هدایای مراسم بله برون
۲۹
خرداد

هدایای بله برون

هدایای بله برون

هدایای بله برون : همانطور که می دانید مراسم بله برون دقیقا بعد از مراسم خواستگاری و قبل از مراسم نامزدی برگزار می گردد و می توان گفت از مهم ترین مراسمات به شمار می رود زیرا تصمیمات مهم پیش از ازدواج در آن گرفته می شود و صحبت های نهایی تایید و مورد قبول واقع می گردد . در نتیجه باید به طور کامل  مجلس را اداره نمایید و قدم های اصلی و سرنوشت ساز را با توجه و با دقت  بردارید.

هدایای بله برون :

به طور کلی برای مراسم بله برون مانند سایر مراسمات در تدارک عروسی هدایا و تحفه هایی در نظر گرفته می شود و با یک سری رسم و رسومات و آداب همراه است . بر اساس سنتی که از قدیم در ایران وجود داشته برای این مجلس و به منظور جلب رضایت و شاد کردن عروس خانم پیشکش هایی را به وی تقدیم می کردند تا زودتر بله را از او بگیرند.  در این مقاله به هدایایی که معمولا برای عروس خانم برده می شود می پردازیم تا راهنمای کار شما قرار گیرد .

هدایای مراسم بله برون
هدایای مراسم بله برون

1-گل و شیرینی :

این روزها دیگر هیچ;خانواده ای نیست که این دو هدیه یادش;برود . خانواده های داماد به;طور خودکار و اتوماتیک;قبل از رفتن به;خانه ی عروس;حتما این دو قلم;را از قبل تهیه;می کنند.

2-انگشتر هدیه ی اصلی در مراسم بله برون :

همانطو که همه;می دانید در مراسم بله برون;مهم ترین چیزی که;به عنوان هدیه رد و بدل;می شود انگشتر نشان;است. این انگشتر از;حلقه ازدواج باریک تر;و ساده تر می باشد . امروزه از مدل های;انگشتر ظریف تک;نگین درشت برلیان مد;شده است .

انگشتر نشان;زمانی که عروس خانم;بله را گفت توسط;مادر داماد یا خواهر داماد در دست عروس خانم قرار می گیرد.

مراسم بله برون
مراسم بله برون

3-چادر هدیه ثابت مراسم بله برون :

چادر دومین هدیه ای است که در مراسم بله برون تقدیم عروس خانم می گردد چه آن خانم چادر یباشد چه نباشد. البته در این بین خیلی ها هم چادر را می دوزند و شب بله برون بر سر عروس می اندازند.

4-سایر هدایا :

می توان گفت انگشتر نشان و چادر از اصلی ترین هدایای مراسم بله برون هستند که همه آن را تهیه می کنند . اما برخی دیگر از خانواده ها به سلیقه و میل خودشان برای عروس خانم هدایای دیگری نیز تهیه می نمایند مانند : مانتو ، ست کیف و کفش ، یک دست لباس مجلسی و … معمولا این هدایا در جعبه هایی زیبا و کادو شده به شکل های مختلفی تزیین می گردند. یا این که برای بردن ان از سبدهای شیک و تزیین شده با تور و …. استفاده می کنند تا عروس را بر سر ذوق آورند.

در این مراسم برخی کله قند نیز با خود می اورند. این سنت در اکثر خانواده ها وجود دارد. بهتر است این رسم همچنان پابرجا باشد. کله قند را خانواده داماد به زیباترین شکل تزیین می کنند و پیشکش می نمایند.

نکته : مهم ترین نکته این است که هدایای بله برون را در سبدهای تزیین شده یا خونچه یا طبق به همراه تزیین تور و گل آرایی به خانه ی عروس می برند. زیرا رسم است که در ابتدای راه خانواده داماد برای خانواده عروس سنگ تمام بگذارند.

نکات مراسم بله برون
نکات مراسم بله برون

نکات مربوط به مراسم بله برون :

1-در این مراسم مه ترین بحث در مورد مهریه می باشد که میزان آن توسط پدرو مادر عروس وطبق آداب و رسوم آنان مطرح می شود.

در هنگام اعلام مهریه خانواده عروس معمولا باید در تعیین میزان آن به وضع مالی داماد ، هزینه ای که برای جهیزیه در نظر گرفته اند ، مقدار شیربها و …  توجه نمایند.

2-عروس و داماد باید قبل از برگزاری این مراسم همه ی حرف های خود را با پدرو مادرشان در میان بگذارند زیرا در بین مجلس بله برون متفاوت بودن حرف های شما با خانواده تان چندان جلوه ی خوبی نخواهد داشت.

3-در این مراسم معمولا در مورد تاریخ عقد و عروسی نیز حرف هایی زده می شود . یک زمان بندی درست داشته باشید. ماه های عزا و مناسبت های دینی را مد نظر قرار دهید. تقسیم کار نیز در این شب انجام می گیرد. برای این تدارکات خانواده عروس و داماد هردو شریکند و به راحتی می توانند گوشه ای از کار را بر عهده بگیرند. پس راجب به تمام جزئیات صحبت کنید تا همه چیز برای دو طرف روشن گردد.

4-مراقب باشید حرف هایی که شما با خانواده ی مقابل می زنید ملاک تصمیم گیری آن ها خواهد بود. پس به سوالاتشان با فکر و منصفانه جواب دهید. از پنهان کاری و دروغ به شدت خودداری نمایید زیرا پای سرنوشت دو انسان درمیان است.

5-در ارتباط با مهریه باید گفت که رودربایستی را کنار بگذارید اگر نمی توانید آن مقدار که خانواده عروس می گویند را عندالمطالبه پرداخت کنید قول الکی و از روی خجالت ندهید.

6-برای پذیرایی در این مراسم که مانند جلسه خواستگاری بر عهده ی خانواده عروس است معمولا از شیرینی و شربت و میوه و چای و … استفاده می کنند.