مراسم عروسی در لرستان
۰۷
تیر

مراسم عروسی در لرستان

مراسم عروسی در لرستان

مراسم عروسی در لرستان : از بین آداب;و رسوم های خاص;هر شهر لذت بخش ترین;و زیباترین رسم و رسومات;در مراسمات ازدواج به;چشم می خورد. در زمان های قبل تر;عروسی درهر شهری به;شیوه ای سنتی و خاص برگزار;می شد که بسیار شادی آور و;مهیج بود.

این جشن ها به همراه;سنت های قدیمی حال و;هوای دیگری داشت و بیشتر;مردم را به وجد;می آورد اما هم اکنون;این رسومات کم رنگ تر شده و جای خود را به مراسمات پر زرق و برق ، مجلل و گاها بی محتوا داده است.

مراسم عروسی در لرستان :

از زیبا ترین رسومات سنتی در برگزاری عروسی را می توان در لرستان سرسبز دید.

1-( سرنجه ) و ( کیخایی ) :

شاید برایتان جالب باشد که بدانید لرستان علاوه بر داشتن قدمت چند هزار ساله آیین های سنتی خاصی در ازدواج دارد که هم افراد بومی و محلی و هم افراد غیر بومی را سر ذوق و وجد می آورد .

مراسم عروسی در لرستان مانند سایر مناطق دیگر کشور ایران با انتخاب دختر از طرف خانواده ی داماد آغاز می گردد که به آن ( سرنجه ) اطلاق می گردد . پس از این که دختر مورد قبول واقع شد و در نهایت از سوی خانواده داماد انتخاب گشت خانواده داماد به همراه بزرگان یا ریش سفیدان طایفه یا قوم به خواستگاری او می روند . به این مراسم نیز ( کیخایی ) می گویند.

مراسم عروسی در لرستان
مراسم عروسی در لرستان

2-( شیربها ) و ( سیاهه ) :

در مراسم کیخایی ابتدا مهریه عروس را مشخص می کنند بعد از توافق بر سر میزان مهریه مبلغی را نیز به عنوان شیربها برای مادر عروس در نظر می گیرند تا این گونه از لطف و زحماتی که برای عروس کشیده تشکر کنند.

مورد دیگری که در مراسم کیخایی در مورد ان بحث می کنند جهیزیه می باشد . پس از مشخص شدن مقدار جهیزیه برروی کاغذی همه چیز به صورت کتبی نوشته می شود و در آخر مجلس به امضای اقوام و افراد فامیل می رسد.

در پایان قران خوانده می شود و یکی از مردان فامیل دست پدر عروس را می بوسد .  بعد از رضایت عروس و داما را به طور رسمی نامزد اعلام می کنند.

روز بعد نیز داماد به نشانه تشکر و احترام گوسفندی را به خانه ی عروس می برد و به عنوان هدیه به ان ها تقدیم می نمایند.

3-حنابندان :

از سنت های زیبا و مرسوم در تدارکات عروسی در لرستان برگزاری جشن حنابندان برای زوج ها می باشد.

معمولا این مراسم یک شب قبل از عروسی و در منزل عروس برگزار می شود. حاضرین به نشانه خوشبختی دست و پای عروس را حنا می گیرند و هدایایی نیز به رسم یادبود تقدیم عروس خانم می گردد.

آداب ازدواج در لرستان
آداب ازدواج در لرستان

4-عروس برون :

روز بعد از حنابندان مادر عروس به مناسبت رفتن دختر از منزل پدری اش و خداحافظی با او حلوایی که با روغن حیوانی آماده کرده است را به خانواده داماد می دهد و عروس را آماده رفتن به خانه خودش می کند.

در این بین نیز دسته های موسیقی می نوازند و سایرین به رقص و پایکوبی مشغول می شوند.

رقص بومی لرستان با آهنگ های محلی و سازهای سرنا یا دهل یا کمانچه و تنبک توسط خوانندگان و نوازندگان محلی انجام می شود.

رقص بومی و سنتی لرستان به صورت دوپا ، سه پا و شانه شکی اجرا می گردد.

رسم و رسومات ازدواج در لرستان
رسم و رسومات ازدواج در لرستان

5-بز برنج غذای اصیل عروسی های لرستان :

معمولا در گذشته همه یا بیشتر عروسی ها برنج و گوشت گوسفند برای ولیمه سرو می کردند که به زبان خودشان به ان بز برنج می گویند. اما هم اکنون رسم ها به تدریج کم رنگ شده و جای خود را به غذاهای متنوع دیگر مانند زرشک پلو ف کوبیده و … داده است.البته این غذاها گرچه مدرن تر شده اند اما دیگر مزه و طعم لذیذ غذاهای قبل را نمی دهد.