مراسمات مخصوص شهرها در عروسی
۰۶
تیر

مراسم عروسی در شیراز

مراسم عروسی در شیراز

مراسم عروسی در شیراز : شیراز شهر بسیار زیبا;و رازآلودی است. حتما تا به حال;به شیراز سفر کرده اید;و جالب است بدانید;که آن ها مراسم ازدواجشان را به شیوه ای;خاص برگزار می کنند.

البته بیشتر این آداب و رسوم و;مراسمات متعلق به گذشته;است و امروزه تقریبا تمامی عروسی ها;در گوشه و کنار ایران مدرن تر;و به روز تر و مشابه یکدیگر;شده است.

مراسم عروسی در شیراز :

در این مقاله به مراسمات;خاص در تدارکات ازدواج در شهر شیراز می پردازیم.

1-دلالگی :

وقتی جوانی به سن ازدواج می رسد و تصمیم به ازدواج می گیرد این موضوع را با خانواده مطرح می کند. خانواده یا دختری را از پیش برای پسرشان در نظر گرفته اند یا این که در جستجوی دختر مناسب و مدنظر خود به خانه های مختلفی سر می زنند. به این دلالگی یا همان خواستگاری می گویند. در ابتدا مادر و خواهر داماد برای دیدن دختر به منزل پدر ی او می روند و در صورت توافق بین طرفین چای و شیرینی سرو می شود.

در صورتی که خانواده دختر فقط چای بیاورد یعنی این که با این وصلت مخالف است و در نتیجه خانواده داماد به خانه ی دیگری می رود.

مراسم عروسی در شیراز
مراسم عروسی در شیراز

2-بله برون :

قبل از مراسم بله برون خانواده عروس تحقیقات خود را انجام می دهند  در صورت خوب بودن همه چیز یک روز مراسم بله برون را برگزار می کنند.در این مراسم همانطور که می دانید خانواده های دختر و پسر به همراه بزرگان فامیل دور هم جمع شده و د رمورد مهریه ، لباس ، وسایل ضروری و … صحبت می کنند و با یکدیگر به توافق می رسند.

تمامی شرایط در این مراسم مورد بررسی قرار می گیرد تا در نهایت منجر به رضایت دو طرف گردد.

بعد از توافق شفاهی یک نفر تمامی صحبت ها و شرایط را بر روی کاغذ ثبت می کند و رقعه اش نوشته می شود.بعد از این مراسم تاریخی تعیین می گردد تا عروس و داماد به اتفاق خانواده ها به بازار وکیل برای خرید بروند.

3-رخت برون :

این مجلس را بیشتر دوستان و جوانان فامیل تشکیل می دهند که به ان ها ( سوری ) می گویند . سوری های طرف داماد خیاط با خود می آورندتا اندازه های عروس را بگیرد و پارچه هایی که برا او خریده اند را ببرد و بدوزد.

در این مراسم پذیرایی برعهده خانواده عروس می باشد.مادر داماد نیز به عنوان هدیه علاوه بر پارچه نقل و گل می دهدو سایز زنان دایره می زنند و واسونک می خوانند.

4-عقد کنون :

در استان فارس معمولا برای عقد و عروسی ساعات سعد را انتخاب می کنند و در د نوبت عقد را برگزار می کنند. یکی در جمع خصوصی و نزدیکان درجه یک عروس و داماد که خطبه عقد اصلی در همین مجلس جاری می شود و دومین عقد را نیز در بین دوستان و آشنایان دورتر برپا می کنند.

در روزعقد خانواده داماد همه چیز به همراه می برد و به خانواده عروس تقدیم می کند.

آداب ازدواج در شیراز
آداب ازدواج در شیراز

5-دست بوسون :

رسم است که بعد از عقد دامادبه همراه یک یا دو تن از اعضای خانواده اش برای دست بوسی مادر زن به منزل او می رود و دست او را می بوسد.مادر زن هم روی او را می بوسد و هدیه ای را به دامادش تقدیم می کند.

6-جهاز :

در فاصله ای که بین عقد و عروسی قرار دارد خانواده عروس مشغول تهیه جهیزیه برای دختر خود می شوند.

تدارکات عروسی را نیز خانواده داماد برعهده دارد و تمام وسایل و لوازم پذیرایی جشن عروسی را محیا می کنند.

7-عروسی :

روز عروسی برای بردن عروس می ایند و سورها طبق رسم چیزی از خانه عروس بر می دارند. روز قبل از عروی نیز حجله عروس و داماد را می بندند و برنج پاک می کنند و واسونک می خوانند.

هنگام بردن عروس پدر عروس ابتدا قباله عروس را از دوستان داماد می گیرد و بعد اذن بردن می دهد.

در این هنگام عروس توسط خواهران داماد و در حالی که آینه ای در مقابل او نگه داشته شده به خانه داماد برده می شود.

قبل از رسیدن عروس داماد به استقبال او می رود و عروس را به درون خانه می برد. درون حجله بزرگتر ها دست عروس و داماد را در دست هم قرار می دهند .سپس انگشت های کوچک عروس و داماد را با گلاب می شویند و سکه های درون دستشان را به ظرف می اندازند.

داماد در حجله هدیه ای به عروس به عنوان ( روز گشا ) می دهد. و در نهایت حضار بر سر عروس و داماد نقل می ریزند.

رسم ازدواج در شیراز
رسم ازدواج در شیراز