مراسم عروسی در بوشهر
۱۱
تیر

مراسم عروسی در بوشهر

مراسم عروسی در بوشهر

مراسم عروسی در بوشهر : در گذشته مراسم عروسی در;هر شهر با آداب و رسوم;خاصی متناسب با فرهنگ;بومی همان شهر برگزار می شد;که بسیار هم شیرین و جذاب;بود. اما امروزه تقریبا در;تمامی کشور ایران متاسفانه;بسیاری از سنت ها;حذف شده اند.

مراسم عروسی در بوشهر :

در این مقاله آداب و رسم;و رسومات مخصوص برگزاری مراسم عروسی در بوشهر را مطرح;می کنیم تا بیشتر با این;رسومات آشنا شوید.

1-مراسم خواستگاری :

مانند سایر;شهرها برای ازدواج;و تشکیل خانواده اولین کار انتخاب دختر و انجام مراسم خواستگاری است.

معمولا در بوشهر خواستگاری توسط ریش سفیدان و بزرگان فامیل انجام می گردد. بعد از انجام خواستگاری خانواده دختر مدتی را اجازه فکر کردن و تصمیم گیری می گیرند و بعد جواب قطعی و نهایی را می دهند. اگر جواب خانواده عروس منفی باشد بهانه های مختلفی می آورند و پاسخ خانواده پسر را می دهند. مثلا این که دخترشان برای پسر عمویش در نظر گرفته شده است.

مراسم عروسی در بوشهر
مراسم عروسی در بوشهر

2-مراسم شرط زدن :

مراسم شرط زدن همان مراسم بله برون است. خانواده پسر اگر در مراسم خواستگاری جواب بله را از خانواد دختر گرفته شد بعد از آن مراسم بله برون را اجرا می کنند. تعدادی از ریش سفیدان خانواده پسر نزد پدر عروس می روند و شرایط و توافقات نهایی را انجام می دهند. در این مجلس مهریه نیز تعیین می گردید. می گویند در گذشته برای مهریه پوست پیاز یا بال مگس تعیین می شد تا بدین ترتیب طلاق غیر ممکن گردد.

برخی از خانواده ها نیز شیربها را هم تعیین می کردند و به مادر عروس می دادند.

3-نامزدی :

نامزدی پس از بله برون و در یک روز مشخص انجام می شد. بدین صورت که خانواده داماد همراه با خود یک دست لباس ، حلقه و ساعت و پارچه هایی را برای عروس می بردند و به عنوان نامزدی به او تقدیم می کردند. از ان پس دختر و پسر با هم نامزد می شدند.

آداب ازدواج در بوشهر
آداب ازدواج در بوشهر

4-مراسم رخت برون :

رخت برون همان مراسم بردن لباس عروس از طرف خانواده داماد و همینطور بریدن پارچه های عروس و داماد به منزل عروس می باشد.

خانواده داماد بعد از خرید لباس های عروس در یک روز مبارک مانند میلاد ائمه یا شب هاب مبارک و یا جمعه شب ها هدایا را به منزل عرو می بردند و به شادی و هلهله می پرداختند. بردن لباس ها به طور معمول یک هفته قبل از عروسی صورت می گیرد.

بعد از دوخته شدن لباس خیاط آن ها را آورده و یکی یکی نشان میهمانان می دهد و از این طریق هدایایی را دریافت می نماید.

رسم است کار قیچی کردن پارچه های عروس را یک خانم خوش یمن و خوشبخت انجام می دهد.

5-مراسم دعوتی :

مراسم دعوتی همان دعوت از فامیل ، اقوام و دوستان عروس و داماد است که به طور معمول توسط دایه و یا دلاک صورت می گیرد.

به هنگام دعوت بوشهری ها در ظرف هایی مقداری گلبرگ و گل محمدی قرار می دهند به همراه نقل و نبات و سپس روی ان ها را با پارچه سبز می پوشانند و به در خانه ها می روند و از میهمانانشان بدین گونه دعوت به عمل می آورند. صاحب خانه به محض دیدن ظرف پارچه را کنار می زند و تعدادی گلبرگ و نقل بر میدارد و ضمن دعای خیر کردن برای عروس و داماد اعلام حضور می نماید. این نقل ها را معمولا به جاون های دم بخت در خانه می دهند.

6-مراسم حنابندان :

حنابندان طبق معمول یک شب قبل از عروسی برگزار گشته و حکم خداحافظی را دارد. کار حنا گذاشتن را آرایشگرهای زن و مرد انجام می دهن. ارایشگر مرد دست و پای داماد را حنا گذاشته و با یک پارچه سب می پوشاند. آرایشگر زن نیز دست و پای عروس را حنا می بندد. در حین برگزاری حنابندون نیز ساز و دهل و رقص و پایکوبی اجرا می گردد.

در مراسم حنابندان شیرینی های محلی بوشهر مانند حلوای برنج ،حلوای انگشت پیچ و گرده داده می شود.

بدین گونه که یکی از اقوام عروس یا داماد سینی محتوی حلواها و شیرینی ها را بر سر گذاشته و بین همسایه ها و فامیل در صبح روز حنابندان پخش می کند.

رسم و رسومات ازدواج در بوشهر
رسم و رسومات ازدواج در بوشهر

7-سر تراشون :

بعد از ظهر روز عروسی داماد بعد از رفتن به حمام لباس هایش را کمی پوشد و در وسط حیاط می نشیند . آرایشگر محل پارچه ای به او می بنددو شروع به اصلاح سرو صورت او می کند.حاضرین نیز پول و شیرینی بر سر داماد می ریزند و دعا و صلوات برایش می خوانند. از مردم نیز در این مراسم با شربت و شیرینی پذیرایی می گردد.

8-مراسم پا اندازون :

بعد از برگزاری سنتی مراسم عروسی ، داماد عروس را به خانه می برد. عروس قبل از وارد شدن به خانه داماد می ایستد و تا هدیه ی گرانبها و بارزشی از خانواده شوهر دریافت نکند وارد خانه نمی شود. بعد از دریافت هدیه و احساس شادمانی عروس خانم برای اولین بار پا به خانه داماد می گذارد.