مراسم عروسی در سنگال
۲۰
مرداد

مراسم عروسی در سنگال

مراسم عروسی در سنگال

مراسم عروسی در سنگال : برگزاری;مراسم عروسی و آداب;و رسوم های خاص آن;در کشور سنگال نیز به;نوعی عجیب و غریب است. این;سنت ها از قبل از خواستگاری و تا;بعد از برپایی جشن ازدواج;ادامه خواهد یافت.

مراسم عروسی در سنگال :

در این مقاله به;معروفترین و مرسوم ترین;سنت ها و آداب و;رسوم ازدواج در کشور سنگال;اشاره شده است:

1-دزدیده شدن عروس بعد از مراسم نامزدی :

شاید بتوان گفت;رسم ربوده شدن عروس;که بیشتر در شمال این;کشور اتفاق می افتد;یکی از عجیب ترین سنت های ازدواج در سنگال;است. هنگامی که داماد به همراه خانواده;به خواستگاری دختر مورد نظر خود رفت و موافقت ها و رضایت های اولیه صورت گرفت و همینطور تاریخ برگزاری مراسم عروسی نیز مشخص شد دوستان و نزدیکان داماد برای این که از این طریق زمان عروسی را جلوتر بیاندازند دختری که از او خواستگاری کرده اند را می دزدند تا از این روش اهرم فشاری بر خانواده دختر باشد و آن ها به نزدیک تر شدن مراسم عروسی رضایت دهند .

در نهایت هنگامی که خانواده دختر موافقت کردند و داماد به خواسته خود رسید نزدیک به مراسم ازدواج او را آزاد می کنند تا اماده عروسی شود.

موضوع جالبی که بعد از این اتفاق پیش می آید این است که وقتی عروس آزاد و رها شد داماد و اقوام او به خاطر این کار غیر قانونی و دزدیدن عروس باید خسارت های این اقدام را پردخت نمایند.

مراسم عروسی در سنگال
مراسم عروسی در سنگال

2-بدبینی نسبت به دختران ترشیده در ماه رمضان :

همانطور که شمال سنگال از رسم های عجیب پر است در بخش جنوب نیز این چنین رسوماتی نیز اجرا می شود. مردمان این بخش اکثرا مسلمان هستند . عجیب ترین رسم این منطقه نگاه بدبین به دختران ترشیده در ماه رمضان می باشد.

این دید بدبینانه تا حدی است که خانواده ها را مجبور می کند که قبل از ماه رمضان برای دختران خود ازدواج های صوری یا غیر واقعی ترتیب دهند تا از این نگاه ها رها شوند.

جالب تر این که این نگاه بدبینانه با پایان یافتن ماه رمضان نیز پایان می یابد و این ازدواج های صوری نیز پایان می یابد.

در این ازدواج غیر واقعی هیچ مهریه ای تعیین نمی گردد و فقط روشی برای در امان نگه داشتن دختران ترشیده در این ماه است.

به عقیده مردمان جنوب سنگال ترشیدگی دختران در ماه رمضان شگون ندارد و خوش یمن نیست.

3-چاقو گرفتن عروس :

داکار پایتخت سنگال رسم عجیبی را اجرا می کند و آن هم این است که عروس ها در این منطقه چاقو به دست می گیرند.

طیق این رسم به عروس خانم ها در ماه عسل یا هفته اول ازدواج چاقو می دهند تا از شر ارواح خبیث و شیاطین در امان بماند. به عقیده آن ها به دلیل این که عروس وارد محیط زندگی جدیدی می شود و زینت های خاص خود را دارد ممکن است موجب حرص ارواح شرور شود از این رو سلاح تیز چاقو را برای یک مدت با خود حمل می کند تا در امنیت باشد.

آداب ازدواج در سنگال
آداب ازدواج در سنگال

4-ناپدید شدن داماد :

از سنت های دیگر در کشور سنگال قایم شدن داماد قبل از شب زفاف است. اقوام و آشناهای داماد هنگامی که مطلع می گردند که عروس نزدیک شده او را در مکانی از چشم ها پنهان می کنند و تا وقتی که عروس برسد همان جا نگهش می دارند.زمانی که همراهان عروس از جمله خاله ها و عمه هایش می روند او ظاهر شود و به نزد عروس می رود.

5-قطع ارتباط با مادر شوهر :

در شمال سنگال رسم است که پس از برگزاری مراسم عروسی عروس دیگر به طور کامل با مادر شوهر خود قطع رابطه می کند. به صورتی که حتی نه او را می بیند و نه با او چیزی می خورد مگر این که مجبور باشد با او روبرو شود.

سنت های ازدواج در سنگال
سنت های ازدواج در سنگال

6-میوه مهریه :

این میوه درواقع گیاهی به نام طنبول است که به زبان سنتی و محلی کورو نامیده می شود.طعم این گیاه ترش مزست و در تمام عروسی ها حضور دارد. این میوه مهم ترین عنصر و اجزای اصلی در مهریه به حساب می آید و به هیچ عنوان نمیشود از آن چشم پوشی و صرف نظر کرد.