مراسم عروسی در همدان
۰۵
تیر

مراسم عروسی در همدان

مراسم عروسی در همدان

مراسم عروسی در همدان : شاید;برایتان جالب باشد;که از آداب و رسوم;شهرهای مختلف;در برگزاری مراسم عروسی مطلع شوید و از جزئیات ان باخبر گردید. البته شاید امروزه نقش این رسم و رسومات کم رنگ شده باشد اما هنوز هم برخی از خانواده ها به آن عمل می کنند و آن را زنده نگه داشته اند.

مراسم عروسی در همدان :

در این مقاله آداب ازدواج در شهر همدان را مورد بررسی قرار می دهیم .

1-دختر بینی :

همانطور که همه می دانید;اولین;قدم برای ازدواج انتخاب;دختر و پسر می باشد. در;ابتدا خانواده برای دیدن;دختر به منزل پدری اش;می روند و بعد;از مورد پسند واقع شدن;در یک مهمانی در خانه;شخص سومی;دختر و پسر یکدیگر را می بینند.

مراسم عروسی در همدان
مراسم عروسی در همدان

2-مراسم خواستگاری :

بعد از آن که;خانواده های دو;طرف رضایت خود را اعلام;کردند والدین پسر به همراه;چند نفر از بزرگان;و فامیل پسر برای;امر خواستگاری;راهی خانه ی پدری دختر می شوند;تا او را برای پسرشان;خواستگاری کنند. در این مراسم;بحث هایی در;مورد مهریه ، جهیزیه ، مراسمات;بعد از خواستگاری مانند نامزدی ، عقد و عروسی زده می شود و توافقات انجام می گیرد.

3-نامزدی :

چند روز بعد از مراسم خواستگاری با تعیین روز قبلی توسط دو طرف دختر و پسر نامزد می شوند. حلقه ی نامزدی که توسط خانواده ی داماد تهیه می گردد در روز نامزدی به عروس داده می شود. پذیرایی در این مراسم با چای و شیرینی و میوه صورت می گرفت.

4-صلاح بینی :

بعد از سپری شدن مدت زمانی از نامزدی خانواده ها دورهم جمع می شوند تا در مورد برنامه ی عروسی با یکدیگر صحبت کنند و به توافق برسند. خانواده داماد در این روز به همراه بزرگان فامیل و بعد از تهیه شیرینی و یک کله قند به منزل خانه ی پدری عروس می رفتند. در این دورهمی در مورد زمان و تاریخ عقد و عروسی و تمام جزئیات ان گفت و گو صورت می گیرد.در این بین و بعد از هر گفت و گو و مذاکره و پس از توافق بین هر دو خانواده پدر داماد یا یکی از بزرگترهای فامیل یک تکه از کله قند را می شکست و همه مبارک باد می گفتند .

5-رخت بران :

این رسم بعد از صلاح بینی و مشخص شدن تمام برنامه های عروسی صورت می گیرد و به طور ویژه اختصاص به لباس عروس و بریدن آن دارد. لباس عروس در همدان توسط داماد خریداری می گردد که شامل هفت دست پارچه متفاوت برای هفت دست لباس عروس خانم بود. لباس ها با تشریفات و تزیینات خاص به همراه تعدادی از زنان فامیل و هم چنین هلهله کنان و اواز خوان به خانه عروس برده می شدند.

گاهی ضرب و دفی نیز توسط خانم ها زده می شد و آن ها بزن و بشکن راه می انداختند.

خیاطی که در این جلسه حضور داشت قیچی به دست و در ابتدا یک بادام را از وسط دو نیم می کرد و زنان شادی و هلهله سر می دادند و به عروس خانم تبریک می گفتند. پذیرایی از میهمانان نیز در خانه ی عروس صورت می گرفت . در ضمن در این جلسه فقط بریدن چادر عروسانجام می شد و بقیه پارچه ها را خیاط برای دوختن با خود می برد.

