مراسم شهرهای مختلف ایران در عروسی
۲۵
تیر

مراسم عروسی در اراک

مراسم عروسی در اراک

مراسم عروسی در اراک : ازدواج و برگزاری مراسم عروسی از آن;جا که هم موجب;همبستگی و وحدت;اجتماعی می شود;و هم تجلی فرهنگ;مردمان آن شهر و دیار است;بنابراین آداب و سنت های خاصی دارد;که بسیار جالب و دیدنی است.

مراسم عروسی در اراک :

در این مقاله رسم و رسومات;عروسی در شهر اراک را توضیح می دهیم .

1-مراسم خواستگاری :

جلسه خواستگاری معمولا;پس از انتخاب دختر;و تحقیق راجب به او;و خانواده اش صورت می;گیرد و سپس توسط واسطه ای;که خانواده عروس را می شناسد برای;خانواده پسر قرار ملاقات;گرفته می شود. در این قرار مادر;و خواهر و چند تن از;زنان باتجربه فامیل حضور دارند;و بعد از صحبت کردن و تعارفات; مادر دختر دخترش را صدا;می زند تا برای پذیرایی چای بیاورد و کنار آن ها بنشیند.

در این هنگام مادر و سایر همراهان دختر را دقیقا مورد بررسی قرار می دهند. اگر نظرشان مساعد بود پدر پسر نیز وارد این ماجرا می شود .

2- مراسم خرج بری بله برون :

بعد از موافقت نهایی خانواده های طرفین پدر داماد به منزل پدر عروس می رود تا قرار و مدار بله برون را با ان ها بگذارد.در آن روز بزرگان فامیل عروس و داماد نیز حضور پیدا می کنند.این مراسم در منزل عروس برگزار می گردد و خانم ها و آقایون در اتاق هایی جداگانه جمع می شوند. بعد از خوردن چای و شربت و شیرینی مقدار مهریه ، شیربها ، روز عقد و به طور کلی تمام شرایط عقد روی یک کاغذ نوشته شده و در دو نسخه امضائ و تایید می شود.

مراسم عروسی در اراک
مراسم عروسی در اراک

3-مراسم عقد :

مراسم عقد به طور معمول در روزهای خاصی مانند اعیاد و در خانه عروس برپا می شود. البته هزینه وسایل پذیرایی تماما بر عهده خانواده داماد می باشد. وسایلی از جمله :میوه و شرینی و نقل و وسایل تزیینی اتاق عقد و …

سفره عقد شامل یک سفره سفید محتوی خنچه هفت سین ، آیینه و شمعدان ، قرآن ، جانماز ، کاسه آب ، شاخه نبات ، منقل اسپند ، عسل و روغن ، نان سنگک ، ماست ، سبزی ،  شیرینی و میوه های متنوع و …. می باشد.

قبل از این که عاقد خطبه عقد را جاری کند رسم است که دو تن از زنان فامیل عروس پارچه سفیدی را بر سر عروس می گیرند و دو نفر دیگه بر روی پارچه قند می سایند. هم چنین نفری دیگر با نخ و سوزن پارچه سفید بالای سر عروس را می دوزد به نیت بستن دهان مادر شوهر ، خواهر شوهر ، جاری و …

و سپس خطبه عقد جاری می شود.

مراسم عروسی در اراک
مراسم عروسی در اراک

4-مراسم حنابندون :

این مراسم مانند سایر شهرها یک روز قبل از برپایی مراسم عروسی انجام می شود. ابتدا اقوام و آشنایان داماد در منزل آن ها جمع می شوند و پس از صرف شام با ساز و دهل و پایکوبی به سمت منزل عروس حرکت می کنند. خاناده داماد از قبل حنا را اماده کرده اند و در یک سینی مسی و تزیین شده با برگ و گل و شمع به دنبال دارند. نوازندگان از منزل داماد تا منزل عروس می نوازند.

وقتی همگی به منزل عروس رسیدند آقایان در یک اتاق و خانم ها در اتاقی دیگر جمع می شوند تا به راحتی به پایکوبی بپردازند.

در اتاق ها دست و پاهای عروس و داماد حنا گرفته می شود و تا فردای ان روز شسته نمی گردد.

در این مراسم جوان ها سعی می کنند چیزی از خانه عروس به صورت پنهانی بردارند و به منزل داماد ببرند. این کار نشانه ی قدرت داماد است. اما فامیل عروس هم تمام حواسشان است که کسی دستبردی نزند.

5-مراسم عروس برون :

برای بردن عروس معمولا بزرگان و ریش یفیدان خانواده داماد جمع می شدند و به منزل پدر عروس می رفتند تا از او اجازه بگیرند که عروس را همراه خود ببرند. بعد از کسب اجازه چادری را که از خانه داماد آورده بودند را به سر عروس می کردند و در حالی که آینه ای در روبروی عروس وگرفته شده بود راهی منزل داماد می شود. اما قبل از این که کفش های خود را بپوشد توسط اقوام داماد مقداری پول و طلا به عنوان تو کفشی می گیرد.

آداب ازدواج در اراک
آداب ازدواج در اراک

6-مراسم پاانداز :

وقتی عروس به همراه همراهانش به نزدیکی خانه داماد می رسند داماد و پدر و برخی از فامیل ها به استقبال آن ها می ایند و پیش پای عروس گوسفند قربانی می کنند.  در این هنگام عروس از داخل شدن سرباز می زند تا وقتی که پدر داماد به او هدیه ی گرانبهایی تحت عنوان پا انداز مانند طلا و یا زمین و خونه به او تقدیم کند.

7-مراسم شب سه  :

در شب سوم عروسی رسم است که در اراک خانواده عروس مهمانی مفصلی می دهندو خانواده داماد و اقوام و فامیل آن ها را نیز دعوت می کند.

8-مراسم شب هفتی :

حدود شش روز پس از برگزاری مراسم عروسی زنان خانواده عروس و داماد به منزل داماد می روند و هر کدم با توجه به بودجه خود هدیه ای را به عروس تقدیم می کنند.

رسم و رسومات عروسی در اراک
رسم و رسومات عروسی در اراک

9-مراسم پاتختی :

چند روز بعد از مراسم عروسی مراسم پاتختی برپا می شود. در این مراسم که معمولا از بعدازظهر شروع و تا غروب ادامه می یابد اکثرا زنان و دختران شرکت دارند و با چای و شیرینی از میهمانان پذیرایی می گردد.

در انتهای مراسم نیز هر یک مبلغی را به عنوان هدیه به عروس و داماد می دهند.