مراسم عروسی در سمنان
۲۱
تیر

مراسم عروسی در سمنان

مراسم عروسی در سمنان

مراسم عروسی در سمنان : برگزاری مراسم عروسی و تشکیل زندگی مشترک در سمنان با آیین و رسومات خاص خود همراه است که پایبندی به این اصول شاید با شرایط و شکلی متفاوت تر از گذشته اما به طور کلی رعایت می گردد.

مراسم عروسی در سمنان:

در این مقاله با آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی در سمنان بیشتر آشنا می شویم :

1-مراسم خواستگاری :

بعد از این که پسر از دختری در شهر و روستای خود خوشش آمد و تصمیم به ازدواج گرفت موضوع را با مادر خود در میان می گذارد و مادر خانواده با پدر مشورت می کند و در صورت مثبت بودن نظر آن ها در نوبت اول مادر پسر به همراه چند تن از زنان درجه یک فامیل مانند عمه و خاله و خواهرهای پسر به دیدن دختر مورد نظر می روند تا او را از نزدیک ببینند .

بعد از ورود به منزل دختر و مورد پسند واقع شدن او موضوع خواستگاری را با مادر دختر در میان می گذارناد اگر مادر ختر نیز راضی به این وصلت شد با جمله ی هر چه قسمت باشد جواب انان را می دهد. سپس آن ها به منزل برگشته و موافقت خانواده دختر را به اطلاع پدر و سایر اعضاء می دهند.

در نوبت بعدی که همان خواستگاری رسمی است مردان خانواده به همراه زنان به منزل دختر می روند و موضوع خواستگاری را مجددا با پدر دختر در میان می گذارند. در این هنگام پدر دختر برای مشورت و تحقیق از پدر پسر مهلت می گیرد.

2-مراسم اروا خارون یا مراسم بله برون :

اگر نظر خانواده دختر مساعد بود موافقت آن ها به خانواده پسر منتقل می گردد .بعد از آن در شبی خانواده پسر به همراه شیرینی و گل به منزل دختر می روند تا مراسم بله برون انجام شود .

در این مراسم میهمانان به هلهله و شادی می پردازند.

3-مراسم شیرینی خورون :

پس از برپایی مراسم بله برون معمولا مراسم شیرینی خورون را انجام می دهند. ضمنا تمام هزینه های مربوط به این مراسم بر عهده پدر داماد می باشد اما مکان برگزاری این مراسم منزل پدر دختر است.

وسیله پذیرایی در این مراسم شیرینی و چایی می باشد و مردان با ساز و نواهای محلی و نی زدن مجلس را گرم می کردند. در این بین زنان نیز بهر قص و پایکوبی و هلهله می پرداختند.

مراسم عروسی در سمنان
مراسم عروسی در سمنان

4-سیاه بازی :

در مراسم شیرینی خورون معمولا برای سرگرمی چند بازی نیز اجرا می شود .سیاه بازی از جمله بازی هایی است که خانم ها با سیاه کردن صورت های خود و ادا بازی و دلقک بازی آن را انجام می دهند و دیگران را شاد و به خنده وادار می کنند.

5-بازی شوهرداری :

بازی دیگری که در مراسم شیرینی خورون اجا می شود بازی شوهر داری می باشد. در این بازی یکی از خانم هایی که در این بازی مهارت و تجربه دارد لباس مردانه بر تن می کند و از بین میهمانان یک نفر از خانم ها را به عنوان همسر و چند نفر را به عنوان فرزند انتخاب می نماید. بعد بازی شروع می شود و در این میان تمامی رفتارها و اخلاق ها و کتک زدن ها و ناسزاهایی که برخی از مردان بر زنانشان روا می دارند را به تصویر می کشد. این بازی هم سرگرم کننده و هم آموزنده می باشد.

