رسم های عجیب ازدواج در جهان
۳۰
تیر

مراسم عروسی در فرانسه

مراسم عروسی در فرانسه

مراسم عروسی در فرانسه :همانطور که کشور ایران در برگزاری مراسم عروسی آداب و رسوم خاص خود را دارد سایر کشور ها نیز در تدارکات مراسم ازدواج از آیین ها و رسومات ویژه ای برخورداند که برگرفته از فرهنگ همان کشور هاست.

مراسم عروسی در فرانسه :

در این مقاله در مورد اداب و رسوم ازدواج در کشور فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.

1-مراسم نامزدی :

در این کشور نیز شروع رابطه برای آشنایی و صمیمیت بیشتر با دوره نامزدی آغاز می گردد. نامزدی اولین گام مهم و اصلی و هم چنین به نوعی اعلام ازدواج در اینده ای نزدیک است.

نامزدی در این کشور با دادن حلقه نامزدی مشخص می شود. در این هنگام در مورد زمان و مکان عروسی نیز صحبت می کنند .

2-کارت دعوت :

بعد از مراسم عروسی و تعیین تاریخ و محل برپایی جشن عروسی عروس و داماد کارت دعوت های عروسیشان را تنظیم می کنند. در این کارت اطلاعات ضروری مانند نام و فامیل عروس و داماد به همراه نام والدین و همینطور زمان و مکان دقیق مراسم عروسی وارد شده است.

مراسم عروسی در فرانسه
مراسم عروسی در فرانسه

3-جشن مجردی :

در این مراسم که به عنوان آخرین شب زندگی مجردی عروس و داماد به شمار می رود عروس و داماد هر کدام به تنهایی در کنار دوستانشان ساعاتی را خوب و خوش می گذرانند. این مراسم عموما حدود یک هفته قبل از برگزاری مراسم عروسی برپا می شود. این جشن درواقع فرصت خوبی است که عروس و داماد به یاد روزهای مجردی خود لحظاتی را با دوستان مجردشان بگذرانند . این مراسم می تواند در غالب یک شام ساده یا گذراندن یک روز کامل باشد.

این مراسم معمولا با شادی و شور وصف ناپذیری همراه است و ازجمله رسم های جالب و هیجان انگیز در این کشور به حساب می آید.

4-انتخاب چهار عنصر توسط عروس :

رسم است که در فرانسه برای داشتن یک ازدواج خوشایند و موفق عروس خانم برای عروسی خود چهار عنصر را انتخاب می کند که در روز عروسی همراه او حضور دارند ازجمله : یک شئ قدیمی ، یک شئ جدید ، یک وامی که گرفته شده  و یک چیز به رنگ آبی . این چیز می تواند لباس ، جواهرات ، دامن ، جوراب ، گوشواره و … باشد.

5-حلقه ازدواج :

در مراسم ازدواج فرانسوی ها حلقه ای بین انان رد و بدل می شود که همان حلقه ازدواج است . در همه جای دنیا حلقه ازدواج را در انگشت دست چپ می کنند. به این دلیل که باور دارند تنها رگی که مستقیم وارد قلب می شود و با آن ارتباط مستقیم دارد انگشت دست چپ است. به این رگ رگ عشق می گویند.

معمولا در مراسم ازدواج حلقه ها توسط شخص سومی برای عروس و داماد آورده می شود.

6-لباس عروسی و داشتن حجاب :

در گذشته در کشور فرانسه;به هنگام ازدواج دختر خانم ها;لباس هایی به رنگ آبی;و یا خاکستری;می پوشیدند اما بعد از جنگ;جهانی اول;لباس عروس سپید به;میان امد و همه;این رنگ را بر تن;کردند. علاوه بر این لباس;زیر فنرداری را به;همراه دستکش;می پوسیدند.سپیدی لباس;عروس به همراه این حجاب;نماد پاکی ، بکارت و;نجابت دخترهای جوان;قلمداد می شد.

آداب و رسوم ازدواج در فرانسه
آداب و رسوم ازدواج در فرانسه

7-مراسم ازدواج مدنی :

این مراسم قبل از;برپایی ازدواج مذهبی;در شهرداری;و در مقابل;عموم برگزار می گردد .علاوه بر این;به هنگام ازدواج در;شهرداری در سالن ازدواج باید با باشد تا اگر فردی مخالف این ازدواج بود بتواند به راحتی وارد شود.

در این مراسم عروس و داماد روبروی کارمند ثبت می ایستند . رسم است عروس در سمت چپ داماد قرار می گیرد و داماد باید همیشه دست راستش آزاد باشد تا به اصطلاح با استفاده از شمشیر خود بتواند هواداران و یا خواستگاران دیگر را در این مراسم از راه به در کند و رد نماید.

کارمند ثبت با توجه به قانون مدنی وظایف هر کدام از عروس و داماد را به یاد آنان می اورد و سپس عقدنامه را به زوجین تحویل می دهد.

8-مراسم ازدواج مذهبی :

مراسم ازدواج مدنی ساده تر و بدون تشریفات است ولی الزامی است که باید در تالار شهرداری اجرا شود و ثبت گردد. می توان گفت ازدواج مدنی مانند این است که عروس و داماد های ما در ایران ابتدا به محضرخانه می روند تا ازادواجشان به صورت قانونی و رسمی در دفاتر ثبت گردد سپس جشن مفصل تری را در خانه یا تالارها برگزار می کنند.

ازدواج مذهبی نیز بعد از ازدواج مدنی در کلیسا و با حضور میهمانان و خانواده ها برگزار می شود. در این مراسم در ابتدا خانواده ها و میهمانان در کلیسا جمع می شوند و سپس داماد به همراه مادر و عروس به همراه پدرش با صدای مارس عروسی وارد کلیسا می شوند. سپس در مقابل یکدیگر و در کنار کشیش می ایستند تا خطبه عقد انان خوانده شود.در پایان عروس و داماد به علاوه شاهدان امضاهای خود را نیز به ثبت می رسانند.

خروج از کلیسا برای عروس و داماد و در کشور فرانسه لحظه حساس ، مهم و بزرگی به شمار می رود . در این هنگام خانواده ها و میهمانان بر روی سر عروس و داماد خرده برنج ، گل ، کاغذ رنگی و … می ریزند.

بعد از انان عروس و داماد به همراه خانواده ها و میهمنان وارد سالنی می شوند که برای انان تارک دیده شده تا جشنشان را ان جا برگزار نمایند.

رسومات عروسی در فرانسه
رسومات عروسی در فرانسه

9-پرتاب گل :

در برخی از کشورهای اروپایی مانند کشور فرانسه رسم است که بعد از پایان جشن عروسی و خداحافظی عروس و داماد و قبل از رفتن به منزل مشترکشان یا رفتن به ماه عسل عروس خانم دسته گل در دستان خود را به سمت دوستان مجرد خود پرتاب می کند. در نهات کسی که صاحب این گل شود نفر بعدی خواهد بود که به زودی ازدواج خواهد کرد.