مراسم عروسی در کرمان
۲۸
تیر

مراسم عروسی در کرمان

مراسم عروسی در کرمان

مراسم عروسی در کرمان : رسم و رسومات جالبی در شهر کرمان پابرجاست که آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی یکی از جالب ترین و مهم ترین این رسم هاست.

مراسم عروسی در کرمان :

در این مقاله به رسم و رسومات عروسی در کرمان اشاره می کنیم :

1-مراسم خواستگاری :

بعد از انتخاب دختر توسط;خانواده پسر شبی را;برای خواستگاری کردن;رسمی انتخاب می کنند;و به منزل پدر عروس;می روند. رسم است;که در خواستگاری علاوه بر;خانواده داماد بزرگترها;و درواقع ریش سفیدان;فامیل به همراه خانواده ها;و حتی کودکانشان برای خواستگاری;می روند.

میتوان گفت در هر;خواستگاری به تعداد 50 – 60 نفر میهمان;حضور دارد.

خوب از طرفی دیگر خانواده;عروس زیاد نگران تعداد;افرادی که به خواستگاری می آیند نیستند زیرا هزینه پذیرایی تماما بر عهده داماد می باشد. بدین ترتیب که شب قبل از خواستگاری داماد تمامی وسایل پذیرایی و حتی شام را محیا کرده و به منزل عروس می برد.

در مراسم نامزدی طبق رسم حرف ها و قول و قرار های لازم بین دو خانواده رد و بدل می گردد.

2-مراسم نامزدی :

پس از مراسم خواستگاری و اعلام نامزدی دختر و پسر دوران نامزدی را پشت سر خواهند گذاشت . بر اساس آداب و رسوم و برخلاف شهرهای دیگر در کرمان بعد از این که دختر و پسر به هم نامزد شدند حق ندارند یکدیگر را ملاقات و با هم رفت و امد کنند و از این کار منع می شوند. بزرگترهای فامیل ارتباط آن ها را تا برپایی روز عروسی ناخوشایند تصور می کنند.

دیدار آن ها در مهمانی ها ، جشن ها و مراسم های که شرکت می کنند بسنده می شود.

آداب ازدواج در کرمان
آداب ازدواج در کرمان

3-خرید لباس و جواهرات :

تقریبا نزدیک به زمان جشن عروسی موقع خرید لباس و جواهرات عروس خانم است. در این خرید نیز اکثر زنان فامیل عروس به همراه بچه هایشان عروس و داماد را همراهی می کنند . داماد موظف است که هزینه خریدهای عروس خانم و هم چنین کسانی که با او هستند را پرداخت کند. هم چنین میهمانان برای ناهار و شام نیز دعوت آقا داماد هستند.

این هزینه های اضافی متاسفانه بسیاری از جوانان را تحت فشار قرار داده است.

4-مراسم حنابندان دزدی :

حنابندان دزدی دو شب قبل از برپایی مراسم عروسی گرفته می شود. به ان دلیل اسم حنابندان دزدی بر روی این مراسم قرار داده اند که در این مجلس فقط خانواده و اقوام بسیار نزدیک عروس و داماد حضور دارند و خبری از سایر بستگان و فامیل نیست! به قولی آن ها را دعوت نکرده اند.

5-مراسم حنابندان :

شب قبل از جشن عروسی مراسم حنابندان حقیقی اینبار علاوه بر خانواده ها به همراه تمام اقوام و بستگان و آشنایان برگزار می گردد. این مراسم تقریبا تا شب به طول می انجامد و با موسیقی و شادی و پایکوبی همراه است.

در انتها بر دستان و پاهای عروس و داماد حنا می گذارند و روی آن ها را با اسکناس می پوشانند و می بندند.

رسومات ازدواج در کرمان
رسومات ازدواج در کرمان

6-مراسم سر تراش :

بعداز ظهر روز عروسی داماد به آرایشگاه می رود . برخی نیز رسم دارند که در منزل پدری داماد این مجلس را برپا می کنند. بدین صورت که داماد بر روی یک صندلی می نشیند و میهمانان به دور او جمع می شوند.سپس ارایشگر مشغول اصلاح سر و صورت او می گردد.اطرافیان نیز آوازهای محلی می خوانند و سازهای سنتی خود را می زنند.

7-مراسم حمام داماد :

پس از اصلاح داماد وی را به حمام می بردند و دو تن از نزدیکان در حمام کردن به او کمک می کردند.

بعد از اتمام حمام داماد را بر دوش می گرفتند تا مکانی که قرار است لباس ها دامادی را بر تن کند. با پوشیدن کت و شلوار دامادی اطرافیان به شادی و هلهله و پایکوبی مشغول می شدند.

آیین ازدواج در کرمان
آیین ازدواج در کرمان

8-مراسم عروسی :

بعد زا این که عروس و داماد حاضر شدند با شادی و آواز و ساز میهمانان وارد اتاق مخصوص که همان حجله عروس خانم است وارد می شوند . خاضرین نیز یکی یکی به اتاق ان ها می روند تا تبریک و شادباش بگویند.

9-مراسم بذل :

از گذشته ها تا کنون رسم بوده که در مراسمات عروسی حاضرین بعد از اتمام جشن مبلغی را به عروس و داماد هدیه می دادند تا کمک مالی ای برای ان ها در ابتدای زندگی مشترکشان باشد.