6-مراسم نامزدی :

پس از موافقت های خانواده دو طرف در روزهای اول آشنایی بزرگان فامیل پسر و دختر را به نزد یک روحانی می برد تا صیغه محرمیتی بین آنان خوانده شود . معمولا عقد رسمی و قانونی تا زمان عروسی طول می کشد و ممکن است گاهی از چند ماه تا دو سال هم به طول انجامد . در این مدت زمان ممکن است احتمال پشیمانی و حتی طلاق صورت گیرد به همین دلیل عقد رسمی کمی قبل از عروسی انجام میگیرد و تا آن موقع پدر و برادران دختر مانع کنار یکدیگر بودن و باهم بودن آنان می گردند.

این دوران که دیدارها یواشکی و مخفیانه انجام می شود همان دوران نامزدی می باشد که اتفاقا شیرین ترین و بهترین دوران زندگی هر فرد به شمار می آید.

7-جهیزیه :

معمولا چند روز قبل از برگزاری مراسم عروسی خانواده عروس و داماد در منزل پدر عروس جمع می شوند تا در مورد مواردی از قبیل مهریه ، زر یا همان مقدار پولی که از طرف خانواده داماد برای خرید وسایل ضروری و اولیخ زندگی به خانواده عروس داده میشود مذاکره می کنند تا به توافق برسند.

البته مقدار زر معمولا اندک است و پدر عروس باید مقدار قابل توجه دیگری بر ان بیافزاید تا بتواند جهیزیه را تهیه نماید.

مراسم عروسی در سمنان
مراسم عروسی در سمنان

8-مراسم درزی :

تمامی مخارج برگزاری مراسم عروسی در سمنان توسط پدر داماد تامین می گردد . علاوه براین عروسی معمولا در سه شب برپا می شود. شب اول درزی ، شب دوم حنابندان و شب سوم شب گت عروسی می باشد.

در شب اول خانواده داماد به همراه خانواده عروس برای خرید لباس عروس و داماد به بازار می روند. همه ی لباس های عروس و لوازم آرایش و لباس زیر عروس توسط;پدر داماد خریداری;می گردد اما خانواده عروس;تنها لباس زیر و ساعت داماد را می خرند;و خرید سایر لوازمات داماد;بر عهده پدر خود اوست. در برگشت از;خرید نیز اقوام با اسپند و شادی;و پایکوبی منتظر انان هستند;تا وسایل عروس و داماد را بر سر و بروی;خنچه به منزل پدرانشان ببرند.

در شب اول که;درزی نام دارد تمام اقوام ;آشنایان برای صرف;شام منزل پدر عروس هستند. منظور;از این دورهمی مشورت;و همکاری برای مراسم عروسی;است.

9-مراسم حنابندان :

در مراسم حنابندان;انواع سازهای محلی;نواخته می شود;و میهمانان به پایکوبی;و شادی و هلهله مشغولند.قبل از;برگزاری این;مراسم افرادی که به ان ها خور کر;می گویند وظیفه دعوت;از میهمانان را دارند به در;خانه آن ها رفته;و میهمانان را برای;مراسم حنابندان دعوت می کنند.

در این مراسم بر روی دستها و پاهای عروس و داماد حنا گذاشته می شود .

آداب ازدواج در سمنان
آداب ازدواج در سمنان

10-مراسم عروسی :

در روز عروسی ابتدا خانم ها و سپس مردان به حمام می روند. عروس را برای آرایش و پوسیدن لباس عروس به منزل پدری اش می برند. دماد نیز بعد از استحمام لباس های دامادی اش را بر تن می کند و همراه با مردان خانواده و اقوام به سمت محل جشن بانوان حرکت می کنند.

در نهایت عروس دست در دست برادرش به سمت خانه داماد حرکت می کند. در مقابل در گوسفندی در جلو پای عروس قربانی میشود. علاوه براین رسم است که در این هنگام هدیه ای که به ان کلک سر می گویند به عروس تقدیم می شود تا وارد خانه گردد.

مهمانان عروس و داماد را تا حجله همراهی می کنند و پس از قرار دادن دست هایشان در دست یکدیگر ان جا را ترک م نمایند.

صبح بعد از عروسی غذای محلی ای برای دو زوج تدارک داده می شود که از حلوا ، لبنیات ، نان محلی تهیه می گردد و به ان بخت بنی یعنی اولین غذای مشترک زن و شوهر می گویند.