مراسم عروسی در تبریز
۱۸
تیر

مراسم عروسی در تبریز

مراسم عروسی در تبریز

مراسم عروسی در تبریز : از جمله شهرهایی که در برگزاری مراسم عروسی دارای رسم و رسوم و اداب خاصی است شهر تبریز می باشد . البته روند ازدواج به طور کلی در تمامی شهرهای ایران یکسان و دارای آداب برابری است اما در این بین برخی شهرها مانند تبریز جزئیاتی دارند که ویژگی بارز ان ها و نشاندهنده فرهنگ مردم تبریز است.

مراسم عروسی در تبریز :

در این مقاله به آداب و رسوم ازدواج در شهر تبریز اشاره می کنیم .

1-مراسم ایلچی ( خواستگاری ) :

در این شهر;دخترها معمولا توسط;مادر ، خواهر ، عمه یا خاله;برای پسر انتخاب می;شوند. بعد از این;که با پسر;مشورت کردند از;خانواده دختر اجازه می گیرند تا به خواستگاری;بروند. ایلچی در زبان تبریزی;به معنای خواستگار;است . خواستگاری در نوبت;اول معمولا در هنگام;عصر و با همراهی;خانم های درجه یک خانواده;پسر انجام می گردد.

در این مراسم وظیفه;پذیرایی بر عهده خود;دختر است و در این بین با;او صحبت می کنند ;تا با اخلاق و سلایق و روحیات;او بیشتر آشنا شوند.

بعد از نوشیدن چای اگر خانم های خواستگار نظر مثبتی نسبت به دختر داشتند تازه صحبت اصلی یعنی همان مسئله خواستگاری برای پسرشان را مطرح می کنند در غیر این صورت بدون حرف و کلام خاصی آن جا را ترک می کنند.

اگر خانواده پسر و سپس خانواده دختر نظر مساعدی داشتند در نبت بعدی خواستگاری رسمی به همراه مردان خانواده انجام می گیرد.علاوه براین بزرگ ترها در مورد مباحثی مانند مهریه ، شیربها ، زمان عقد و عروسی به مذاکره می پردازند تا با هم به توافق برسند.

2-مراسم سوز دانیشما ( بله برون ) :

اگر خانواده ها با یکدیگر به توافق برسند و قرار باشد دختر و پسر مدتی را به عنوان نامزدی سپری کنند مراسم بله برون اجرا می گردد.

در این مراسم حلقه نشان به همراه پارچه چادری و پارچه لباس مجلسی ، روسری ، شال ، دسته گل و شیرینی برای عروس خانم برده می شود.در این مجلس هم چنین هر چه که به صورت شفاهی به توافق رسیدخ بر روی کاغذ ثبت و امضاء می گردد.

مراسم عروسی در تبریز
مراسم عروسی در تبریز

3-مراسم کبین کسمه ( عقد کنان ) :

برگزرای مراسم عقد به دو صورت مختصر و مفصل برگزار می گردد. در جشن مفصل اقوام و فامیل عروس و داماد حضور دارند و زنان و مردان در اتاق های جداگانه جمع می شوند تا صیغه عقد جاری گردد. معمولا مانند تمام شهرها دختر خانم برای بار اول بله را نمی گوید و تا سومین دفعه پاسخی نمی دهد. بعد از بله گفتن عروس نوبت به هدایای میهمانان به عروس و داماد می رسد.

4-دوران عقد :

از مسائل مهمی که در تبریز به ان اهمیت خاصی می دهند مدت دوران عقد دختر و پسر است. این دوران معمولا با هماهنگی با خانواده ها سپری می شود . در روزهای خاصی مانند اعیاد نیز از طرف خانواده داماد برای عروس خانم هدایایی برده می شود.

5-خرید عروسی :

به طور کلی در خریدهای عروسی عروس و داماد به همراه خانم های درجه یک خانواده به بازار رفته و خریدهایی از قبیل خرید انگشتر ، کت و شلوار ، پارچه برای لباس عروس ، لوازم آرایش ، آینه و شمعدان و … انجام می دهند.

آداب ازدواج در تبریز
آداب ازدواج در تبریز

6-مراسم جهاز جورمه ( جهازبرون ) :

جها برون بردن جهیزیه عروس به منزل داماد و چیدن و تزیین کردن آن است.در این روز هم چنین از اقوام و فامیل نیز برای دیدن جهیزیه دعوت به عمل می آید. در این مراسم به رسم ممکن است هدایایی نیز به عروس خانم تقدیم شود.این مراسم با میزبانی مادر داماد و دعوت به صرف ناهار توسط او و میهمانانش انجام می گیرد.

7-مراسم حنا آغشامی ( حنابندان ) :

حنابندان طبق معمول یک روز قبل از مراسم عروسی برگزار می گردد . میهمانان نیز اغلب جوانان و نزدیکان عروس و داماد هستند. تهیه شیرینی و میوه و همینطور حنای تزیین شده در این شب برعهده خانواده داماد می باشد. علاوه براین سایر هدایا و خرید های عروس نیز به او تقدیم می شود.

8-مراسم عروسی :

رسم است که حدود یکی دو روز قبل از روز عروسیدر مراسمی به نام بند اندازون خانواده داماد عروس را به آرایشگاه می برند تا او را اصلاح کنند.

در روز عروسی میهمانان با شیرینی و شربت و شام ولیمه پذیرایی می گردند. جالب است بدانید که تبریزی ها در این مراسم حتما انوع مراباها را سرو می کنند. بعد از پایان مراسم میهمانان به منزل پدری عروس می روند و کمی بعد خانواده داماد برای بردن عروس می آیند و تا منزل جدید عروس و داماد را مشایعت می کنند.در منزل عروس و داماد پدر عروس دست او را در دست داماد می گذارد و برای خوشبختی و سفید بختی آنان دعا می کند.

رسم و رسوم عروسی در تبریز
رسم و رسوم عروسی در تبریز

9- مراسم پاگشای عروس :

چند روز بعد از عروسی نوبت به مراسم پاتختی و مادر زن سلام می رسد. خانواده عروس برای اولین بار و به عنوان شروع کننده عروس و داماد را به منزل خودشان به صرف ناهار یا شام دعوت می کنند.