آداب ازدواج در همدان
آداب ازدواج در همدان

6-بند اندازن :

یک روز قبل از عقد نوبت به اصلاح صورت و آرایش عروس در منزل خودش می رسید. در این مراسم بیشتر دخترهای جوان دو خانواده شرکت می کردند. شیرینی و نقل و میوه نیز از قبل از طرف خانواده داماد به خانه عروس فرستاده می شد. علاوه بر این خانواده داماد برای آرایشگر نیز لباس ، کله قند ، چای و مقداری شیرینی تهیه می کردند و به او می دادند.

وقتی ارایشگر شروع به آرایش عروس می کرد میهمانان هر کدام پولی را به عنوان هدیه و تبریک به عروس می دادند.

7-عقد کنان :

مراسم عقد نیز اداب و تشریفات خاص خود را داشت. شاید بدانید که در گذشته به جای سفره عقد خونچه عقد می بردند و به جای شمعدان دو لاله در دو سمت خونچه می گذاشتند و شمع های درون ان را روشن می کردند.

محتویات درون خونچه ها شامل هفت عدد تخم مرغ بود که باید توسط عروس و داماد خورده می شد ، هم چنین قوری محتوی شیر و عسل که باید همزمان با خوردن تخم مرغ ها توسط داماد نوشیده می شد.

عروس و داماد پای سفره و در مقابل آینه کنار یکدیگر می نشستند. خانواده ها در کنار عروس و داماد چراغی به نام گرجنه می گذاشتند و ان را روشن می نمودند.

از دیگر رسومات آن ها این بود که یک کاسه اب در کنار خونچه می گذاشتند و درون ان چهل کلید قرار می دادند . در طول کل مراسم یکی از بستگان عروس با قاشق کلیدها را بهم می زد. این امر به اعتقاد انان بخت زوجین را می گشود و از چله افتادن بین عروس و داماد جلوگیری می کرد. منظور از چله افتادن نیز طلسم شدن ، عقیم شدن و بدشانسی زوجین بود.

برای رفع آن و به اصطلاح بریدن چله عروس را به کنار حوض آب می بردند ، پارچه ضخیمی روی سر او میگرفتند و آب چهل کلید را بر سر وی می ریختند.

8-سیاهه گیران :

سیاهه گیران همان دعوت نامه هایی است که برای حضور اقوام و فامیل و آشنایان تهیه می شود. این کار به طور جداگانه و پس از مشخص شدن تاریخ دقیق عروسی توسط طرفین صورت می گرفت.

9-حنابندان :

در مراسم حنابندان عروس و داماد هر کدام به حمام می رفتند و انشگتان دست و پای خود را حنا می گذاشتند.

حنابندان
حنابندان

10-جهازبران :

بعد از حنابندان جهیزیه عروس بر روی خونچه ها و طبق های چوبی چیده می شد و توسط باربران به منزل داماد برده می شد.وسایل سنگین تر هم توسط چارپایان حمل می شد. در این لوازم یک دست لباش برای دااد و برادر داماد نیز قرار داده میشد.

بعد از تحویل جهیزیه از بزرگتر فامیل رسید لوازم و کل جهیزیه گرفته می شد. بستگان داماد نیز به تزیین اتاق عروس و چیدن جهیزیه مشغول می شدند.

11-عروسی :

مراسمات عروسی در گذشته بیشتر در فصل تابستان و پاییز برگزار می شده است.غذایی که قبلا بیشتر خانواده ها برای عروسی سرو میکردند آبگوشت بوده است. معمولا ولیمه عروسی در وقت ناهار به میهمانان داده می شد. میهمانان البته بیشتر مردان بوده اند.دسر نیز اکثرا انگور و خربزه بوده است.

نوازندگان هم انواع آهنگ های محلی و تصانیف معروف را می نواختند . از جمله لوازم موسیقی دهل و سرنا و زموره بوده که مردان همراه با ان رقص چوبی انجام می دادند.