مراسم عروسی در مازندران
۲۴
تیر

مراسم عروسی در مازندران

مراسم عروسی در مازندران

مراسم عروسی در مازندران : مازندران پر از آین ها و سنت های کهن و پر معنی زیادی است که در میان آن برگزاری مراسم عروسی و آداب خاص آن بسیار دیدنی و برخاسته از فرهنگ مردمان مازندران می باشد.

مراسم عروسی در مازندران :

در این مقاله با سنت;های زیبای ازدواج;در شهر مازندران آشنا می شویم.

1-مراسم کیجا وین :

همانطور که می دانید;ازدواج از اینجا آغاز می شود;که خانواده پسر دختری را ببینند;و بپسندند. کیجا وین یا کیجا اش;نیز به همین معنی است.

وقتی دختر مورد نظر از سمت;خانواده پسر انتخاب می شد;مادر پسر به همراه چند تن از;زنان فامیل به منزل دختر رفته و;کاملا رفتار و حرکات او را زیر نظر می گرفتند تا ببینند;چه طور به کارهای منزل;رسیدگی می کند و رفتارش با;بزرگ و کوچک چگونه است. پس;از تایید دختر خانواده پسر;کسی را به نام رافع یعنی راه باز کن به;نزد مادر دختر می فرستادند;در نهایت مادر دختر با گفتن;جمله باید با پدرش مشورت کنم جواب رافع را;می داد و او را راهی میکرد.

پس از چند روز رافع;مجددا به منزل دختر برمی گشت;تا جواب را بگیرد. اگر خانواده دختر;جوابشان منفی بود می گویند;این حرف را همین جا زیر;فرش بگذار اما اگر جوابشان مثبت بود;که قرار مدارهای بعدی را با;یکدیگر می گذارند.

2-مراسم برج بهیتن :

معمولا مازندرانی ها برای;انجام دادن کارهای مهمی مانند;ازدواج ، پاشیدن بذر و … به دنبال خوش یمن بودن;روز اجرای آن می گردند و برای این کار از ملا یا افراد متدین و روحانی کمک می گرفتند.

در بعضی از مناطق مازندران نیز قبل ازدواج برج می گرفتند یعنی این که می دیدند برج های دختر و پسر با هم می خواند یا نه. اگر این برج ها همخوانی نداشته باشند ازدواج صورت نمی گرفت زیرا باور داشتند که دردسر و گرفتاری زیادی در چنین زندگی ای پیش خواهد آمد.

مراسم عروسی در مازندران
مراسم عروسی در مازندران

3-مراسم اره گیرون :

بعد از خواستگاری و موافقت هر دو خانواده شبی خانواده داماد به همراه هدایایی ازقبیلانگشتر طلا ، پارچه ، شیرنی ، کله قند ، کماج ، نون سوخاری و …. به منزل دختر می رفتند تا بله رسمی را از ان ها بگیرند و تاریخ عقد و عروسی را معین نمایند و هم چنین در مورد مهریه ، جهیزیه عروس و سایر مسائل گفتگو کنند.

مراسم اره گیرون همان مراسم شیرینی خورون یا بله برون امروزی است.

بعد از شنیدن جواب بله دختر در اتاقی که زنان در آن جمع شده اند بر روی سر عروس می اندازند  تا اندازه های او گرفته شود و چادر توسط یکی از زنان میهمان بریده گدد.

این کار با صلوات و کف زدن سایرین همراه می شود. در اتاق مردان نیز از عروس می خواهند که چایی برای پذیرایی ببرد. بعد از خوردن چای مردان درپیش دستی خود مقداری پول تحت عنوان چایی سری یا چایی پولی می گذارند.

در این شب مقدار شیربها و زر نیز تعیین می گردد. زر سه قلم کالای اصلی و بزرگ از وسایل زندگیی است که باید توسط خانواده پسر تهیه گردد.

