مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد
۱۷
تیر

مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد

مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد

مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد : باید بدانید که نظر پدر و مادر در میان مردم کهگیلویه و بویراحمد ملاک اصلی برای ازدواج می باشد و کمتر کسی است که از نظر و صلاحدید پدر و مادر خود سرپیچی نماید.

مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد :

تصمیم در مورد عروسی و برگزاری آن بر عهده پدر خانواده است و زمانی که پدر با وصلت موافقت کرد و خانواده عروس را پسندید مادر نیز مطلع می گردد و به پسرش اطلاع می دهد و خواستگاری بعد از ان صورت می پذیرد.

در این مقاله در مورد آداب جشن عروسی در شهر کهگیلویه و بویراحمد صحبت می کنیم.

1-مراسم خواستگاری یا گپ زنی :

صحبت و گفت و گو;در مورد ازدواج و چگونگی;انجام آن را گپ زنی;می گویند.

در این شهر مراسم خواستگاری;با وساطت ریش سفید;و بزرگ فامیل داماد;که مورد اعتماد;خانواده عروس هم بوده;صورت می پذیرفته و;بعد از قبول و دادن جواب مثبت موضوع به;پدر داماد خبر داده;می شده و سپس پدر;های عروس و داماد به;همراه ریش سفیدان;قوم با هم دیدار می کردند;و در مورد ازدواج دو زوج گفت و گو ;می نمودند.

2-مراسم نامزدی :

بعد از دادن جواب مثبت;به خانواده داماد;مراسم نامزدی;برگزار می گردد . علاوه بر این با آشنای بیشتر و رفت و امدهای مکرر تاریخ بله برون و کد خدایی کنان را نیز تعیین می کنند.

مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد
مراسم عروسی در کهگیلویه و بویراحمد

3-مراسم کدخدایی یا داوری :

در این مراسم بزرگان خانواده عروس و داماد به منزل پدر عروس می رفتند و در مورد موضوعات مهمی مانند مهریه ، شیربها و وسایل عروس به صحبت و مذاکره می پردازند..در این مراسم هم چنین تهیه مخارج و وسایل پذیرایی در منزل پدر عروس بر عهده خانواده داماد می باشد.

ازدواج های بیرون از ایل و طایفه با شیربهای بالا همراه است مانند چنر راس دام ف برنج ، ارد ، شکر ، قند ، پول و ….  شیربهای پرداخت شده توسط خانواده داماد صرف تهیه وسایل و لباس و جهیزیه عروس می گردد.

4-مراسم باروزی :

همانطور که ذکر شد یک روز قبل از مراسم کدخدایی مقداری وسایل خوراکی و اسباب پذیرایی از طرف خانواده داماد به خانه عروس فرستاده می شود که به آن باروزی می گویند.

5-مراسم یوزی :

در گذشته در شهر کهگیلویه و بویراحمد داماد برای برگزاری مراسم عروسی خود به میان طایفه و فامیل خود می رفت وبه عنوان کمک از انان کمک های مالی دریافت می کرد که به ان یوزی م گوند البته امروزه این رسم منتفی شده ست.

6-مراسم سرکاله :

رسم است که خانواده داماد در هنگام خرید لباس برای عروس برای زنان و دختران فامیل خود نیز هدیه هایی تهیه می نمودند و پس از عروسی به آن ها تقدیم می کردند. به این هدایا سرکاله یا سرکالا می گویند.

7-مراسم پشا :

پشا عروس ان بخش از وسایل اصلی عروس است که از طرف خانواده داماد برای خانواده عروس تهیه می گردد. البته قسمت بزرگی از جهیزیه عروس نیز برعهده داماد می باشد.

8-مراسم عقد کنان :

مراسم عقد کنان در گذشته بلافاصله در مراسم کدخدایی برگزار می شده است اما امروزه خانواده ها به محضر خانه ها می روند.

آداب ازدواج در کهگیلویه و بویراحمد
آداب ازدواج در کهگیلویه و بویراحمد

9-مراسم پارنج :

شهر کهگیلویه و بویراحمد فردی قبول زحمت می کند و اقوام و بستگان و دوستان خانواده های عروس و داماد را برای شرکت در جشن عروسی دعوت می نماید. معمولا در پایان برای تشکر از زحمتی که او کشیده هدیه و درواقع دستمزدی به او داده می شود که پارنج نامیده می گردد.

10-مراسم دعوتی :

دعوتی همان مراسم عروسی است که میهمانان به آن دعوت شده اند. در این مراسم ساز و دهل زده می شود و زنان و مردان با لباس های محلی و رقص محلی در آن شرکت می کنند.جالب است بدانید در گذشته علاوه بر جواهراتی مانند سینه ریز ، گردنبند ، گوشواره ، النگو و …. به بینی عروس نیز یک حلقه گرد وصل می کردند که به آن خالک می گفتند.

در پایان عروسی در زمان های گذشته عروس را سوار بر اسب به منزل داماد می بدند و امروزه با ماشین های گل کاری شده او را راهی می کنند.

11-شب زفاف و حیله :

مکانی که مراسم شب زفاف عروس و داماد در آن جا برگزار می شود را حجله یا حیله می گویند.

در قدیم در این شهر رسم ب این بود که پسرعموی نابالغ عروس حبه قندی را در پارچه به کمر عروس می بست و داماد آن را در حجله باز می کرد . این کار نما پاکی و نجابت عروس بود.

رسوم ازدواج در کهگیلویه و بویراحمد
رسوم ازدواج در کهگیلویه و بویراحمد

12-مراسم روگشان :

وقتی عروس و داماد وارد حجله می شوند داماد هدیه ای را تقدیم عروس می کرد و پارچه ای که بر روی صورت او انداخته بودند را بر میداشت.

13-مراسم پاتختی :

حدود یک هفته بعد از عروسی خانواده عروس و زنان فامیلشان مواد خوراکی تهیه و برای پخت غذا آماده می کردند. به منزل عروس و داماد می رفتند و غذا را می پختندو کنار خانواده دداماد مراسم پا تختی برگزار می کردندو هدایایی نیز به زوجین می دادند. تمام این آذوقه ها و هدایا به منظور کمک مالی به عروس و داماد در شروع زندگی مشترک ان هاست.