم بله برون :

برای مراسم بله برون معمولا آشنایان و اقوام درجه یک عروس و داماد حضور پیدا می کنند. البته بدون کودکان زیرا در این مراسم قرار است تصمیمات و صحبت های مهمی بیان شود و مناسب حضور بچه ها و شلوغ کردن و سرو صدا و بازی کردن ان ها نیست و ممکن است مشکلاتی را نیز ایجاد نماید.

پس در مراسم بله برون معمولا پدر بزرگ و مادربزرگ ، پدرو مادر و خواهر و بردار ، عمو ، عمه ، دایی ، خاله عروس و داماد شرکت می کنند .

2-گل و شیرینی و نشان مراسم بله برون :

در مجلس بله برون خرید گل ، شیرینی و انگشتر به عنوان نشانه برای دختر خانم بر عهده خانواده داماد می باشد. تهیه گل و شیرینی نشاندهنده مهر و محبت داماد به عروش است. خانواده هایی نیز که به طور صد در صد قصد ازدواج با یکدیگر را نیز دارند هدایای اضافی تری نیز تقدیم عروس خانم می کنند اما این قسمت جزو رسوم نیست و مطابق سلیقه خانواده داماد انجام می شود.

بعد از توافقات و بله گفتن نهایی عروس خانم شیرینی بین خانواده ها و افرادی که در مراسم حضور پیدا کرده اند تقسیم می گردد. در انتها نیز مادر داماد انگشتر نشان را در دست عروس خانم آینده می کند و هدایای دیگر را به او تقدیم می نماید.

هدایای بله برون
هدایای بله برون

3-تاریخ مراسمات بعد از بله برون :

در این مراسم خانواده های دو طرف عروس و داماد راجب تاریخ عقد و عروسی صحبت می کنند . در برخی موارد نیز اگر تصمیم بر آن شد که برای نامزدی ، حنابندان و پاتختی و … نیز مراسم برگزار کنند همان شب حرفش را به میان می کشند تا همه چز روشن شود. مهم ترین مسائلی که در این مراسم مطرح می شود و در مورد آن به توافق می رسند عبارتند از :

میزان مهریه ، میزان و مقدار جهیزیه از سوی عروس و داماد ، شیربها ، وضعیت شغل داماد ، وضعیت مسکن زوج

4- آلبوم یا کتابچه بله برون :

معمولا در مراسمات بله برون یک آلبوم یا کتابچه ای جهت نوشتن قول و قرارها تهیه می گردد و در پایان توسط بزرگ خانواده و خود عروس و داماد امضاء می شود.

کتابچه های مخصوص بله برون به تازگی در انواع طرح و رنگ ها دربازار عرضه می شوند. در انتهای صحبت ها و تقسیم وظایف خانواده های عروس و داماد برای تدارکات عروسی این نکات در دفترچه بله برون مکتوب می گردد.

به جز موارد ذکر شده در بالا موارد زیر نیز در این کتابچه ذکر می گردد :

قرآن کریم ، شاخه نبات ، آینه و شمعدان ، طلا و جواهرات و ….

آداب بله برون
آداب بله برون

نکاتی که باید در جلسه بله برون به آن دقت کنید :

1-در یک زمان مناسب بعد از برگزاری مراسم خواستگاری از میهمانانتان دعوت نمایید .

2-از کسانی که در مرحله تحقیق به شما کمک کرده اند برای تشکر از زحماتشان برای بله برون دعوت نمایید.

3-از افراد با تجربه و خوش مشرب نیز دعوت کنید.

4-قبل از برگزاری مراسم بله برون خانواده های عروس و داماد باید سخنگوی خود را مشخص کنند و با ان در مورد همه ی موارد صحبت کنید تا در جریان امور قرار بگیرد.

5-با تمام اعضای خانواده ی خود صحبت های لازم را انجام دهید و نظرات خود را بیان کنید.