4-مراسم عقد :

مراسم عقد در مازندران شروع نامزدی دختر و پسر می باشد.این مراسم در خالنه دختر برپا می شود و مخارج و هزینه های آن تماما بر دوش خانواده داماد است.

5-مراسم عاروس وین :

از فردای مراسم عقد مراسم دیدار با نو عروس شروع می شود . بدین گونه که فامیل و اقوام داماد و همسایه ها برای دیدن عروس به منزل او می روند و هدایایی به وی تقدیم می کنند و تبریک می گویند.

در این بین مادر داماد مجددا به دیدار عروس خود می رود و به او هدایایی مانند چادر ، سفره ، روسری و انگشتر هدیه می دهد.

6-مراسم هدیه برون :

رسم است که در طول نامزدی دختر و پسر خانواده داماد در روزهای اعیاد و سایر تاریخ های خاص برای عروس عیدی و هدیه ببرند. مانند بردن ماهی شب عید ، گوسفند عید قربان ، انگشتر طلا و …

مردمان مازندران این مراسم را عیدی برون می نامند.

آداب عروسی در مازندران
آداب عروسی در مازندران

7-مراسم فامیل سلام :

در دوران نامزدی عروس و داماد به همراه خالنواده هایشان می توانستند به دیدار فامیل بروند و عروس یا داماد جدیدشان را معرفی نمایند.در این میهمانی ها به عنوان تبریک هدایایی نیز به عروس و داماد داده می شد.

8-جهیزیه :

جهیزیه در گذشته مانند امروزه کامل و جامع نبود و تنوع نداشت . جهیزیه شامل وسایل ضروری و اولیه زندگی میشد. از ان جا که در گذشته عروس و داماد تا مدت ها در منزل پدر داماد زندگی می کردند و عروس رسم خانه داری و همسر داری و بچه داری را از مادر شوهر خود می آموخت از وسایل او هم برای گذران زندگی استفاده می کرد.

جهاز عروس معمولا یک روز قبل از مراسم عروسی با ساز و دهل و آواز به منزل داماد برده می شد. هزینه این جابه جایی نیز بر عهده داماد می باشد.

9-مراسم خرج بار :

خرج بار وسایلی است که توسط خانواده داماد در روز عروس برا پذیرایی از میهمانان عروس به منزل انان فرستاده می شد. وسایلی شامل  : برنج ، روغن ، گوشت ، میوه ، شیرینی ، چای ، قند ، کره ، زعفران ، کشمش ، نمک ، زردچوبه و ….

این وسایل معمولا در مجمع های آذین بسته توسط بردار داماد و سایر زنان فامیل با پایکوبی و ساز به منزل عروس فرستاده می گشت.

رسومات ازدواج در مازندران
رسومات ازدواج در مازندران

10-مراسم حنابندون :

خانواده ی عروس و داماد هر کدام به صورت جدا و در منزل خودشان مراسم حنابندون را برگزار می کردند.

در این مراسم معمولا دوستان مجرد عروس و داماد بر دست های آنان حنا می گذاشت و میهمانان به پایکوبی و ساز و آواز می پرداختند.

11-مراسم عروسی :

روز بعد از حنابندون عروس و داماد جداگانه به حمام می روند و بعد از ان به خانه بر می گردند تا برای عروسی اماده شوند.

عصر این روز لباس های عروسی و دامادی بر تن می کنند و داماد برای بردن عروس به سمت منزل او حرکت می کند.پدر یا برادر عروس شال سبز رنگی بر کمر عروس می بندد به این نیت که اولین فرزند او پسر شود.

وقتی به درب خانه داماد می رسند داماد به سمت عروس انار ، سیب یا نارنجی را پرتاب می کند. عروس باید آن را بگیرد و با هم بخورند.

عروس معمولا به منزل داماد وارد نمی شود تا پدر داماد به عنوان رونما به او زمین یا یک راس گاو ویا سکه بدهد.

بعد از ورود به خانه میهمانان شام را منزل عروس و داماد می مانند و پس از ان خانه را ترک می کردند.