مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان
۱۶
تیر

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان : برگزاری مراسم عروسی در بین قوم بلوچ حدودا شامل 8 مرحله می شود که هنوز هم پایبندی به سنت ها و آداب و رسوم خاص خود در بین مردم قابل مشاهده است.

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان :

در این شهر معمولا در;فصل بهار عروسی ها صورت;می گیرد و تا پایان;شهریورماه و زمان;رسیدن خرما ادامه;می یابد. در این مقاله;به مراحل و آداب جشن عروسی در سیستان و بلوچستان اشاره;می کنیم.

1-مراسم گندونن :

گندونن واژه محلی;بلوچی است;و در معنا به معنای دیدن;و نشستن است;و گند یعنی دید;و نن به معنای نشستن;می باشد.

پس می توان گفت این;مراسم همان مراسم;خواستگاری و آشنایی;است که در آن بزرگان;خانواده پسر به;منزل پدر دختر می روند;و او را از پدرش خواستگاری می;کنند. پسرها به طور;کلی در خانواده های بلوچ;بر اساس صلاحدید و توصیه خانواده های;خود ازدواج می کنند.ابتدا والدین;دختری را برای پسرشان;مدنظر قرار می دهند;و سپس بدین گونه آغاز تدارکات;برای عروسی شروع می گردد.

گاهی خانواده پسر با;کدخدا و ریش سفیدی;به منزل دختر می روند;تا این امر مهم را فیصله;دهد.

در مراسم گندونن;هر چه تعداد اعضای حاضر از خانواده های دختر و پسر بیشتر باشند نشانه بزرگی خانواده و شان ان فامیل است.

علاوه بر این ها بعد از رضایت خانواده دختر مراسم حلقه کنان نیز اجرا می شودکه همان حلقه برای نشان کردن دختر می باشد. به همراه حلقه ساعت و طلا نیز به عروس هدیه داده می شود.

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان

2-مراسم هبرجنی :

مراسم هبرجنی همان مراسم بله برون است . در این مراسم در واقع اساس زندگی مشترک دختر و پسر بنا نهاده می شود. می توان گفت که در این مراسم است که به طور قطعی پاسخ مثبت از طرف خانواده دختر داده می شود.

3-مراسم بربند مال :

در این مراسم که عموما فامیل درجه یک خانواده های دختر و پسر حضور دارند در مورد مسائل مهمی همچون تعیین مهریه بحث می شود. مهریه عروس پول نقد مشخص می گردد .

در میان بلوچ ها رسم است که طلا به مقدار 20 مثقال تا 2 کیلو به عنوان مال عروس به او هدیه داده می شود و اگر به هنگام طلاق مهریه بخشیده شود در عوض طلا حتما ردو بدل می گردد.

البته خوب است بدانید که تمام مراسم گندونن ، هبرجنی و بربند مال در یک روز و در یک مراسم واحد اجرا می شوند.

4-مراسم جل بندی :

به زبان بلوچ ها جلبه معنای پارچه ای دوخته شده توسط دست است. پارچه معمولا بافته و با سوزن دوزی و آینه کاری تزیین می گردد. از این پارچه یا جل برای پرده استفاده می شود.

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان با جل بندی رنگ و لعاب و زیبایی و جلوه خاصی پیدا می کند. درواقع مراسم عروسی با جل بندی آغاز می شودو 3 تا 7 شبانه روز ادامه می یابد.

مراسم جل بندی با حضور خانواده های درجه یک عروس و داماد در منزل پدر عروس انجام می شود. در این قسمت گوسفندی نیز قربانی می گردد.

سپس اتاقی را برای عروس اماده می کنندآن را با پارچه های زیبای جل تزیین می نمایند . پارچه را به دو سر دیوار اویزان می کنند تا عروس پشت پارچه جل بتواند تا روز عروسی ان جا پنهان بماند.

بلوچی ها معتقدند این کار برای دور کردن عروس از نظر و جادو ایست. برای کارهای ضروری نیز عروسرباید همراه دو نفر باشد و هم چنین نقابی نیز بر چهره اش قرار گیرد.

آداب عروسی در سیستان و بلوچستان
آداب عروسی در سیستان و بلوچستان

5-مراسم حنا دوزوکی :

این مراسم جالب همانطور که از اسمش پیداست به صورت دزدکی انجام می شود. خانواده عروس و داماد در این مراسم با قرار دادن پول و حنا بر سر عروس و داماد آن را برگزار می نمایند.

6-مراسم حنا راستکی :

این همان مراسم حنابندان اصلی است که همراه با ساز و دهل و شادی انجام می شود و از این مرحله به بعد کارهای عروسی شتاب بیشتری به خود می گیرد.

در این مراسم از فامیل و اقوام دعوت به عمل می آید و  حنابندان عروس و داماد به صورت جداگانه در مکان های مختلف اجرا می شود.

در این مراسم بستگان تا صبح بیدار می مانند و ولیمه عروسی را آماده می نمایند.

7-مراسم سرآپی و مشاطه :

در مراسم عروسی بلوچی عروس به نزد داماد نمی رود و برعکس داماد به نزد عروس می رود این یعنی ماشین داماد داریم تا ماشین عروس !

داماد به آرایشگاه می رود و سپس استحمام می کند. در همین موقع عروس نیز در حال آماده شده است. این بخش از تدارکات عروسی مشاطه نام دارد. مشاطه همان آرایشگر است که بعد از آرایش عروس و داماد از طرف خانواده ها به او هدیه ای داده می شود.

عروسی در سیستان و بلوچستان
عروسی در سیستان و بلوچستان

8-مراسم شب یکجایی :

این مراسم بعد از خواندن خطبه عقد بین عروس و داماد برگزار می شود. همه در منزل پر عروس یکجا جمع می شوند و این گونه زندگی مشترک و زناشویی آنان آغاز می گردد.عروس و داماد حدود چها روز در منزل پدر زن می مانند .

بعد از مراسم شب یکجا نشینی و روز بعد از عروسی مراسم مبارکیان صبا انجام می شود که اقوام برای عرض تبریک و شادباش به نزد عروس و داماد می آیند . روز چهارم عروس و داماد به منزل پدر داماد می روند و در انجا میهمانی می گیرند.

تا اماده شدن منزل عروس و داماد آن ها یا در خانه پد رعروس و یا در خانه پدر داماد می مانند.