رسم و رسوم ازدواج
۱۲
تیر

مراسم عروسی در آذربایجان

مراسم عروسی در آذربایجان

مراسم عروسی در آذربایجان : همانطور که اطلاع دارید کشور ایران دارای اقوام مختلفی است که هر کدام سنت ها و آداب و رسوم خاصی دارند به ویژه در برگزاری مراسم عروسی.

درست است که قبل ترها سنت های ازدواج بیشتر در بین مردم رواج داشت و اجرا می گشت اما امروزه نیز هنوز برخی از خانواده ها به این سنت ها معتقدند و ان را در مراسمات عروسی خود انجام می دهند.

مراسم عروسی در آذربایجان :

در این مقاله به پر رنگ ترین و مرسوم ترین سنت ها در برگزاری مراسم ازدواج در آذربایجان اشاره کرده ایم تا با این آداب زیبا بیشتر آشنا شوید.

1-مراسم خواستگاری :

آذری ها مانند سایر اقوام در شهرهای ایران در ابتدا به دیدن دختر مدنظر خود می روند . این کار معمولا توسط مادر و خواهر پسر انجام م گیرد و بعد از موافقت خانواده دختر و گرفتن کسب اجازه در دیدار بعدی مردان و بزرگترهای فامیل برای خواستگاری رسمی و تعیین کردن شیربها و مهریه و تاریخ نامزدی به خانه ی دختر می روند.

اگر صحبت ها به نتیجه رسد و طرفین به توافق رسیدند یک کله قند در وسط مراسم شکسته می شود . شکستن کله قند به معنای شادی و خوشی و خوشبختی بین خانواده ها و عروس و داماد می باشد.

بعد از آن دختر خانم با تعارف چای با همان قندهای شکسته شده از میهمانان حاضر پذیرایی می کند.

مراسم عروسی در آذربایجان
مراسم عروسی در آذربایجان

2-مراسم شیرینی خوران :

در روز شیرینی خوران که در منزل عروس صورت می گیرد خانواده داماد حضور دارند.در این مراسم عروس خانم دست مادر شوهرش را می بوسد و مادر داماد انگشتری را به دست او می کند و زیورآلاتی را نیز به او هدیه می دهد.

بعد از مراسم شیرینی خوران نامزدی دختر و پسر رسمیت پیدا می کند. در این مراسم هم چنین در مورد تاریخ مراسمات بعدی نیز صحبت می شود . معمولا خانواده عروس از این مراسم به بعد شروع به خرید و تهیه جهیزیه می کنند و خانواده داماد نیز به فکر مراسم عروسی و خرید های عروس خانم می افتند .

3-مراسم عیدی دادن :

در آذربایجان رسم;است که در طول دوران نامزدی;تا وقتی که عروس خانم به خانه;شوهر می رود خانواده;داماد در اعیاد مختلف;برای عروس خانم هدیه ای تهیه نمایند;و به اصطلاح برایش;عیدی ببرند.

این عیدی ها;می تواند طلا ، پوشاک ، میوه و شیرنی و … باشد.

4-مراسم جهاز برون :

وقتی که جهیزیه اماده;شد یکی دو هفته مانده;به عروسی مراسم;جهاز برون عروس برپا می;گردد. البته این رسمی;است که معمولا در بیشتر;اقوام و شهرهای مختلف اجرا;می گردد.  مرسوم است;که جهاز عروس به شکلی;زیبا و تزیین شده;چیده و آماده می گردد;تا چند روز قبل از عروسی;اقوام و آشنایان به منزل عروس و داماد بروند و وسایل و منزلشان را ببینند.

وقتی تمام وسایل چیده شد سیاهه جهیزیه را تهیه می کنند. یعنی لیست جهیزیه و وسایلی که دخترخانم به منزل آورده در دو نسخه نوشته شده به امضای معتمدان می رسد .سپس لیستی در خانه آقا داماد و دیگری به دست پدر و مادر داماد داده می شود.

آداب ازدواج در آذربایجان
آداب ازدواج در آذربایجان

5-مراسم حنابندون :

از جذاب ترین و شاداب ترین مراسم ها حنا گذاشتن به دست و پاهای عروس و داماد و یا همان مراسم برگزاری حنابندون می باشد.

این مراسم در شب قبل یا چند شب قبل از مراسم عروسی برپا می شود .به رسم آذری ها دوستان داماد او را به حمام می برند و بر دست های او حنا می گذارند.عروس خانم نیز بر دست و موهای خود حنا می گذارد. باقیمانده حنا نیز بین میهمانان تقسیم می شود.

6-حمام دامادی :

در این مراسم همه ی جوان های فامیل عروس و داماد به دعوت و میزبانی آقا داماد به حمام عمومی شهرشان می روند تا باهم حمام قبل از دامادی را انجام دهند. لباس های مخصوص دامادی نیز توسط خانواده عروس فرستاده می شود. علاوه بر این شیرینی و میوه و آب میوه های خنک نیز به حمام برده می شود تا داماد بتواند اخرین حمام مجردی اش را کنار برخی از دوستانش بگیرد.

بعد از آن داماد لباس های دامادی اش را می پوشد و همراه دوستانش به خانه پدری اش بر می گردد و جشن کوچکی را برگزار می نماید.

7-پرتاب کردن سیب سرخ :

این رسم هنوز پابرجاست. در شب عروسی آقا داماد از پشت بام زمانی که عروس خانم می خواهد وارد منزل شود به سمت او پرتاب می کند و همه ی میهمانان هلهله و کف می زنند. این رسم برای خوشامد گویی به عروس است.

8-مادر زن سلام :

بعد از برگزاری جشن عروسی داماد صبح روز عروسی با دسته گل و هدیه به منزل همسرش می رود تا از مادر زنش به خاطر دختری که به او داده و زحماتی که برای او کشیده تقدیر و تشکر نماید.

در آذربایجان معمولا هدیه ای هم در این روز برای داماد در نظر گرفته می شود.

رسم و رسومات عروسی در آذربایجان
رسم و رسومات عروسی در آذربایجان

9-مهمان بازی :

بعد از مراسم عروسی نوبت مهمانی رفتن عروس و داماد است. بعد از ازدواج عروس و داماد توسط اقوام و آشنایان تا چندین هفته دعوت می شوند و به اصطلاح پا گشا می گردند. در این مراسم هدایایی نیز از طرف میزبان به عروس و داماد داده می شود. این مراسم ابتدا از پدر و مادر عروس و داماد شروع می شود و یکی یکی به فامیل های دیگر می رسد.