۱۴
تیر

مراسم عروسی در قشم

مراسم عروسی در قشم

مراسم عروسی در قشم : قشم شاید از معدود شهرهایی باشد که هنوز هم بسیاری از سنت ها و آداب در آن رعایت می شود. برگزاری مراسم عروسی در یزد با رسومات خاصی همراه است و هنوز هم مردمان قشم به این رسم ها پایبند هستند.

مراسم عروسی در قشم :

از آن جا که تدارکات عروسی در قشم تماما توسط خانواده پسر انجام می گیرد تصمیم گیری در مورد زمان برپایی جشن عروسی توسط انان انجام می گیرد. اما معمولا به دلیل گرمای هوا در قشم عروسی ها در فصول خنک تر سال برپا می شوند.

معمولا از خواستگاری تا عروسی حدود یک سال به طول می انجامد تا در این مدت خانواده داماد همه چیز را برای عروسی مهیا کنند.

1-مراسم خواستگاری و نامزدی :

انتخاب دختر در قشم توسط خانواده داماد صورت می گیرد. بعد از انتخاب و همینطور رضایت خانواده دختر روزی دیگر مادر و پدر و بزرگان فامیل پسر با یک انگشتر و ساعت به منزل دختر می روند .

در این روز در مورد  مهریه و لباس های عروس نیز صحبت می شود.  لباس های عروس بنا بر قدرت مالی خانواده داماد از 8 تا 25 دست لباس محلی و بومی همان منطقه می باشد.

به طور کلی دوخت شلوار و جلبیل برای عروس زمان زیادی را می برد. از این رو مراسم عروسی به تدریج و با فراهم امدن تک تک وسایل عروس در حدود یک سال به طول می انجتمد.

2-مراسم حنابندان :

دو روز قبل از برگزاری مراسم عروسی مراسم حنابندان برپا می شود . بر دست و پاهای عروس حنا گذاشته می شود . برای این منظور یک نفر به خانه عروس می اید و دستهای عروس از نوک ناخن تا شانه ها و کل پاهای عروس را حنا می گذارد.

از این زمان به بعد رسم است که دختر در حجاب می رود و کسی نمی تواند او را ببیند به جز افراد خیلی نزدیک.

عروس به قدری پوشیده می گردد که برای انجام کارهای شخصی و ضروری اش نیز دو نفر او را کمک و همراهی می نمایند.

3-مراسم ساخت :

در قشم روز قبل از عروسی را روز ساخت می نامند. در این روز خانواده داماد وسایل عروس را می آورند . این وسایل بر روی سر زنان فامیل از خانه داماد تا خالنه عروس  حمل می شوند .

عروس در مراسم ساخت به حمام برده می شود و بعد از بیرون امدن لباس سراسری سبز بر تن می کند و در حالی که کاملا پوشیده شده و تنها کف و مچ پاهایش پیداست در بالای مجلس می نشیند.

خونچه ها و چمدان های عروس که محتوی شلوار ، پیراهن ، دمپایی ، وسایل آرایشی و … به او تحویل داده می شود و البته به میهمانان و حضار نیز نشان داده می گردد.

این مراسم به دلیل گرمای هوابیشتر بعد از ظهر ها برپا می شود و تا نماز عشاء نیز به طول می انجامد.

4-مراسم عروسی :

در حالی که عروس هنوز;پوشیده و در حجاب;است میهمانان به جشن;وارد می شوند.

ناهار عروسی;اکثرا نوعی غذای;محلی به نام هواری;است که بین بستگان;و فامیل نزدیک پخش;می شود.

رسم است که;همه ی هزینه های عروسی;بر عهده داماد قرار می گیرد;با این که خانواده عروس;و داماد هر کدام به;صورت جداگانه;در شهر یا روستای خود جشن;را برپا می کنند.

در این بین اماده;کردن حجله عروس;و داماد برعهده;خانواده عروس است. درواقع;می توان;گفت مهم ترین;کار خانواده عروس;تا برگزاری مراسم عروسی همین;آماده کردن حجله;عروس و داماد است.

حجله :

حجله یکی از اتاق های;خانه عروس می باشد;که عروس و داماد تا;زمانی که در منزل پدر عروس;هستند در ان جا می مانند;و اقامت می کنند.

در این اتاق تمام;وسایل لازم از جمله;تلویزیون ، کولر ، سرویس بهداشتی;و حمام و … قرار داده می شود.

جالب است بدانید در قشم بر خلاف تمام مناطق ایران داماد شب عروسی را در خانه عروس می ماند و حتی برای مدتی در ان جا سکونت می کند .

تزییناتی که برای حجله عروس و داماد در نظر گرفته می شود اماده سازی ان چندین هفته طول می کشد.

این مکان تا زمانی که خانه داماد آماه شود به همین شکل باقی میماند.

عروس در روز عروسی در خانه آرایش می شود تا دور از نظر و چشم قرا گیرد. بعد از صرف شام محلی هواری داماد در حالی که دستانش در دست دو مرد قار گرفته با ساز و دهل و آواز و پایکوبی به منزل عروس می آید.

سپس داماد به حجله برده می شود و فامیل برای ددین او و گفتن تبریک و شادباش در حجله و به نزد داماد می روند.

بعد از داماد نوبت عروس است که به حجله وارد شود. این کار توسط دو نفر از دختران فامیل انجام می شود.عروس از اتاق مخفی بیرون اورده می شود توسط دختران دور مجلس چرخانده و به اتاق جله وارد می شود.

تمام مدت میهمانان در حال شادی و دایره زدن و خواندن هستند.

در اتاق حجله رسم است که عروس صورت عروس را کسی نبیند اما برخی هم برای لحظه ای صورت عروس را باز می کنند و باز می پوشانند.

5-هفت شبی :

بعد از هفت روز که به ان هفت شبی می گویند عروس به منظور دیدن خانواده داماد به منزل پدر داماد می رود.

البته معمولا تا زمانی که داماد بتواند وسایل زندگی را اماده کند در همان اتاق حجله می ماند. این زمان ممکن است چندین سال طول بکشد.

6-سفره عقد و جهیزیه :

در قشم سفره عقد و جهیزیه  وجود ندارد. خانواده ها نگران تهیه جهیزیه نیستند و اماده کردن وسایل زندگی تماما برعهده داماد می باشد. برای کمک به داماد او در منزل پدر زنش می ماند تا بتواند همه چیز را مهیا گرداند.