مراسم عروسی در هند
۲۹
تیر

مراسم عروسی در هند

مراسم عروسی در هند

مراسم عروسی در هند : از آن جا که کشور هند کشوی با هفتاد و دو ملیت است دارای آداب و سنت های خاصی می باشد که اتفاقا در بین مردم این کشور این آیین ها و رسومات و همینطور پایبندی به ان ها نقش ویژه ای را بازی می کند. برگزاری مراسم عروسی و رسومات خاص ان از این دسته است.

مراسم عروسی در هند :

همانطور که می دانید;در هند و به خصوص در مقوله;ازدواج;نقش و به بیان دیگر ارزش زن;بسیار تحت تاثیر سنت;های غلط و بی رویه مردم;این کشور قرار می گیرد. تا جایی;که می بینیم این رسومات;دست و پا گیر نه تنها;در بین مردمان قشر پایین تر;و سنتی اجرا می گردد;بلکه متاسفانه قشر;تحصیل کرده و روشن فکر این کشور نیز از این;آداب و رسوم ها پیروی;می کنند.

در ادامه به برخی از این سنت های ازدواج در هند اشاره می کنیم :

1-مراسم خواستگاری :

شاید برایتان جای تعجب باشد;که در کشور هند;پیشنهاد ازدواج و درواقع همان;خواستگاری کردن ابتدا از جانب;خانواده دختر مطرح;می گردد و دختر و پسر هیچ گونه;دخالت و نقشی در این باره ندارند در نتیجه در رد یا قبول ازدواج نیز سهمی نخواهند داشت.

مراسم عروسی در هند
مراسم عروسی در هند

2-در هند بیشتر دامادها خریدنی هستند :

در برخی از نواحی کشور هند پسرها قیمت های خوبی دارند و در نمایشگاهی جمع و فروخته می شوند. این کار گرچه به خانواده دختر حق انتخاب بیشتری را می دهد اما بابت داماد ها با مشاغل مختلف باید هزینه سنگینی را بپردازند .به عنوان مثال دامادهای کارگر از 3 تا5 هزار روپیه ، کارمند بانک 10 تا 16 هزار روپیه ، افسر پلیس از 16 تا 30 هزار روپیه ، کارمن دولت از 16 تا 50 هزار روپیه و …. به فروش می رسند.

به همین دلایل وقتی در خانواده ای دختری متولد می شود از ابتدای تولدش پول جمع می کنند تا بتوانند خرج ازدواجش را بپردازند.در نتیجه از دید مردم آن جا خانواده ای که چندین دختر داشته باشند بدشانس ترین خانواده به شمار می آیند.

3-مراسم عقد :

شاید شنیده باشید که در کشور هند تاریخ ازدواج حتما باید در یک روز به خصوص و توسط طالع بین مشخص گردد. جشن ازدواج هندی ها در معبد و پس از غروب آفتاب است تا بتوانند آتش مقدس را روشن کنند و روشنایی آن به خوبی دیده شود.

در هنگم عقد نیز معمولا انتها دامن عروس به کلاه یا عمامه داماد گره زده می شود سپس عروس و داماد هفت دور به دور آتش می چرخند . در این هنگام پدر و مادر و سایر اطرافیان و میهمانان برای آن ها دعای خیر و برکت می کنند و بر سر آن ها گل می ریزند.

وقتی عروس و داماد در حال چرخیدن به دور آتش هستند روحانی هندو برای آن ها سرودهای مذهبی از جمله ودا ، گریاسوتورا و سازیتیس را می خواندو ا روغن مخصوصی درون اتش می ریزد.

جالب است بدانید طبقات پایین در کشور هند حق ندارند از اورادی که طبقات بالا و مرفه آن ها به کار می برند استفاده کنند.

نکته ی دیگر این است که تمام مخارج عروسی در هند بر عهده خانواده دختر است. این رسم را یک کسب اعتبار و امتیاز و آبرو برای دختر می دانند . بدین معنا که خانواده دختر برای دخترشان سنگ تمام گذاشتند و از آن پس نوبت پسر است که برای او سنگ تمام گذاشته و او را خوشبخت نماید.

آداب ازدواج در هند
آداب ازدواج در هند

4-جهیزیه عروس :

یکی دیگر از رسم هایی که بسیار دست و پاگیر است و خانواده هایی که دختر دارند را تحت فشار قرار می دهد بحث جهیزیه می باشد. متاسفانه جهیزیه دخترها در هند تنها تهیه وسایل کامل منزل نیست و شامل طلاهای سنگین ، ماسین ، مسکن و پول نقد نیز می گردد.

تهیه وسایل نقلیه و مسکن از جمله مسائب بااهمیت در بین مردمان آن کشور است و قیمت های آنان از سوی خانواده داماد تعیین می شوند.

تعجب آور تر از آن این است که عروس قرار نیست در این منزلی که پدرش به داماد هدیه داده زندگی کند بلکه باید در اتاقی که در منزل پدر داماد به او می دهند زندگی مشترک خود را آغاز کند.

رسم و رسومات ازدواج در هند
رسم و رسومات ازدواج در هند

5-لباس روز عروسی :

رسم است که در هند در روز عروسی ساری سنگین قرمز رنگ بر تن می کنند.علاوه بر این جواهرات زیادی نیز به خود آویزان می کنند.

بر خلاف رسم و رسومات ایران و اکثر کشورهای جهان سفید در هند نشانه ی مرگ است به همین دلیل لباس عروس دختان سفید رنگ نیست.

لباس دامادی داماد نیز یک کت کرم رنگ به نام اتچکین به همراه دستار قرمز رنگ می باشد.