مراسم عروسی در تهران
۱۹
تیر

مراسم عروسی در تهران

مراسم عروسی در تهران

مراسم عروسی در تهران : از آن جا که مقوله;ازدواج و برگزاری مراسم عروسی در ایران;بسیار مهم و حیاتی به شمار می آید;آب و هم چنین و;رسومات خاصی دارد. تهران;هم در گذشته آیین ازدواج;مربوط به خود را داشته است.

مراسم عروسی در تهران :

در این مقاله با رسم و رسومات شهر تهران در باب ازدواج بیشتر;آشنا می شویم.

1-مراسم خواستگاری و بله برون :

در ابتدا مادر پسر به خانم هایی;که تبحر خاصی در پیدا کردن;دختران دم بخت دارند می سپرد;که دختری را متناسب با;شرایط آنان پیدا کند. در صورتی که یکی از آن خانم ها;دختری را معرفی می نمود;همراه با چند تن از زنان خانواده پسر;سر زده به دیدن او می رفتند . دختر;در ابتدا برای;آن ها آب می آورد تا دهنی;تازه کنند و بعد به;گوشه ای می نشست.

یکی از خانم ها که;به اصطلاح با تجربه تر بود;به سراغ دختر می رفت و;سر ور روی او را برانداز می;نمود . هم چنین دستی;به موهای دختر;می کشید تا ببیند کچل نباشد یا موهای عاریه ای نداشته باشد . علاوه بر این دهان و زیر بغل و سپس تمامی بدن او را بو می کشیدند تا مبادا بوی بد دهد.

بعد از آن و مورد پسند واقع شدن به خانه برمی گشتند و موضوع را برای داماد شرح می دادند و داماد دختر را در ذهنش تصور می نمود.

سپس در صورتی که داماد موافقت نماید در نوبت بعدی به همراه پدر و چندین نفر از بزرگان فامیل به منزل پدر دختر می رفتند تا خواستگاری رسمی و اصلی را انجام دهند و به اصطلاح شیرینی وصلت را بخورند. فردای این روز مادر و خاله و عمو و دیگر نزدیکان درجه یک داماد به همراه هدایایی مانند انگشتر طلا ، کاسه نبات ، کله قند ، لباس برای پدر و مادر عروس ، پارچه چادری ، پیراهن ، دامن ، کفش ، لباس زیر و میوه و شیرینی به منزل دختر رفته و مراسم بله برون را برگزار می کنند . هدایا را تقدیم عروس می کنند.

مراسم عروسی در تهران
مراسم عروسی در تهران

2-خرید عروسی :

معمولا پس از رضایت خانواده های دختر و پسر و برگزاری مراسم بله برون و هم چنین بردن هدایای عروس روزی را برای خرید وسایل عروسی تعیین می کنند. وسایلی از قبیل : پارچه و لباس دوخته شده ، آینه و شمعدان ، وسایل آرایش ، لباس های زیر عروس ، کفش و جوراب ف وسایل سفره عقد ، جواهرات عروس و …

در این خرید چند تن از خانواده درجه یک عروس و داماد آن ها را همراهی می کنند . پرداخت هزینه این وسایل تماما بر عهده داماد می باشد.

3-مراسم جهازبران :

چندین روز قبل از برپایی مراسم عروسی ، مراسم جهاز برون صورت می گیرد. معمولا در این مراسم چند نفر با طبق های تزیین شده محتوی وسایل عروس و داماد را به منزل داماد می برند. در هنگام بردن این طبق ها ساز و دهل و نقاره نیز نواخته می شود. در پایان به نوازندگان حق الزحمه ای داده می شد.

وقتی جهیزیه به طور کامل چیده می شد یک نفر صورت اسباب و جهیزیه عروس را نشان داماد می داد و از او امضا و رسید دریافت می کرد که به ان سیاهه می گویند.

4-مراسم حنابندان :

چند روز قبل از مراسم عروسی مراسمی تحت عنوان مراسم حنابندن برگزار می گردد . در این روز برای اولین با آرایش عروس انجام می گرفت.

در این مراسم بر دست ها و پاهای عروس و داماد حنا گذاشته می شد و میهمانان به شادی و هلهله و رقص و آواز می پرداختند.

آداب عروسی در تهران
آداب عروسی در تهران

5-آرایش عروس :

قبل از آماده کردن عروس برای آرایش او را به حمام می بردند . بعد از ان عروس را با ساز و دهل و کف زدن به خانه می آوردند و مشاطه یا همان آرایشگر شروع به بزک کردن عروس و یا همان آرایش عروس می پرداخت.

آرایش عروش در گذشته هفت چیز بوده است از جمله : سرخاب ، سفیداب ، حنا ، وسمه ، سرمه ، زرک ، غالیه و خال

به همین دلیل امروزه اصطلاح هفت قلم آرایش به کار برده  می شود.

6-مراسم عقد کنان :

این مراسم به طور کلی در خانه عروس برگزار می گردد . قبل از شروع مراسم سفره عقد عروس و داماد در اتاقی توسط زنان باسلیقه و هنرمند فامیل چیده و به زیبایی تزیین می شود.

اسباب سفره عقد عبارتند از : نقل و شیرینی ، چند کله قند ، لاله ، گلابدان ، آینه و شمعدان ، خنچه ، اسپند ، کاسه ای آب ، نان و پنیر و …

رسم بوده که در هنگام خواندن خطبه عقد عروس در آینه نگاه می کرد تا دلش همچون آینه صاف و روشن و بی ریا و زلال باشد.

در این بین دو نفر از خانم های خوشبخت و سفید بخت پارچه ای را بر روی سر عروس و داماد می گرفتند و نفر سومی دو کله قند کوچکی را بر روی سرشان می سایید.

علاوه بر این خانمی نیز با سوزن و نخ پارچه را می دوخت و زیر لب زمزمه می کرد:

دوختم ، دوختم ، زبان مادر شوهر ، خواهر شوهر ، جاری ، پدر شوهر را دوختم .

7-بردن عروس :

بردن عروس معمولا بعد از خواندن خطبه عقد ورت می گرفت. همزمان با بردن عروس دسته طرب و ساز و دهل آن ها را همراهی می کردند. وقتی عروس و همراهان به در منزل داماد می رسیدند داماد به استقبال او می رفت و طبق رسم نارنجی را به سمت او پرتاب می کرد. اگر عروس می توانست نارنج را در هوا بگیرد نشانه تسطش بر داماد بود.

سپس به دست پسر بچه کوچکی نان و پنیر و پارچه می دادند تا بر کمر عروس ببندد . هنگام وارد شدن عروس به خانه زیر پایش گردو می گذاشتند تا بشکند و هر جادو و طلسمی را باطل گرداند.

در حین وارد شده به خانه نیز داماد بالای سرش می رفت تا با این کار بر او مسلط شود.

بعد از وارد شدن عروس به خانه داماد میهمانان و همراهان بر سر آنان نقل و شیرینی می پاشیدند .

رسم و رسوم ازدواج در تهران
رسم و رسوم ازدواج در تهران

8-مراسم پاتختی و مادر زن سلام :

روز بعد یا چندین روز بعد از مراسم عروسی مراسم پاتختی برگزار می شده است.در این مراسم اقوام آشنایان نزدیک عروس و داماد شرکت می کردند و به شادمانی و نوازندگی می پرداختند. در پایان میهمانان هدایایی را به عنوان شادباش و تبریک به دو زوج تقدیم می کردند.

صبح روز بعد از عروسی رسم بود که داماد به نزد مادر زن برود و دست او را به خاطر دادن دختر پاکی که به او سپرده تشکر نماید.