مهارت های زندگی مشترک
۲۱
شهریور

مهارت های زندگی مشترک

مهارت های زندگی مشترک

مهارت های زندگی مشترک : همانطور;که می دانید ازدواج;یک پیوند ابدی است که به;هیچ وجه گسستنی نخواهد;بود و هر روز باید مستحکم تر;و مقام تر شود. در این بین برخی;مسائل و نکات برای استحکام;بخشیدن به این پیوند وجود دارد;که به عنوان پیش نیاز;در امر ازدواج به شمار;می روند . رعایت این نکات و مهارت ها;موجب تسلط زن و شوهر بر زندگی مشترکشان خواهد شد. برگزاری مراسم عروسی

مهارت های زندگی مشترک :

از آن جا که ازدواج اقدامی جدی و سرنوشت ساز به شمار می رود مهارت ها  آمادگی های خاص خود را می طلبد . در این مقاله به چند مورد از این مهارت ها اشاره شده است.

مهارت های زندگی مشترک
مهارت های زندگی مشترک

1-مهارت حل مشکلات :

این مهارت از مهم ترین مهارت ها در زندگی مشترک به شمار می رود که نداشتن آن شرایط و اوضاع را بهم می ریزد و در نبود آن بقیه مهارت ها دیده نمی شوند.پس باید هر دو طرف در زمینه حل مشکلات توانا باشند . این یعنی اگر با یکدیگر در مورد موضوعی دچار اختلاف شدید بتوانید جریان گفتگو را به خوبی هدایت کنید و به نتیجه برسانید.

برخی اوقات پافشاری کردن بر روی حرف خود  یا حتی کوتاه آمدن از آن به صلاح نیست قبل از هر چیز شرایط را بررسی کنید و بسنجید که کدام یک مفید است. عدم این مهارت می تواند مشکلات زیادی را به بار آورد . به طور کلی در زندگی مشترک خود خواهید فهمید که همیشه نمی توانید حرف خودتان را به کرسی بنشانید.

2-مقدم دانستن همسر :

در طول زندگی مشترک باید بیاموزید که همسرتان از سایر افراد اطرافتان و حتی فرزندان و کارتان در اولویت قرار دهید و تحت هیچ شرایطی این جایگاه را تنزل نبخشید حتی زمان هایی که او حال و روز خوشی ندارد و گرفتار شده است زیرا خود شما هم متقابلا انتظار دارید که از همه کس در زندگی همسرتان مهم تر باشید و او شما را نخستین اولویت خود قرار دهد آن هم در بین مشغولیت های زندگی و کار…

مهارت های زندگی مشترک
مهارت های زندگی مشترک

3-توجه به رشد و بهبود روابط خود:

زوج های جوان بهتر است فقط به فکر رابطه ای که امروز با همسرتان دارید نباشید و به دنبال راهکارها و روش هایی برای ارتقای آن و بهبود هر چه بیشتر زندگی زناشوییتان باشید. فکر کنید با انجام چه کارهایی می توانید در سال های آینده این زندگی را بهتر نمایید . مثلا از خود بپرسید چه کار کنم تا چند سال بع هم مانند امسال به نظر همسرم جذاب برسم و همین قدر دوستم داشته باشد؟ خب است تحصیلاتم را ادامه دهم و …

همیشه در طول زندگی به این سه فاکتور توجه نمایید تغذیه سالم و تندرستی ، آینده نگری اقتصادی و پس انداز تا زندگی شاد و آینده شیرینی را بتوانید در آینده برای خود و همسر و فرزندانتان رقم بزنید.

4-بخشش و گذشت :

رابطه و پیوندی که با ازداج آغاز شود با هر موضوع و اشتباه کوچکی قابل برهم زدن نیست و مانند رابطه های غیر رسمی و گذرا نخواهد بود که به راحتی قطع ارتباط کنید و اشتباه طرف مقابل را نبخشید. وقتی پیمان ازدواج با کسی میبندید دیگر لازم است قدرت گذشت و توانایی بخشش را در خود تقویت کنید تا بتوانید به راحتی اشتباهات شریک زندگیتان را ببخشید.

باید بدانید که هیچ انسانی کامل نیست و همه ی افراد ممکن است دچار اشتباه و خطا شوند .حتی ممکن است برای خودتان هم پیش آید پس طرف مقابلتان را مقصر حتمی ندانید و به او فرصت جبران دهید.

فراموش نکنید که رابطه شما بدن گذشت و فداکاری و بخشش دوام نخواهد آورد.

5-خلاقیت در زندگی مشترک :

تقریبا تمامی افراد مدتی پس از ازدواج احساس میکنن زندگیشان تکراری شده و دچار روزمرگی می شوند. زوج های موفق برای خود چالش ها و خلاقیت های بامزه ای را خلق می کنند تا هیجانات خاصی را به زندگیشان تزریق کنند. انجام بازی های فکری و مفرح ، پیاده روی ، پیک نیک ، دوچرخه سواری ، سینما و تئاتر و کارهایی از این قبیل می توانند بسیار تاثیر گذار باشد.

زندگی مشترک و مهارت های آن
زندگی مشترک و مهارت های آن

6-توجه بیشتر بر روی نقاط قوت و مثبت :

شریک زندگیتان بدون شک هم نقاط قوت دارد و هم نقاط ضعف . شما باید سعی کنید که بر روی نقاط مثبت او تمرکز کنید و فقط رفتارهای آزاردهنده او را نبینید.درست است برخی از رفتارها شاید برایتان آزار دهنده و ناخوشایند باشند اما یادتان باشد با تمامی این خصوصیات اخلاقی بود که او را انتخاب کردید و عاشقش شدید . خصوصیات مثبت همسرتان حتما بیشتر از خصوصیات منفی اوست پس خوبی های او را فدای چند ویژگی منفی کوچک او نکنید.