رسم و رسوم حنابندان
۲۷
تیر

مراسم عروسی در اردبیل

مراسم عروسی در اردبیل

مراسم عروسی در اردبیل : مراسم ازدواج و برگزاری جشن عروسی در هر شهر دارای رسم و رسومات ویژه ای است که مختص همان شهر و فرهنگ است. اردبیل نیز از جمله این شهرهاست.

مراسم عروسی در اردبیل :

در این مقاله در مورد آداب و سنت های مراسم عروسی در اردبیل صحبت می کنیم:

1-مراسم خواستگاری :

در ابتدای امر دختری توسط خانواده داماد پسندیده می گشت و خانواده داماد به خواستگاری رسمی او می رفتند. اگر جواب خانواده دختر مثبت بود برای پذیرایی از میهمانان چای شیرین می آوردند. در ان مراسم چندین تن از اقوام نزدیک خانواده دختر نیز حضور دارند.

در پایان مجلس در مورد میزان مهریه و تاریخ عقد رسمی نیز مذاکره می شود و انگشتر و شال به عروس تقدیم می گردد. از ان پس دختر و پسر باهم نامزد می شدند.

مراسم عروسی در اردبیل
مراسم عروسی در اردبیل

2-مراسم عقد خوانی :

دوران نامزدی تا عقد;خوانی معمولا مدت زمان;کمی است.برای عقد خوانی;از افراد ریش سفید;و افراد سن بالا و;جا افتاده دعوت می;شود . این مراسم در خانه دختر;برگزار می شود اما تمام;مخارج و هزینه های;آن بر عهده خانواده پسر;است. هنگام خواندن صیغه;عقد همه ساکت;می شدند و حالت عرفانی زیبایی;حکم فرما می شد. عروس و;داماد در اتاق تزیین شده;عقد بر سر سفره عقد;می نشینند در;حالی که پارچه سفید بر;بالای سر آن ها گرفته شده و;دو تن از زنان فامیل دو;تکه قند را بر روی آن می;سایند. وقتی خواندن خطبه;عقد به پایان رسید همگی به شادی و هلهله مشغول می شوند و به عروس و داماد تبریک می گویند.

3-مراسم پارچه کسیدی :

این مراسم مخصوص زنان است و قبل از عروسی برپا می شود. در این مراسم اقوام و آشنایان عروس و داماد به دور هم جمع می شوند و لباس عروس را اندازه می گیرند ، میبرند و می دوزند. درواقع هدف از این مجلس آماده کردن لباس های عروس است. در گذشته این مراسم یک دورهمی ساده بود اما در طول زمان شکل رسمی تر و تشریفاتی تر به خود گرفت تا در این مجلس لباس و زیور آلات عروس را به میهمانان نشان دهند.

جالب است بدانید در این مجلس خواننده ها و نوازنده ها همگی زن هستند و مجلس بسیار پر شور و هیجان است.

4-مراسم حنا گجه سی :

این مراسم یک شب قبل از برپایی جشن عروسی برگزار می شد. هر کدام از خانواده های عروس و داماد این مراسم را به صورت جداگانه در منزل خودشان و با جمعی از اقوام و اشنایان نزدیک انجام می دادند. حنا گجه در منزل عروس با حضور زنان جوان و دختران هر دو خانواده انجام می شد.از بعد از ظهر روز حنابندان عروس به همراه سایر زنان به حمام می رفت . در حمام بر دست های عروس حنا می گذاشتند و غروب همگی به منزل عروس برمی گشتند و جشن برپا کرده و شادی می کردند.

در منزل داماد نیز آقایان و پسران و دوستان هم سن و سال داماد او را همراهی می کردندو با وی به حمام می رفتند.

آداب ازدواج در اردبیل
آداب ازدواج در اردبیل

5-مراسم عروسی :

قبل از این که عروس را به خانه داماد ببرند جهیزیه به علاوه لباس ها و هدایای عروس به منزل داماد فرستاده می شد. سپس عروس را ارایش می کردند و چادری بر سر او می انداختند و زن های مسن تر و جاافتاده تر او را همراهی می کردند. هم چنین شخص دیگری به اسم ینگه هم در کنار او بود تا اداب رفتن به حجله را به او بیاموزد.

بعد از کسب اجازه از پدر یا عمو یا برادر بزرگ و دعای خیر برای عروس او را راهی می کردند.

در منزل داماد میهمانان به صرف شام دعوت می شدند . هنگام رسیدن عروس به منزل داماد در اردبیل رسم است که داماد سه سیب به پشت عروس بزند ، بر سر او نقل و نبات بریزد و به وی پول تقدیم کند.

6-ترک پلو :

فردای روز عروسی مادر عروس برای ناهار قویماق و برای شام ترک پلو می فرستاد. ترک پلو یک غذای ویژه است. پلویی زعفرانی با شکر و روغن است که به صورت کته پخته می شود.

این پلو با دو تا سه نوع خورشت سرو می شد و غذاها با همان ظرف هایی که پخته شده بودند فرستاده می شدند.

7-مراسم اوز آشدی :

عروس از لحظه ای که به منزل داماد وارد میشد روی خود را از خانواده شوهر می پوشاند . روز اول برای این که چادر عروس را از سر او بردارند به اقتضای اوضاع مالی خود هدیه ای به عروس تقدیم می کردند.

رسومات عروسی در اردبیل
رسومات عروسی در اردبیل

8-مراسم ایاغ اشدی :

چندین روز پس از مراسم عروسی نوبت به دید و بازدید و مهمان شدن عروس و داماد به منزل اقوام و آشنایان است. این میهمانی ها متناسب با درجه نسبین و نزدیکی به عروس و داماد بود.این میهمانی ها به افتخار عروس و داماد برگزار می شد.