۰۴
تیر

مراسم عروسی در کردستان

مراسم عروسی در کردستان

مراسم عروسی در کردستان : همانطور که می دانید مراسم عروسی در نقاط مختلف کشور و شهرهای متفاوت به شیوه و روش های خاصی مطابق با آداب و رسوم  فرهنگ هر شهر برگزار می گردد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید طولانی ترین مراسم عروسی در ایران به شهر کردستان لقب داده شده است. در این مقاله به رسم های خاص عروسی در این شهر می پردازیم.

مراسم عروسی در کردستان :

کردستان شهری است که مراسم عروسی را به شیوه های متفاوت و جالبی برگزار می کند. می توان گفت در بین جشن های مردم کردستان شیرین ترین و جذاب ترین جشن آن ها جشن عروسی است.

عروسی در کردستان درواقع یک جشن بزرگ و باشکوه از رنگ ها و لباس های شاد می باشد و با سرود، هلهله ، خواندن شعر و ترانه و رقص محلی و پایکوبی همراه است. این مراسم به ویژه در بین عشایر کردستان نمایشی از لباس های رنگارنگ زنان و شادی و سرور همگانی می باشد.

مراسم عروسی در کردستان
مراسم عروسی در کردستان

1-خواستگاری در کردستان :

رسم متفاوت کردها از اولین قدم یعنی خواستگاری نمایان می شود. همانطور که می دانید در اکثر شهرهای کشور ابتدا برای دیدن دختر مادر و خواهرهای داماد به منزل عروس می روند تا با آن ها آشنا شوند و در صورتی که دو خانواده رضایت خود را اعلام کنند در نوبت بعدی خانواده داماد برای خواستگاری به منزل پدر عروس می روند اما در کردستان این رسم برعکس می باشد.

یعنی در جلسه اول;و برای دیدن و آشنایی;بیشتر مردها و;بزرگترهای فامیل;به منزل پدر عروس;می روند و برای;خواستگاری از آن ها;کسب اجازه می کنند. سپس بعد;از رضایت و مشورت پدر عروس;با بزرگان فامیلش;در نوبت بعدی جلسه;خواستگاری به همراه;بقیه اعضای خانواده ;انجام می گردد.

2-رسم دستماچ :

بعد از انجام خواستگاری;و دادن جواب;بله از سوی خانواده;عروس و خود عروس;داماد به نشانه تشکر دست;پدر دختر را می بوسد;که به این رسم دستماچ می گویند. دستماش یعنی که همه چیز به خیر و خوشی تمام شده است. چند روز بعد از این نیز مراسم عقد را برگزار می کنند.

3-مراسم عقد :

به مراسم عقد در کردستان ( ماره بریه ) نیز می گویند. در روز عقد خانواده ی داماد غذا و خوراکی تهیه می کند و همراه با فامیل و بزرگان خود به منزل عروس می روند . پس از صرف شام مردان فامیل در یک اتاق دورهم جمع می شوند و ماموستا که همان شیخ فامیلشان است را دعوت می کنند تا در همان مکان دختر و پسر را به عقد هم در آورد. اجرت و دستمزد ماموستا نیز توسط خانواده داماد پرداخت می شود.

بعد از مراسم عقد نوبت به شیرینی خوران یا به زبان کردی ( جل کرده ی نه ) می رسد. در این مراسم خانواده ی داماد غذا را تهیه می کند و به خانه ی عروس می رود و در این بین لباس ها و هدایایی را که برای عروس تهیه کرده اند به او تقدیم می کنند. خانواده ی داماد هم چنین زیورآلاتی که برای عروس اورده اند را به او می آویزند. در این مراسم نیز هدیه های نقدی هم به عروس و داماد داده می شود.

آداب عروسی در کردستان
آداب عروسی در کردستان

4-هفت شبانه روز جشن عروسی :

در کردستان مراسم عروسی تقریبا به مدت هفت شبانه روز انجام می شود. دو روز از این 7 روز به پخت نان اختصاص داده می شود که در خانه ی داماد و به کمک همسایگان انجام می گردد.

خانواده ی داماد برای عروسی تعدادی بز و گوسفند را به خانه ی عروس می فرستند تا سر بریده شوند .

سپس نوبت به اماده کردن عروس می رسد.این کار به وسیله دو خانم از سمت خانواده داماد انجام می شود . خوب است بدانید وظیفه دعوت کدن فامیل عروس نیز با این دو خانم است. در کردستان به این دو خانم ( پاوه یو ) و ( جل هرگیر ) می گویند. پاوه یو هم چنین در خانه عروس غذا می پزد و دستان عروس را حنا بسته و در نهایت او را اماده حضور در جشن عروسی می کند. جل هرگیر نیز لباسی را که توسط خانواده داماد تهیه و دوخته شده است را به خانه ی عروس می برد.

جالب است بدانید که باس عروس نیز در کردستان متفاوت است. لباس عروس معمولا شامل پیراهن ، زیر پیراهن ، شلوار زنانه کردی ، سخمه ، کوا و سلطه می باشد. زیورآلات او نیز از فیس (کلاه پارچه ای ) ، گوبروک ، دکمه و دولاو ، لاکوا ، بازن (دستبند) ، تکبن (کمربند) ، گردنبند و لوله با مهره های قدیمی تشکیل می شود.

علاوه بر این ها عروس به جای تور و تاج از یک وسیله ی حلبی به نام کلوتی استفاده می کند . کلوتی شبیه استوانه است که بر سر عروس می گذارند و روی ان با پارچه یا کش پوشانده می شود.

جشن عروسی در کردستان
جشن عروسی در کردستان

5-مراسم تل و باوان بعد از عروسی :

معمولا در مراسم تل که چند روز بعد از عروسی انجام می شود خانواده عروس غذا پخته و همراه با هدایا و مقداری جهیزیه به خانه ی داماد می برند. میهمانان نیز برای عرض خوشامد گویی و تبریک نیز به ان ها سر می زنند.

رسم باوان به معنی خانه ی پدری می باشد . در این مراسم عروس بعد از سه تا یک هفته به خانه ی پدری بر می گردد و چند روزی را آنجا می ماند. سپس در آخرین روز پدر عروس هدیه ای به او می دهدو او را راهی خانه ی خود می کند.