مراسم عروسی در ایلام
۱۰
تیر

مراسم عروسی در ایلام

مراسم عروسی در ایلام

مراسم عروسی;در ایلام : در ایلام مراسم;عروسی یکی از باشکوه ترین;و شادترین مراسم ها;به شمار می آید که با;شور و هیجان خاصی;برگزار می گردد .

مراسم عروسی در ایلام :

جشن ازدواج در ایلام;بسیار با اهمیت و;جالب است. در این مقاله به تدارکات عروسی در شهر ایلام می پردازیم;تا با این آداب;و رسوم بیشتر;آشنا شوید.

1-( خوازمه نی ) یا خواستگاری :

اولین قدم نوبت پسینه یا همان;پسندیدن والدین و انتخاب;دختر است. وقتی که والدین;تشخیص دادند که دختر;خانمی به شان و شئون;خانوادگی ان ها می خورد و به آن ها شباهت;دارد و خود دختر نیز دارای وجنات;و حجب و حیاست بدون;این که با پسر در میان;بگذارند و موافقت او را بگیرند با چندین نفر از بزرگان و ریش سفیدان فامیل شبانه به منزل دختر می روند .

خانواده دختر که از قبل به اقوام و فامیل خود اطلاع داده اند همگی در این مجلس حضور دارند .

پس از این که میهمانان چای و میل کردند بزرگان فامیل بعد از مقدمه چینی دختر را برای پسرشان از پدر خواستگاری می کنند. خانواده دختر نیز با مشورت و در نظر گرفتن مسائلی که برای خودشان مهم است با احتیاط موافقت خود را اعلام می دارند.

بعد از اعلام موافقت یکی از مردان اقوام پسر که آشنایی نزدکی با پدر دختر دارد دست او را به نشانه تشکر می بوسد. بوسیدن دست در این مجلس نماد رضایت قطعی به امر ازدواج دختر و پسر می باشد.

این کار به ویژه در میان عشایر ایلام مرسوم است.

بعد از اطمینان از رضایت برای این وصلت هدایا و تحفه هایی را که خانواده داماد با خود آورده اند به خانواده عروس تقدیم می شود.

مراسم عروسی در ایلام
مراسم عروسی در ایلام

2-شیرینی خوران یا دزیرانی و نامزدی :

پس از پایان یافتن مراسم خواستگاری خانواده پسر در روزی مشخص هدایایی مانند انگشتر ، پیراهن ،کفش ، سربند ، گلبندی ، شیرین ، قند ، روغن ، برنج ، شال و … را به خانواده دختر تقدیم می نماید.

این همان مراسم نامزدی است که زنان دور هم و در خانه دختر انجام می دهند.

از روز نامزدی تا برگزاری عروسی داماد وظیفه دارد که هزینه ها و مخارج زندگی دختر را تامین نماید و حتی در مواقعی که آن ها مهمان دارند نیز کمک و خدمت نماید.

3-دستگیرانی :

رسم است که چند روز قبل از مراسم دستگیران خانواده داماد مقداری قند ، چای ، برنج ، چند گوسفند و سایر مواد غذایی را به خانه دختر می فرستد تا در روز دستگیرانی از میهمانان با این مواد و لوازم پذیرایی گردد.

میهمانان در خانه دختر به صرف ناهار دعوت می شوند . به این مراسم دستگیرانی می گویند که همراه با ساز و دهل و پایکوبی و شادی است .

بعد از صرف ناهار بزرگان فامیل در مورد میزان شیربها ، زیورآلات و احیانا مهریه صحبت می کنند.

آداب ازدواج در ایلام
آداب ازدواج در ایلام

4-دامادچرانه :

بهد از مراسم دستگیرانه داماد به خانه عروس دعوت می گردد. بردار داماد تا خانه عروس داماد را همراهی می کند . داماد نیز به نشانه تشکر از دعوت خانواده عروس به آن ها مبلفی پول هدیه می دهد.رسم است علاوه بر هدیه داماد خانواده عروس مبلغی را بیش از مبلغ داده شده از طرف داماد به داماد هدیه می دهند.

5-مراسم عقد :

در روز عقد که معمولا در خانه عروس برپا می شود خانواده داماد حضور دارند و با گرفتن شناسنامه های دختر و پسر و همینطور چندین شاهد و وکیل و همینطور روحانی محل خطبه عقد بین دختر و پسر خوانده می شود و در نهایت دفاتر عقد به امضای دختر و پسر و حضار می گردد.

رسم ازدواج در ایلام
رسم ازدواج در ایلام

6-مراسم عروسی :

برای برگزاری مراسم عروسی ابتدا از پدر عروس اجازه گرفته می شود. میهمانان از سمت خانواده عروس و داماد دعوت می شوند. میهمانان با شادی راهی خانه دختر می شوند و دختر را برای حرکت به سمت خانه داماد آماده می کنند. در بین سازها و آوازهای محلی زده و خوانده می شودو گوسفندی نیز در جلوی پای عروس کشته می شود.

بعد از خوردن شام و مراسمات ابتدایی پدر داماد دست داماد را گرفته و او را به سمت اطاق عروس هدایت می کندو دست آن دو را در دست یکدیگر قرار می دهد.

رسم است که در این هنگام داماد مبلغی پول را به عنوان روسرمانه یا همان شرم شکنی به عروس می دهد.

عروسی در ایلام
عروسی در ایلام

7-باوه خن :

چند روز بعد از عروسی خانواده عروس او را به خانه پدری اش می برند که به ان باوه خن می گویند. بعد از چند روز داماد یا خانواده او به دنبال عروس می روند و ان را به منزل داماد می برند.