مراسم عروسی در اصفهان
۰۹
تیر

مراسم عروسی در اصفهان

مراسم عروسی در اصفهان

مراسم عروسی در اصفهان : سنت ازدواج در کشور ایران بسیار مقدس و باارزش است و تدارکات عروسی در جای جای کشور ایران با آداب و رسم و رسومات خاصی همراه می باشد که در گذشته مردم بیشتر به آن بها می دادند.

مراسم عروسی در اصفهان :

در این مقاله به تدارکات عروسی در شهر اصفهان می پردازیم تا با فرهنگ و رسم های جالب ازدواج در بین ان ها آشنا شویم.

1-خواستگاری :

اولین قدم انتخاب دختر;و رفتن به خواستگاری;است. زنان خانواده داماد;دختری را برای وی انتخاب;می کنند سپس با یکدیگر;به خانه ی دختر;می روند تا از نزدیک او را ببینند;و آشنا شوند. در صورت مورد پسند;قرار گرفتن مادر داماد;موضوع را با پدر داماد;در میان می گذارد و;اگر پدر پسندید و;موافقت خود را اعلام کرد روز دیگری با;گل و شیرینی به خواستگاری;رسمی می روند و از آن ا با;چای و شیرینی;پذیرایی می گردد.

از آن به بعد به دختر;لقب عروس را می دهند;و خانواده دختر کله قندی;به عنوان قبول;خواستگاری به خانواده داماد;می دهند.

مراسم عروسی در اصفهان
مراسم عروسی در اصفهان

2-مراسم خوانچه :

مراسم خوانچه برون از;بخش های جدایی;ناپذیر آداب ازدواج در اصفهان;بوده است و امروزه فقط شکل;آن تغییر کرده اما;هنوز پابرجاست.

در این مراسم داماد;خوانچه هایی شامل;قرآن ، آئینه و شمعدان ، شیرینی ، سبزی ، شربت ، حنا ، دارچین ، نمک ، کندر ، تخم مرغ ، شانه ، اسپند ، ابریشم هفت رنگ ، چادر و … را به خانه ی;عروس می برد.

علاوه براین در این مجلس;پدر عروس و داماد در مورد;تاریخ عقد و عروسی;نیز مذاکره می نمایند;و میزان مهریه و مسائل;مهم دیگری را مطرح می کنند و باهم به توافق می رسند.

مادر عروس در این روز به خانه داماد فردی را می فرستد تا سایز پنجره ها را برای دوختن پرده و اندازه ی اتاق ها برای خرید فرش بگیرد .

3-مراسم عقد :

معمولا مراسم عقد در خانه ی پدر عروس برگزار می گردد و هزینه ی برپایی این جشن برعهده خانواده ی عروس می باشد.

در مراسم عقد خانواده عروس و خانواده داماد مقداری نقل و نبات آماده می کنند تا در روز عقد آن را بر سر عروس و داماد بیزند . این رسم تا کنون از رسومات ازدواج اصفهانی ها حذف نشده و هم چنان پابرجاست.

روز عقد شاهدان عقد به همراه میهمانان عروس و داماد در خانه ی عروس جمع می گردند.

تنها کسی که به قسمت زنانه وارد می گردد عاقد می باشد که در آستانه ی در خطبه ی عقد را جاری می کند.

عروس که به همراه داماد بر سر سفره عقد نشسته است منتظر خواندن خطبه ی عقد هستند. عاقد چندین بار با صدای بلند شرایط عقد را به عروس می گوید و موافقت او را می پرسد .

عروس طبق آداب و رسوم پس از سه بار تکرار سوال عاقد کلمه ی بله را می گوید و عاقد پس از آن صیغه عقد را جاری می سازد.

در مراسم عقد زنی از فامیل ابریشم هفت رنگ را بر سر عروس و داماد می کشد و آن را با سوزن می دوزد ، این کار یعنی دوختن پیوند آن ها تا ابد با خوشی و سلامتی .

آداب ازدواج در اصفهان
آداب ازدواج در اصفهان

4-مراسم طلبون :

بعد از عقد یک روزخانواده و آشنایان عروس و داماد برای صرف شیرینی به منزل عروس دعوت می شوند. به این رسم در اصفهان طلبون می گویند.

در این مجلس زنی خوش یمن و خوش شانس حلقه ای به دست عروس و هم چنین کفشی را نیز به پای او م کند.

5- مراسم سیمان :

سه رو بعد مجلس سیمان عروس برپا می شود. بر اساس آداب و رسوم مردها در خانه داماد و خانم ها در خانه عروس گرد هم جمع می شوند . این مجلس نیز تنها برای دورهم بودن ، شادی و صرف چای و شیرینی است.

آداب ازدواج در اصفهان
آداب ازدواج در اصفهان

6-مراسم عروسی :

این مراسم می تواند چند روز بعد از مراسم عقد یا چند هفته و یا حتی چند سال بعد برگزار شود.

به هر حال معمولا یک هفته قبل از برگزاری مراسم عروسی جهاز برون است و جهیزیه عروس را به خانه داماد می برند و می چینند.

یک روز مانده به عروسی مراسم حنابندان می باشد. در این مراسم عروس به حمام می رود و به دست و پای او حنا می بندند . این مراسم برای داماد نیز به صورت جدا انجام می شود.بعد از ان همگی در خانه ی عروس جمع می شوند و به رقص و پایکوبی و شادی می پردازند.

بعد از برگزاری مراسم عروسی  داماد عروس را به خانه خود می برد. عرس از زیر قرآن رد می شود و دختر بچه ای آئینه ای را در مقابل صورت عروس می گیرد.

عروس از پدر و مادر خود خداحافظی می کند. مردها و زن ها به همراه عروس و داماد به سمت خانه داماد حرکت می کنند که به این کار دنبال عروس رفتن می گویند. وقتی به جلوی خانه رسیدند داماد به طرف عروس چند انار یا سیب پرتاب می کند.

بعد از آن عمو یا دایی عروس وارد حجله می شود و پس از خواندن سوره الرحمن سر عروس و داماد را بهم می زند تا خجالت ان ها بریزد.و به این صورت زندگی مشترک آنان آغاز می گردد.